Maminka.czŠkolák

Utrácet nebo šetřit? Vzdělejte dítě ve finanční gramotnosti

5. 1. 2016
Utrácet nebo šetřit? Vzdělejte dítě ve finanční gramotnosti
Učit děti finanční gramotnosti je bezesporu prospěšné. Pouze pokud z vašeho potomka vychováte finančně uvědomělého jedince, nemusíte se na stáří obávat toho, že o všechno přijdete, protože budete své dítko tahat z dluhů.

Děti se musí naučit, že peníze netiskne bankomat, jak si mnoho z nich myslí, ale že za jejich vyděláním stojí spousta dřiny a hodin strávených v práci. Uvědomme si, že my jsme vzory, které děti kopírují. Pokud tedy koupíme bez rozmyslu vše, co chceme i když na to nemáme finanční prostředky, převezmou tento styl života i naše dítka.

V mnoha rodinách to pak funguje tak, že se dluhy platí jinými dluhy a tento „trend“ se předává z generace na generaci. Pouze pokud budou děti finančně gramotné, naučí se orientovat v nabídkách a produktech na dnešním finančním trhu a spravovat tak osobní či rodinné finance.

Dávejte dětem kapesné

Kapesné dostává pětina dětí již při nástupu do první třídy. Děti potřebují mít své vlastní peníze, aby měly šanci se s nimi naučit hospodařit. I kdyby to mělo být jen pár desítek korun měsíčně. Dítě se učí přemýšlet nad tím, co vše si za své peníze může, nebo naopak nemůže koupit. Naučte své děti spořit. Například odkládáním určité částky z kapesného na „horší časy“. Až se například stane, že kapesné nedostanou nebo budou mít nenadálý výdaj.

Kapesné: Od kdy dávat a kolik?

Programy finanční gramotnosti na ZŠ

Povinné finanční vzdělávání dětí platí v České republice od roku 2013. Jelikož se o tom, že je finanční gramotnost důležitá hodně mluví, dostávají se různé formy její výuky i na základní školy. Mnohdy i do školek. Samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu postaví jednotlivé školy a upraví podle toho výuku.

Pomoci jim k tomu mohou různé výukové portály, projekty, programy, organizace, mnohdy i samotné banky, které posílají své pracovníky, aby učitelům pomohli.

Jak pomáhají ve výuce finanční gramotnosti banky?

Například GE Money Bank je již od roku 2006 finančním partnerem vzdělávacího programu Rozumíme penězům, realizovaném občanským sdružením AISIS. Program je pro základní i mateřské školy. „Je pro nás důležité, aby naši klienti i široká veřejnost rozuměli, co říkáme a dokázali správně a bez rizik řídit své finance. I proto vznikl projekt Rozumíme penězům. Základní myšlenkou projektu je vyzkoušet si vše „na vlastní kůži“. Žáci se učí rozumět financím jako členové modelových domácností, které řeší praktické situace spojené s běžným životem (rozpočet domácnosti, pořízení bydlení, nákup automobilu, dovolená, investice atd.) Výuka probíhá v rámci celodenních seminářů nebo v jednotlivých hodinách během školního roku,“ říká Lucie Policarová z GE Money Bank.

Česká spořitelna vydala ve spolupráci Terra-klubem o.p.s. školní atlas Dnešní finanční svět. ING Bank finančně vzdělává děti z dětských domovů. Na jaře letošního roku banka spustila pilotní projekt Finančník, který má za úkol zvyšovat finanční gramotnost dětí nejen z dětských domovů. Několik bank se účastní programu Bankéři do škol (např. Komerční banka, UniCredit Bank, ČSOB).

 

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Peníze a kariéra, Banka, Běžný život, Bankomat, Bankéř, Rozpočet, Nenadálý výdaj, ČSOB, Široká veřejnost, Finanční gramotnost, Dluh, Česká spořitelna, Styl života, Vzdělávací program, Pilot, Atlas, Set

Mohlo by vás zajímat
Přichází k nám utrápené děti, ty příběhy mám stále v hlavě, říká šéfka SOS vesniček
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nechcete mít rozmazleného sobce? Přestaňte mu sloužit a vše kupovat!
Chci, aby dcera žila pravdivě a měla ráda lidi, říká senátor Marek Hilšer
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa

Horoskopy

Štír V případě, že se chcete vyhnout rodinným hádkám a řešením věcí v domácnosti, utečte s dětmi někam do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu