Maminka.czDomácí porod

Ústavní soud rozhodl: Porodní asistentky mohou asistovat u domácích porodů

vas 3.  9.  2024
Průlomové rozhodnutí Ústavního soudu otevírá nové možnosti pro porodní asistentky a jejich klientky. Ústavní soud rozhodl, že porodní asistentky mohou vést domácí porody, aniž by se však jednalo o zdravotní péči v právním smyslu. Toto rozhodnutí přináší zásadní změnu pro ženy, které se rozhodnou rodit doma, a pro porodní asistentky, které jim při tomto rozhodnutí mohou odborně asistovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tento problém nastolily dvě ženy – porodní asistentka a její klientka, které si stěžovaly, že současná právní úprava znemožňuje vedení porodu asistentkou mimo nemocniční prostředí. Usilovaly o rozšíření oprávnění porodních asistentek vést domácí porody. Ačkoliv stížnost byla zamítnuta, soud se rozhodl pro nový výklad právních předpisů.

Dosavadní praxe totiž vedla k paradoxní situaci, kdy ženy mohly rodit doma, ale bez odborné asistence porodní asistentky, což soud označil za absurdní. Porodní asistentky by se totiž při vedení domácího porodu dopouštěly přestupku poskytování zdravotních služeb bez oprávnění, a hrozila by jim pokuta až ve výši 1 milion korun. Pokud se tak ženy rozhodly rodit doma, mohly využít pomoci např. duly či jiných osob, na které právní úprava neklade žádné požadavky na odbornost, nemohly však využít pomoci odborně vzdělané porodní asistentky. Právní úprava a navazující rozhodnutí úřadů a správních soudů, podle názoru stěžovatelek, porušovala práva žen na ochranu soukromého a rodinného života, a ochranu zdraví a právo porodní asistentky na podnikání.

Domácí porody v Česku: Prohlédněte si 50 unikátních záběrů! Maminky se podělily o své intimní zážitky

Ústavní soud také kritizoval stávající právní úpravu činnosti porodních asistentek jako „velmi spletitou až nepřehlednou“ a apeloval na státní orgány, aby reflektovaly vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv. 

Rodičky podle Ústavního soudu mohou v domácím prostředí využít služeb odborníka vzdělaného v oblasti porodnictví (tedy i porodních asistentek), pouze z pohledu stávající úpravy nepůjde o poskytování zdravotní péče.

Podle Ligy lidských práv je třeba usilovat o právní i praktické uznání kompetencí porodních asistentek, jako vysokoškolsky vzdělaných zdravotnic.

Vyjádření advokátky

Advokátka Zuzana Candigliota, spolupracující advokátka Ligy lidských práv, která v případu zastupovala stěžovatelky, komentovala rozhodnutí následovně:

„Rozhodnutí Ústavního soudu lze jistě považovat za kreativní a překvapivé. Péče porodní asistentky při porodu, ať už probíhá kdekoliv, je nepochybně fakticky zdravotní péčí. Jde o oblast zdravotní péče, která je v zahraničí i důkladně prozkoumaná vědeckými studiemi. Jejich závěr je, že u ženy s nízkým rizikem, je porod doma za asistence porodní asistentky bezpečnou volbou pro matku i dítě.“

Candigliota dále uvedla, že ačkoliv nový výklad nepovažuje domácí porody za regulovanou zdravotní péči, tento výklad je prospěšný jak pro ženy, které poptávají odbornou pomoc při domácím porodu, tak pro porodní asistentky. „Výklad Ústavního soudu ženám a porodním asistentkám umožní se domluvit na asistenci při porodu doma svobodně, transparentně a bez hrozby sankcí,“ dodala.

Význam rozhodnutí

Toto rozhodnutí má významný dopad na praxi porodních asistentek v České republice a přináší větší svobodu a právní jistotu pro ženy, které se rozhodnou pro domácí porod. Porodní asistentky nyní mohou své služby nabízet transparentně, aniž by se obávaly sankce, a ženy mají možnost si zvolit odbornou péči při domácím porodu.

VIDEO: Centra porodní asistence v ČR ve srovnání se světem

Témata: Domácí porod, Porodní asistentka, Porod doma, práva žen