Maminka.czŠkolák

Už vás děti vychovávají?: „Tati, to nejez! Mami, to si neoblékej!“

1. 2. 2017
Už vás děti vychovávají?: „Tati, to nejez! Mami, to si neoblékej!“
V jistém věku navážou děti na výchovné úsilí svých prarodičů a začnou vychovávat své rodiče. Také to znáte?

Bývalo tak maličké, něžné a roztomilé. Očima hltalo každé vaše gesto, každé slůvko! Jen díky vám uvěřilo v Ježíška, Mikuláše, čerta i zoubkovou vílu. V prvních letech života jste pro něj zkrátka představovali nevyčerpatelný zdroj vědění. Věděli jste, co má jíst, co má pít, jak se správně oblékat i chovat a mívali jste odpověď na každou otázku. To byly časy!

Stydím se za své rodiče

Léta utíkala a jednoho dne jste pro vašeho potomka definitivně přestali být „bohy“. Najednou měl své jasné názory na způsob života (obvykle zcela odlišné od těch vašich) a jeho životní vzory už rozhodně nebyly tatínek a maminka – a tehdy vás vaše dítko začalo pozvolna vychovávat.

„Mami tohle si fakt neber, vypadáš v tom jako babička, když šla uklízet kostel. Tati, nechoď za mnou na trénink, křičíš tam, jak když tě vraždí, všichni z tebe mají legraci!“

V PUBERTĚ: Vychovávají vás, protože se stydí (pochopitelně za vás)

Sveřepý adolescent své rodiče zpravidla vychovává ve chvílích, kdy je ohrožena jeho vlastní image – ať již fyzická nebo duševní. Je tolik důležité vypadat za všech situací „cool“!

Což s nemožnými rodiči pochopitelně nejde, a tak je na čase, aby se potomek občas ujal výchovných opratí a čas od času rodiče řádně „srovnal“ či jim alespoň blahosklonně poradil.

Obvykle se rodiče adolescentů dozví; co mají nosit, jak se učesat nebo nalíčit, jak mluvit, co poslouchat za hudbu a na jaké filmy koukat atd. (Vlastně se spíše dovídáte opak; co nenosit, jak se nečesat a jaká hudba i filmy jsou totálně nemožné.)

Andrea Tögel Kalivodová porodila. Je to další kluk

To, že adolescent řeší, jak vypadají jeho rodiče, a jak působí na jeho okolí, není náhoda! On totiž u rodičů obvykle řeší to samé, co u sebe.

POSTBUBERTÁLNÍ OBDOBÍ: Chlubí se znalostmi, které jste vy už dávno vypustili

Puberta polehoučku slábne a dospělost klepe na dveře, potomek je stále více samostatný. Pozvolna má větší práva i pravomoci a také sebevědomí. V této době vám velice rád dává najevo převahu v oblastech, které již dávno nejsou vaší doménou.

Kam se na něj hrabete ve znalostech stanovení koncentrace anorganických i organických kyselin, v rozlišování rostlinných pletiv či schopnosti vyjmenovat přítoky Amazonky!

Nejenže tedy ví, jak byste měli vypadat a mluvit (to zvládl v pubertě), ale ještě disponuje znalostmi, které vy nemáte. Konečně má nepopiratelně navrch! (Zatímco vy jste své znalosti už dávno vyselektovali na ty skutečně potřebné.)

DOSPĚLOST: Nevyžádané rady a změna rolí

Dospělé děti vám velice rády udělí mnoho nevyžádaných rad. Zvláště dítka působící v tzv. pomáhajících profesích (lékař, zdravotní sestra, pedagog, psycholog atd.) vychovávají své rodiče naprosto spontánně a bez zábran:

„To nejez! To užívej! Ukaž mi tu naraženou nohu! Tam rozhodně nechoď! To v sobě nepotlačuj!  To každopádně musíš řešit!“ Čím je rodič starší, tím bývá „výchova“ intenzivnější – role se tak nějak začínají obracet.

Také občas vychováváte své stárnoucí rodiče? Také vás vychovávají vaše starší děti?

Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory
Mýty a fakta: Co znamená být dobrou mámou?
Jaká  matka, taká Katka. Dají se vychovávat snadno všechny děti?
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Školák, Rodina a vztahy, výchova, Gesto, Zdravotní sestra, Náhoda

Mohlo by vás zajímat
Bojíte se rádi? Vydejte se na místa plná záhad a tajemných pověstí!
Co cítí děti, když se vztekají? Naučte je mít emoce pod kontrolou
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu