Maminka.czCucání palců

Už si vaše batole zase cucá palec? Kdy je načase ho to odnaučit, a jaké triky doporučují odborníci

Ivana Ašenbrenerová inf 10.  4.  2024
Cucání palečku je pro děti velmi přirozené, protože je to uklidňuje. Je tedy běžné, že malé děti používají palce nebo prsty jako součást své rutiny. V prvních měsících života jim to pomáhá usnout nebo se cítit dobře.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V této fázi je cucání palečku běžné a z hlediska růstu a vývoje řeči neškodné. Otázkou ale je, jak dlouho je tento návyk neškodný a kdy by si dítě mělo palec přestat cucat . Jak říká dětská stomatoložka Mary Hayes, mezi 2. a 4. rokem se začnou rozvíjet další dovednosti, jako je vývoj jazyka. Tyhle dovednosti obvykle nahrazují potřebu cucání.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak ulevit dětem při růstu zoubků? 

Dlouhé cucání má vliv na chrup

Ovšem pro některé děti je cucání palečku něco, čeho se jen tak snadno nevzdávají. Bohužel to ale může vést k problémům s rostoucími zuby. Dřív si odborníci mysleli, že když dítě přestane sát v době, kdy mu už vyrostou trvalé zuby, bude to mít minimální dopad na ústa a čelist. „Výzkumy ale nyní ukazují, že cucání palce může mít negativní dopad už v mladším věku, ve věku 2–4 roky,“ říká stomatoložka. Negativní vliv cucání na růst zubů potvrzuje i stomatoložka Hana Lásková: „Časté cucání palečku i používání dudlíku může ovlivňovat růst zubů, kdy se vytvářejí ortodontické anomálie, což se přenáší i do dospělého chrupu,“ vysvětluje.

Důležité je snížit závislost na cucání

Podle stomatoložky Mary Hayes je klíčem pracovat s dítětem tak, aby se snížila jeho závislost na cucání, a to tehdy, než se cucání změní ve zvyk. Zlikvidovat zvyk už je totiž mnohem těžší. Jak tedy omezit cucání? Pokud se chystáte s dítětem nastoupit do školky, dětská psycholožka Jenn Berman doporučuje několik tipů, jak cucání omezit nebo zcela zlikvidovat.

Nepoužívejte násilí ani nekřičte

Odolávejte nutkání, abyste dítěti vyndávali paleček z pusy násilím, tím ničeho nedosáhnete. Připravte se na to, že odnaučení bude probíhat postupně, takže nespěchejte.

Nočník? Hlavně nenutit a motivovat! Praktické a osvědčené rady od učitelek z jeslí

Omezte dobu cucání

Snažte se omezit dobu, po kterou si dítě cucá palec doma v pokojíčku nebo v bytě, nikoli na veřejnosti. Vysvětlete mu, že se jedná o „postelovou“ aktivitu během spánku a v noci. S větším dítětem si vytvořte plán, podle kterého nesmí cucat palec třeba v kuchyni, a když to dodrží, dostane nějakou odměnu.

Nebuďte konfrontační

Neříkejte svému dítěti „už si nemůžeš cucat palec“, ale snažte se ho spíše chválit, když si zrovna palec necucá. Je to lepší než kritika.

Nabídněte alternativy

Jakmile si dítě začne cucat paleček, nabídněte mu jiné způsoby, jak se může fyzicky uklidnit. Hlaďte ho po zádech, pomazlete se, dejte si ho na klín, přečtěte mu pohádku. Nebo mu dejte hračku, ideálně takovou, kterou musí držet oběma rukama.

Žádné věci, které nechutnají

Nepoužívejte nic, co nechutná dobře, abyste zabránili cucání. Je to kruté a není to fér. Nezkoušejte ani žádné rukavice jako rychlé řešení cucání palce. Je to frustrující a dítěti to způsobí ještě větší úzkost. „Pravděpodobně jsou už dost velcí na to, aby si to sami sundali a budou chtít cucat ještě víc,“ dodává pediatr Robert Anderson. Pamatujte, že dítě nakonec z potřeby sát palec vyroste. Nakonec to vzdá každé dítě.

Témata: Psychomotorický vývoj (poradna), Batole, Péče o zuby, Cucání palců, Měsíc života, Palec, Trik, Růst, Paleček, Zub, Děti, Stomatoložka, Péče o zuby na Heureka.cz