Maminka.czNedonošená miminka

Už tuto neděli se zapojte do běhu nebo procházky za předčasně narozená miminka

Vanda Stöckbauerová 5.  5.  2023
První květnovou neděli se celosvětově slaví Den rodičů předčasně narozených dětí. U této příležitosti organizuje nezisková organizace Nedoklubko tradiční charitativní běh a procházku na podporu neonatologických oddělení. Cílem je letos dosáhnout počtu 8500 účastníků, právě tolik dětí se totiž ročně v České republice narodí předčasně. Účastníci mohou běžet nebo jít kdekoliv a kdykoliv během celého dne. Přidáte se?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tisíce rodičů, rodin, pracovních týmů, lékařů, sestřiček, ale i předčasně narozených dětí už tradičně vybíhají nebo jdou na procházku právě první květnovou neděli. Společně poděkovat za českou neonatologickou péči, podpořit novorozenecká oddělení tím, co potřebují, a projevit sounáležitost rodičům a miminkům, kteří aktuálně tráví své dny a týdny na neonatologii. Registrace stále probíhá na stránkách www.miminkadodlane.cz

VIDEO: Podcast Maminka: Předčasně narozené miminko

"Akce Běh a procházka pro miminka do dlaně se každoročně účastní také sestřičky i lékaři Novorozeneckého oddělení FN Motol. Hlavními účastníky jsou naši malí bojovníci se svými rodiči, za což jim patří velký dík. Za výtěžek, který je určený pro naše neonatologické oddělení, nám Nedoklubko zakoupí potřebné pomůcky, které využijeme při péči o naše malé pacienty. Děkujeme celému týmu Nedoklubka za jejich dlouholetou práci, kterou pomáhají našim pacientům a také jejich rodičům," říká k akci primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Motole Doc. MUDr. Jan Janota, Ph.D.

Nejčastějšími účastníky akce jsou rodiče předčasně narozených dětí. Důvodem bývá především jejich vlastní zkušenost. „Na procházku půjdeme s velkou pokorou a vděkem za našeho Deníska narozeného ve 29. týdnu těhotenství s 37 cm a 1580 g. Pamatuji si, jak jsem byla vykulená, když jsem to maličké miminko viděla poprvé, a první, co mi proběhlo hlavou, bylo: Co já budu dělat, jak se o takové malinké miminko budu starat? A právě v tu chvíli tu bylo Nedoklubko, od kterého jsem díky informačním materiálům, dárečkům a virtuální podpoře zjistila, že to všechno s naším miminkem zvládneme. Narozením syna se pro mě Nedoklubko stalo srdeční záležitostí a navždy já i náš syn budeme spojeni, vděční a uděláme vše pro to, aby se problematika miminek do dlaně dostala do povědomí i těch, kteří s ní nejsou nijak spojení," napsala maminka Petra.

Malý velký zázrak. Vaneska vážila při porodu jen 395 gramů. Díky lékařům z Olomouce má velkou naději na zdravý život

Kategorie předčasně narozených dětí podle nezralosti

Podle gestačního stáří (neboli délky těhotenství) dělíme nezralé novorozence na několik kategorií. Nejpočetnější je skupina lehce nezralých novorozenců (narození v 34.–36. týdnu těhotenství), ročně se jich v ČR narodí přibližně 6000. Středně nezralých novorozenců (narozených v 32.–33. týdnu těhotenství) se ročně narodí přibližně 1100. Těžce nezralých novorozenců (narozených v 28.–31. týdnu těhotenství) se ročně narodí cca 850 a nejméně je extrémně nezralých novorozenců (narozených před 28. týdnem těhotenství), těch se v České republice narodí zhruba 400 za rok.

Vynikajících výsledků dosahuje tuzemská neonatologická péče také díky perfektní organizaci. Využívá třístupňový systém péče, jehož základem je transport všech rizikových těhotných na pracoviště vyššího typu (tzv. transport „in utero“ – s dítětem v děloze). Díky tomu se více než 90 % nezralých novorozenců narodí přímo na pracovišti, které má s péčí o předčasně narozené děti dostatek zkušeností. Pracoviště I. stupně, tedy regionální pracoviště, zajišťují poporodní péči o zdravé a donošené nebo jen lehce nezralé novorozence. Předčasně narození novorozenci a novorozenci se závažnými komplikacemi narození na těchto odděleních jsou po porodu převáženi na pracoviště II. stupně (intermediární centra) a III. stupně (perinatologická centra) nebo na oddělení dětské intenzivní a resuscitační péče.

Klokánkování: I ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek
Témata: Těhotenství, Novorozenec, Miminko, Rodiče, charita, Předčasný porod, Nedonošená miminka, procházka, Deníska, Narozené dítě, Nedoklubko, Fakultní nemocnice Motol, Česká republika, Péče, Oddělení, Narozené miminko, Běh, Motol
Mohlo by vás zajímat