Maminka.czChování a vztahy

Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery

20. 10. 2017
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
„Perfekcionistka je chycená do sítě vlastních vysokých očekávání. Protože tolik očekává od sebe sama, očekává stejně tak mnoho od ostatních…“

Klára má tříměsíční okatou holčičku. Miminko je zdravé, netrápí ho bolesti bříška, ukázkově přibývá a spinká takřka celou noc. Eliška je zkrátka ideální „tabulkový kojenec“ s jemným a neustále usměvavým obličejíčkem děťátka z reklamního katalogu. Ale i tak je vždy skvěle vypadající Klára naprosto vyčerpaná.

Klára je totiž perfekcionistka. Doma musí být vše jako ze škatulky; parketové podlahy jako zrcadlo, nikde ani smítko či chloupek, ve skříních provoněných mýdlem se hrdě tyčí dle barev a typu oblečení srovnané komínky prádla, balkón přetéká květinami, lednice dobrotami, z trouby voní bábovka (kterou však Klára kvůli postavě nejí).

Perfektní však není jen domácnost, ale i sama Klára. Tři měsíce po porodu je štíhlá jako proutek, vždy bezchybně decentně nalíčená, s promyšlenou ležérností oblečená, s účesem, u něhož zná každičký vlásek své přesné místo. Stejně působí i Eliška; růžovolící, voňavé miminko, které snad ještě nikdo nezahlédl v nevyžehlených dupačkách s flíčkem.

Už asi tušíte, proč je Klára vyčerpaná…

Deník zasloužilé mámy: Pro děti jste jako máma dokonalá, i když to tak necítíte

Perfekcionistka: Chrt honící mechanického zajíce

„Perfekcionistka se snaží být nejlepší a je neustále frustrována a neustále porážena, protože ví, že by to mohla udělat lépe, kdyby… Perfekcionistka se vyčerpává hrou na chrta honícího mechanického zajíce zvaného dokonalý výkon,“ tvrdí známý psycholog a autor několika bestsellerů, Kevin Leman. Perfekcionistky si málokdy řeknou: „Udělala jsem to skvěle! Jdu si lehnout do postele!“

Zřídkakdy si uvolněně vychutnají pocit bezvadně odvedené práce. Jejich nároky jsou obvykle tak vysoké, že i skvěle podaný výkon má vždy nějaký kaz na kráse. Dle Lemana se perfekcionistky nevědomě, kousek po kousku, ničí a jejich nikdy neuspokojený duch trpí.

Perfekcionistky, přestože působí často velmi sebejistě, mají mnohonásobně vyšší sklon k depresím i dalším psychickým problémům. Bohužel se dokonce stávají snadnou obětí poruch příjmu potravy – bulimie či mentální anorexie. Perfekcionistky bývají i přes svou vnější sílu vnitřně nejisté a slabé.

Deník zasloužilé mámy: Chvíle, kdy jsem se přestala snažit být perfektní

Z perfekcionistek každý šílí

Skvělý rodinný terapeut a psycholog Leman navíc dodává: „Perfekcionistka je chycená do sítě vlastních vysokých očekávání. Protože tolik očekává od sebe sama, očekává stejně tak mnoho i od ostatních a výsledkem je, že všichni včetně perfekcionistky začnou pomalu šílet.“

Perfekcionismem a touhou po dokonalosti strádá nejen sama její oběť, ale i její blízcí – nejvíce potomci a také partner (není-li dostatečně asertivní).  

Jsem tak trochu puntičkář

Sklon k perfekcionismu mají prvorozené dcery

Dle psychologů trpí perfekcionismem nejčastěji prvorození a jedináčci. Pokud má prvorozená dcera za otce (popř. matku) velmi autoritativního puntičkáře šetřícího chválou, city, uznáním i pohlazením – snaží se mu malá slečna neustále zalíbit a zavděčit. Jenže podle otce nebývá nic, co udělá, dobré, povedené a úspěšné. Dokonce i sama holčička by zcela jistě měla být pohlednější, upravenější, štíhlejší, inteligentnější apod. 

Taková výchova a především láska, kterou si musí malá slečna zasloužit svými perfektními výkony, ničí její sebeúctu, sebelásku i sebepřijetí. Perfekcionistce se budou vždy zdát její cíle nedosažitelné, neboť mnohdy bývají nereálné. Jenže jak žít, když není „jednička“? Jak naplnit své cíle a očekávání, když už nezbývají síly?

Klára má naštěstí velmi klidného, tolerantního a milujícího partnera, který stav své partnerky i její motivy chápal. Avšak také věděl, že sám nebude nikdy stačit na to, aby Kláru uklidnil a pomohl jí vymanit se ze sítí, které kolem ní upředlo její dětství, dospívání a její přísné nároky na sebe samu. Po několika vážných rozhovorech se Klára s velkou podporou svého partnera rozhodla svěřit své vyčerpané tělo i duši do rukou psychologa. Klára se nyní učí nebýt na sebe tak přísná.

Video: Všední den očima mámy a jak to vidí děti

Matka sdílela fotky postiženého syna. Instagram je smazal. Proč?
Tereza Černochová: Nejsem ambiciózní matka
Supermámy existují! Matka zachránila syna, na kterého spadla 250kilová kláda
Témata: Chování a vztahy, Všední den, Známý psycholog, Katalog, Zrcadlo, Utrpení, Mentální anorexie, Slečna, Psychický problém, Očekávání, Byt, Perfektní výkon, Matka, Perfekcionismus, Přesné místo, Kevin Leman, Tabulkový kojenec, Rodinný terapeut, Dcera, Psycholog, Chloupek, Máť, Voňavé miminko, Vysoké očekávání, Perfekcionistka

Mohlo by vás zajímat
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi

Horoskopy

Ryby Svět Ryb je citlivý a romantický, a proto se jen stěží vyrovnávají s náročnými požadavky. Naštěstí se v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lydie, Lýdie, Livie

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu