Maminka.czZdraví

Utrogestan pomůže s otěhotněním, poruchami menstruace i dalšími potížemi!

Simona Procházková 14.  8.  2020
Utrogestan pomůže s otěhotněním, poruchami menstruace i dalšími potížemi!
Bolestivá menstruace, rozhozený cyklus, nálada pod psa… to je něco, s čím se setká téměř každá žena. Pokud je to v únosné míře a krátkodobě, není třeba se zneklidňovat. Někdy se ale i z takových rádoby banálních obtíží může vyklubat závažnější problém, za kterým stojí nevyvážená hormonální hladina v těle. Například neplodnost či osteoporóza. Co se pak dá dělat?

Asi není třeba se rozepisovat o skutečnosti, že každé tělo potřebuje být pro bezchybné fungování v rovnováze. Fyzické, duševní, hormonální… Jakákoliv odchylka z „normálu“ s sebou může nést obtíže různého charakteru. V případě hormonální nerovnováhy to mohou být výše zmíněné potíže, ale třeba také problémy s otěhotněním. Se srovnáním hormonální hladiny, tedy i vyřešením těchto potíží může pomoci Utrogestan, lék s obsahem progesteronu. Ten tvoří společně s estrogenem základní dvojici hormonů ženského těla.


Progesteron a estrogen a jejich funkce


Jak již bylo řečeno, tyto dva hormony hrají v ženském těle zásadní roli. Přesto nebo právě proto, že plní opačnou funkci. Pro správné fungování všech procesů v těle je důležité, aby byla jejich hladina v rovnováze. To není ovšem až tak jednoduché, už jen proto, že jejich produkce se s věkem snižuje. Mezi 35. a 50. rokem života klesne hladina progesteronu o 75 %, zatímco estrogenu o 35 %. Pokud jsou tyto dva hormony v nesouladu, může nastat tzv. estrogenová dominance. Ta vzniká v důsledku vyšší hladiny estrogenu za současného úbytku progesteronu a může způsobovat řadu zdravotních komplikací, jako je hypoglykémie, premenstruační syndrom, osteoporóza, neplodnost, a některé studie s ní spojují i zvýšené riziko vzniku děložních myomů.

Z neplodnosti je civilizační nemoc! Jak poznáte, že máte problém? A co pak?

Nepostradatelné „továrny“ jménem vaječníky

Estrogen je produkován ve vaječnících a u žen má na starosti hlavně dozrávání pohlavních orgánů, žensky tvarované tělo (tedy zejména oblé boky a prsa) a správný průběh menstruačního cyklu. Také je odpovědný za přípravu dělohy pro uhnízdění oplodněného vajíčka, které, pokud dojde k oplodnění, je estrogenem vyživováno. Vedle toho také zajišťuje růst kostí a pozitivně působí na zdraví pleti. V období menopauzy často stojí za úzkostmi, výkyvy nálad a chronickou únavou.

Hormon progesteron je také produkován ve vaječnících, konkrétně v tzv. žlutém tělísku (což je dočasná žláza, která vzniká po ovulaci). Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká a odchází z těla společně s menstruací. Jestliže k oplodnění vajíčka naopak dojde, tvoří se pomocí žlutého tělíska větší množství progesteronu a také placenta. Mimo zásadní roli při oplodnění, podporuje progesteron také správné fungování metabolismu a hlavně spalování tuků. Po psychické stránce navozuje emoční rovnováhu a pomáhá duševní odolnosti.

Vaječníky neobelstíte! Po čtyřicítce je šance na početí i pomocí IVF malá


Xenoestrogeny: spouštěč hormonální nerovnováhy


Hladinu progesteronu neovlivňuje pouze věk, ale hormonální nerovnováze hrají do karet i další faktory jako dlouhodobý stres, nadměrné požívání alkoholu nebo tzv. xenoestrogeny. To jsou de facto syntetické estrogeny, které se dokáží dostat do těla i skrze kůži, kde napodobují běžně se vyskytující estrogeny. Tím dochází k narušení přirozené biochemické aktivity organismu, produkce hormonů je rozhozena a hormonální nerovnováha se více a více prohlubuje.  Xenoestrogeny jsou obsaženy například v různých potravinách (jako všem dnes už známé pesticidy) a v kosmetických přípravcích a úklidových prostředcích (parabeny a ftaláty). Dále mezi tyto syntetické estrogeny patří i toxické látky uvolňující se z plastů (bisfenol A známý pod zkratkou BPA).

Doplnění progesteronu – přirozenou cestou i díky Utrogestanu


Hladinu tohoto důležitého hormonu je možné udržovat za pomoci různých potravin. Větší množství obsahuje například dýně, fazole, zelí, květák, brokolice a některé druhy ořechů. Ne vždy však tyto podpůrné prostředky k navození rovnováhy a úpravě hladiny progesteronu stačí. Pak je nutné obrátit se na lékaře, který v případě progesteronového nedostatku může předepsat lék Utrogestan.  Jde o léčivý přípravek s obsahem přírodního progesteronu, který hladinu tohoto hormonu, běžně uvolňovaného ženskými vaječníky, doplňuje a stabilizuje.

Změna cyklu menstruace po léčbě utrogestanem
Gynekologie a porodnictví (poradna)

Změna cyklu menstruace po léčbě utrogestanem


K čemu se Utrogestan používá?


Pro léčbu řady „ženských problémů“. V obecné rovině slouží k léčení různých poruch menstruačního cyklu, onemocnění prsou a také jako podpora pro udržení těhotenství.


Konkrétně je předepisován zejména:

*na menstruační poruchy vyvolané nedostatkem progesteronu (např.příliš krátký cyklus)

*na menstruační potíže v období menopauzy

*jako podpůrná hormonální léčba v období menopauzy (jako doplněk k estrogenové terapii)

*na menstruační bolesti a potíže spojené s premenstruačním syndromem

*při bolestech prsou (mastodynie) a jejich nezánětlivá onemocnění (benigní mastopatie)

*při děložním krvácení (např.kvůli fibromům)

*za účelem udržení těhotenství

*během cyklů umělého oplodnění (IVF): v první fázi je užíván před zavedením embrya, kdy slouží k přípravě děložní sliznice na přijetí vajíčka, tedy k podpoře otěhotnění, pokud k němu dojde, je užíván po celou dobu prvního trimestru za účelem udržení plodu

Co o vás naznačuje průběh vaší menstruace? Je silná, nepravidelná nebo bolestivá?

Utrogestan, otěhotnění a těhotenství


Utrogestan hraje u žen s nižší hladinou progesteronu klíčovou roli z hlediska šancí na početí. Jednak upravuje pravidelnost a průběh menstruačního cyklu, čímž usnadňuje stanovení ovulace a plodných a neplodných dnů. Za druhé doplňuje progesteron, který odpovídá za řádnou přípravu děložní sliznice k přijetí a udržení oplozeného vajíčka. Je-li jeho hladina nižší, mohou nastat komplikace s otěhotněním a následně též s udržením plodu v rané fázi těhotenství. Při graviditě je užívání Utrogestanu doporučeno pouze během prvního trimestru, tedy do 12. týdne těhotenství, při dalším užívání vzniká riziko poškození jater.

Utrogestan pomáhá také v boji proti opakujícím se potratům, je-li na vině nefunkční žluté tělísko. Špatná funkce žlutého tělíska je příčinou neplodnosti zhruba u 10 až 15 % žen, které nemohou otěhotnět, a až u 55 % žen, které opakovaně potrácí. V těchto případech může být právě Utrogestan dobrý pomocník na cestě za vytouženým miminkem.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Než otěhotníte, Menstruace, Neplodnost a IVF, Hormonální léčba, Plodnost, BPA, Tělísko, Bis, Oplodnění, Hormon, Otěhotnění, Porodnictví, Hladina, Estrogen, Progesteron, Brokolice, Riziko vzniku, Pór
Mohlo by vás zajímat
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Ve velkém stylu! Fotografie ruských svateb, které prostě musíte vidět
redakce
Jen pro maminku
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec