Maminka.czZdraví

Už žádné odbývání. Jak na kvalitní jídelníček po porodu, se kterým půjdou kila dolů?

Prezentace klienta
24. 4. 2019
Už žádné odbývání. Jak na kvalitní jídelníček po porodu, se kterým půjdou kila dolů?
Také se vám po porodu obrátil jídelníček vzhůru nohama? Možná jste nebyla zvyklá se zdravě, vyváženě a pravidelně stravovat ani před otěhotněním, a proto pro vás může být nyní složitější se se správnými stravovacími návyky poprat. Jak si s jídelníčkem poradit i v náročných dnech?

Přírůstek do rodiny představuje pro každou z nás velkou změnu. Snažíte se na vše předem připravit, nastudujete si spoustu článků (nejen) o tom, jak se před i po porodu stravovat, ale realita bývá často odlišná. „Ve vašem těle nyní probíhá hormonální bouře, je tak zcela logické, že jako čerstvá maminka máte na prvním místě potřeby miminka a pak teprve myslíte na sebe,“  říká Martina Dvořáková, výživová poradkyně KetoDiet a máma dvou ratolestí.

Zdravé jídlo každý den hravě zvládnete

Chvíli potrvá, než si najdete svůj režim. Po porodu se ale hlavně postarejte o to, abyste byla zdravá a jestli kojíte, načerpejte z vašeho jídelníčku dostatek potřebných živin. Jedině tak miminku dáte kvalitní mateřské mléko, které ke svému vývoji potřebuje. A víte, že připravit si na každý den zdravé jídlo není až taková věda? Důležité je skutečně chtít.

Klepněte pro větší obrázek

„Neodbývejte se nekvalitními potravinami a rozhodně nehladovte. Jakmile si po porodu začnete připravovat zdravá jídla a budete jíst pravidelně a vyváženě, i nadbytečná kila začnou jít dolů. Zaměřte se na kvalitní potraviny, vyhněte se nezdravým jídlům (polotovary, smažená jídla, bílé pečivo aj.),“ radí výživová poradkyně. Důležité je také nebýt na všechno sama. Zapojte do péče o miminko a chodu domácnosti ostatní členy rodiny. S úklidem pomůže máma, partner ochotně dojde na nákup (nebo potraviny objedná přes internet) a vy budete mít chvíli na to si odpočinout, uvařit si a v klidu se najíst.

V první řadě dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů i vlákniny

„Na internetu najdete spoustu jednoduchých, rychlých a chutných receptů. Jídlo si pak uvařte, když miminko spí, a připravte si rovnou více porcí, klidně na 2 až 3 dny dopředu,“ doporučuje Martina Dvořáková. Vsaďte na studené či teplé saláty z nejrůznějších druhů zeleniny s kousky grilovaného kuřecího, krůtího, hovězího či libového vepřového masa nebo sýra cottage či mozzarelly. Svému tělu tak dopřejete porci potřebných bílkovin, vitamínů, minerálů i vlákniny.

Svačiny si smíchejte třeba z řeckého jogurtu či tvarohu a ovoce, oříšků i semínek. Pokud vás přepadne hlad, bez obav sáhněte místo kteréhokoli jídla po za 3 minuty hotovém bezlepkovém proteinovém smoothie nebo po proteinové tyčince s minimem sacharidů.

Klepněte pro větší obrázek

Když se budete stravovat zdravě, nezapomínat na pitný režim a pravidelný pohyb, každodenní kolotoč hravě zvládnete a budete mít navíc spoustu energie. A stále si opakujte jednoduché pravidlo, které platí. Šťastná máma rovná se šťastné dítě.

Autor: Nikola Nevečeřalová, www.KetoDiet.cz
Fotografie: KetoDiet

Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem

Horoskopy

Štír S víkendovým volným časem naložíte dobře. První uděláte to, co musíte, a potom zasvětíte své blízké do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Taťána, Tatiana, Taťana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné