Maminka.czŠkolák

Utrácet nebo šetřit? Vzdělejte dítě ve finanční gramotnosti

5. 1. 2016
Utrácet nebo šetřit? Vzdělejte dítě ve finanční gramotnosti
Učit děti finanční gramotnosti je bezesporu prospěšné. Pouze pokud z vašeho potomka vychováte finančně uvědomělého jedince, nemusíte se na stáří obávat toho, že o všechno přijdete, protože budete své dítko tahat z dluhů.

Děti se musí naučit, že peníze netiskne bankomat, jak si mnoho z nich myslí, ale že za jejich vyděláním stojí spousta dřiny a hodin strávených v práci. Uvědomme si, že my jsme vzory, které děti kopírují. Pokud tedy koupíme bez rozmyslu vše, co chceme i když na to nemáme finanční prostředky, převezmou tento styl života i naše dítka.

V mnoha rodinách to pak funguje tak, že se dluhy platí jinými dluhy a tento „trend“ se předává z generace na generaci. Pouze pokud budou děti finančně gramotné, naučí se orientovat v nabídkách a produktech na dnešním finančním trhu a spravovat tak osobní či rodinné finance.

Dávejte dětem kapesné

Kapesné dostává pětina dětí již při nástupu do první třídy. Děti potřebují mít své vlastní peníze, aby měly šanci se s nimi naučit hospodařit. I kdyby to mělo být jen pár desítek korun měsíčně. Dítě se učí přemýšlet nad tím, co vše si za své peníze může, nebo naopak nemůže koupit. Naučte své děti spořit. Například odkládáním určité částky z kapesného na „horší časy“. Až se například stane, že kapesné nedostanou nebo budou mít nenadálý výdaj.

Kapesné: Od kdy dávat a kolik?

Programy finanční gramotnosti na ZŠ

Povinné finanční vzdělávání dětí platí v České republice od roku 2013. Jelikož se o tom, že je finanční gramotnost důležitá hodně mluví, dostávají se různé formy její výuky i na základní školy. Mnohdy i do školek. Samozřejmě záleží na tom, jak se k tomu postaví jednotlivé školy a upraví podle toho výuku.

Pomoci jim k tomu mohou různé výukové portály, projekty, programy, organizace, mnohdy i samotné banky, které posílají své pracovníky, aby učitelům pomohli.

Jak pomáhají ve výuce finanční gramotnosti banky?

Například GE Money Bank je již od roku 2006 finančním partnerem vzdělávacího programu Rozumíme penězům, realizovaném občanským sdružením AISIS. Program je pro základní i mateřské školy. „Je pro nás důležité, aby naši klienti i široká veřejnost rozuměli, co říkáme a dokázali správně a bez rizik řídit své finance. I proto vznikl projekt Rozumíme penězům. Základní myšlenkou projektu je vyzkoušet si vše „na vlastní kůži“. Žáci se učí rozumět financím jako členové modelových domácností, které řeší praktické situace spojené s běžným životem (rozpočet domácnosti, pořízení bydlení, nákup automobilu, dovolená, investice atd.) Výuka probíhá v rámci celodenních seminářů nebo v jednotlivých hodinách během školního roku,“ říká Lucie Policarová z GE Money Bank.

Česká spořitelna vydala ve spolupráci Terra-klubem o.p.s. školní atlas Dnešní finanční svět. ING Bank finančně vzdělává děti z dětských domovů. Na jaře letošního roku banka spustila pilotní projekt Finančník, který má za úkol zvyšovat finanční gramotnost dětí nejen z dětských domovů. Několik bank se účastní programu Bankéři do škol (např. Komerční banka, UniCredit Bank, ČSOB).

 

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Peníze a kariéra, Pilot, Bankomat, Nenadálý výdaj, Široká veřejnost, Atlas, Vzdělávací program, Banka, Gramotnost, Běžný život, Set, Rozpočet, Bankéř, ČSOB, Česká spořitelna, Dluh, Finanční gramotnost, Styl života

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj

Horoskopy

Lev Jste na cestě úspěchu. Nyní neděláte chyby a chováte se jako praví profesionálové. Nenechejte nic…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné