Maminka.czZdraví

Utrogestan pomůže s otěhotněním, poruchami menstruace i dalšími potížemi!

Simona Procházková 14.  8.  2020
Utrogestan pomůže s otěhotněním, poruchami menstruace i dalšími potížemi!
Bolestivá menstruace, rozhozený cyklus, nálada pod psa… to je něco, s čím se setká téměř každá žena. Pokud je to v únosné míře a krátkodobě, není třeba se zneklidňovat. Někdy se ale i z takových rádoby banálních obtíží může vyklubat závažnější problém, za kterým stojí nevyvážená hormonální hladina v těle. Například neplodnost či osteoporóza. Co se pak dá dělat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Asi není třeba se rozepisovat o skutečnosti, že každé tělo potřebuje být pro bezchybné fungování v rovnováze. Fyzické, duševní, hormonální… Jakákoliv odchylka z „normálu“ s sebou může nést obtíže různého charakteru. V případě hormonální nerovnováhy to mohou být výše zmíněné potíže, ale třeba také problémy s otěhotněním. Se srovnáním hormonální hladiny, tedy i vyřešením těchto potíží může pomoci Utrogestan, lék s obsahem progesteronu. Ten tvoří společně s estrogenem základní dvojici hormonů ženského těla.


Progesteron a estrogen a jejich funkce


Jak již bylo řečeno, tyto dva hormony hrají v ženském těle zásadní roli. Přesto nebo právě proto, že plní opačnou funkci. Pro správné fungování všech procesů v těle je důležité, aby byla jejich hladina v rovnováze. To není ovšem až tak jednoduché, už jen proto, že jejich produkce se s věkem snižuje. Mezi 35. a 50. rokem života klesne hladina progesteronu o 75 %, zatímco estrogenu o 35 %. Pokud jsou tyto dva hormony v nesouladu, může nastat tzv. estrogenová dominance. Ta vzniká v důsledku vyšší hladiny estrogenu za současného úbytku progesteronu a může způsobovat řadu zdravotních komplikací, jako je hypoglykémie, premenstruační syndrom, osteoporóza, neplodnost, a některé studie s ní spojují i zvýšené riziko vzniku děložních myomů.

Z neplodnosti je civilizační nemoc! Jak poznáte, že máte problém? A co pak?

Nepostradatelné „továrny“ jménem vaječníky

Estrogen je produkován ve vaječnících a u žen má na starosti hlavně dozrávání pohlavních orgánů, žensky tvarované tělo (tedy zejména oblé boky a prsa) a správný průběh menstruačního cyklu. Také je odpovědný za přípravu dělohy pro uhnízdění oplodněného vajíčka, které, pokud dojde k oplodnění, je estrogenem vyživováno. Vedle toho také zajišťuje růst kostí a pozitivně působí na zdraví pleti. V období menopauzy často stojí za úzkostmi, výkyvy nálad a chronickou únavou.

Hormon progesteron je také produkován ve vaječnících, konkrétně v tzv. žlutém tělísku (což je dočasná žláza, která vzniká po ovulaci). Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká a odchází z těla společně s menstruací. Jestliže k oplodnění vajíčka naopak dojde, tvoří se pomocí žlutého tělíska větší množství progesteronu a také placenta. Mimo zásadní roli při oplodnění, podporuje progesteron také správné fungování metabolismu a hlavně spalování tuků. Po psychické stránce navozuje emoční rovnováhu a pomáhá duševní odolnosti.

Vaječníky neobelstíte! Po čtyřicítce je šance na početí i pomocí IVF malá


Xenoestrogeny: spouštěč hormonální nerovnováhy


Hladinu progesteronu neovlivňuje pouze věk, ale hormonální nerovnováze hrají do karet i další faktory jako dlouhodobý stres, nadměrné požívání alkoholu nebo tzv. xenoestrogeny. To jsou de facto syntetické estrogeny, které se dokáží dostat do těla i skrze kůži, kde napodobují běžně se vyskytující estrogeny. Tím dochází k narušení přirozené biochemické aktivity organismu, produkce hormonů je rozhozena a hormonální nerovnováha se více a více prohlubuje.  Xenoestrogeny jsou obsaženy například v různých potravinách (jako všem dnes už známé pesticidy) a v kosmetických přípravcích a úklidových prostředcích (parabeny a ftaláty). Dále mezi tyto syntetické estrogeny patří i toxické látky uvolňující se z plastů (bisfenol A známý pod zkratkou BPA).

Doplnění progesteronu – přirozenou cestou i díky Utrogestanu


Hladinu tohoto důležitého hormonu je možné udržovat za pomoci různých potravin. Větší množství obsahuje například dýně, fazole, zelí, květák, brokolice a některé druhy ořechů. Ne vždy však tyto podpůrné prostředky k navození rovnováhy a úpravě hladiny progesteronu stačí. Pak je nutné obrátit se na lékaře, který v případě progesteronového nedostatku může předepsat lék Utrogestan.  Jde o léčivý přípravek s obsahem přírodního progesteronu, který hladinu tohoto hormonu, běžně uvolňovaného ženskými vaječníky, doplňuje a stabilizuje.

Změna cyklu menstruace po léčbě utrogestanem
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Změna cyklu menstruace po léčbě utrogestanem


K čemu se Utrogestan používá?


Pro léčbu řady „ženských problémů“. V obecné rovině slouží k léčení různých poruch menstruačního cyklu, onemocnění prsou a také jako podpora pro udržení těhotenství.


Konkrétně je předepisován zejména:

*na menstruační poruchy vyvolané nedostatkem progesteronu (např.příliš krátký cyklus)

*na menstruační potíže v období menopauzy

*jako podpůrná hormonální léčba v období menopauzy (jako doplněk k estrogenové terapii)

*na menstruační bolesti a potíže spojené s premenstruačním syndromem

*při bolestech prsou (mastodynie) a jejich nezánětlivá onemocnění (benigní mastopatie)

*při děložním krvácení (např.kvůli fibromům)

*za účelem udržení těhotenství

*během cyklů umělého oplodnění (IVF): v první fázi je užíván před zavedením embrya, kdy slouží k přípravě děložní sliznice na přijetí vajíčka, tedy k podpoře otěhotnění, pokud k němu dojde, je užíván po celou dobu prvního trimestru za účelem udržení plodu

Co o vás naznačuje průběh vaší menstruace? Je silná, nepravidelná nebo bolestivá?

Utrogestan, otěhotnění a těhotenství


Utrogestan hraje u žen s nižší hladinou progesteronu klíčovou roli z hlediska šancí na početí. Jednak upravuje pravidelnost a průběh menstruačního cyklu, čímž usnadňuje stanovení ovulace a plodných a neplodných dnů. Za druhé doplňuje progesteron, který odpovídá za řádnou přípravu děložní sliznice k přijetí a udržení oplozeného vajíčka. Je-li jeho hladina nižší, mohou nastat komplikace s otěhotněním a následně též s udržením plodu v rané fázi těhotenství. Při graviditě je užívání Utrogestanu doporučeno pouze během prvního trimestru, tedy do 12. týdne těhotenství, při dalším užívání vzniká riziko poškození jater.

Utrogestan pomáhá také v boji proti opakujícím se potratům, je-li na vině nefunkční žluté tělísko. Špatná funkce žlutého tělíska je příčinou neplodnosti zhruba u 10 až 15 % žen, které nemohou otěhotnět, a až u 55 % žen, které opakovaně potrácí. V těchto případech může být právě Utrogestan dobrý pomocník na cestě za vytouženým miminkem.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Neplodnost a IVF, Menstruace, Plodnost, Hormonální léčba, Hormon, Pór, Hladina, BPA, Tělísko, Porodnictví, Riziko vzniku, Bis, Progesteron, Brokolice, Estrogen, Oplodnění, Otěhotnění, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Testovali jsme kočárek: Jak obstál nový Thule Shine?
Machajdíková Andrea
Testujeme s dětmi
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie