Maminka.czKojenec

Už zase blinkám!

Označkovaná trička maminek jsou v prvních měsících běžnou záležitostí. Pokud jde o malé množství, můžete být bez obav. Když však dítko zvrací často a přidá-li se ještě neklid či záchvaty kašle, zpozorněte.
, Časopis Maminka
12. 8. 2011
Už zase blinkám!

Můj druhý syn Tomík vždy po kojení blinkal, a někdy dost výrazně. I když jsem ho nechala pořádně odříhnout, pořád zvracel. Pak nám paní doktorka řekla, že by mohlo jít o gastroezofageální reflux, který bývá u miminek častý, ale že mám být v klidu, že by se to po pár měsících mělo upravit. Před kojením jsem tedy podávala Tomíkovi speciální přípravek Nutriton na zahuštění mléka. Naštěstí šlo jen o fyziologický reflux, který po několika měsících téměř zmizel,“ říká pětadvacetiletá Radka z Prahy.

Není to zvracení

V případě, že vaše dítko po krmení ublinkává a jde jen o malý objem (obvykle jedna čajová lžička), nemusíte hned panikařit. Lékaři tento stav považují v podstatě za normální, pokud se ovšem k blinkání nepřidají další potíže. Tyto problémy má až polovina novorozenců. Tento takzvaný fyziologický reflux zasahuje krátce do dolní části jícnu a nevyvolává žádné příznaky. Důvodem je nezralost trávicího traktu, kdy jícnový svěrač neudrží potravu v žaludku.

Příznaky se liší podle věku – kojenci opakovaně zvracejí nebo blinkají, špatně sají, jsou podráždění, nepřibývají na váze a mohou špatně spát. U některých se mohou objevit záchvaty kašle či potíže s dýcháním – děti chrčivě dýchají (hlavně po jídle), mají ucpaný nos a vypadají, jako by měly rýmu. Velmi často může tedy rýma signalizovat právě gastroezofageální reflux. Pak stačí problém diagnostikovat a v případě potřeby nasadit speciální antirefluxní léky.

Jak se bránit

U kojenců obvykle postačí změnit pár základních věcí – upravit hustotu mléka, polohu a frekvenci krmení. Hlavička a horní část těla by měly být výš než břicho a zadeček. Většinou stačí, když podložíte matraci v postýlce. A co je dále důležité – nechat miminko pořádně odříhnout. Jsou děti, které si odříhnou téměř hned po nakrmení, jiným to trvá dlouho a některé tak neučiní vůbec.

Tyto děti se častěji budí, protože jim vzduch, kterého se nalokaly při krmení, vadí v bříšku a tlačí je. Pak samozřejmě blinkají – a zbytečně. Snažte se být všímavá, brzy snadno uvidíte, zda je dítě po jídle spokojené a klidně usne, nebo naopak. Pravidlo správného odříhnutí platí pro všechna miminka – jak pro ta krmená z láhve, tak pro kojená. Při pití (ať už z láhve nebo z prsu) děti spolykají hodně vzduchu, kterého se musí zbavit.

Jak tedy postupovat? Po nakrmení nechte dítě ve vzpřímené poloze a zacházejte s ním pomalu a šetrně. Zkuste i změnu pozice – před krmením nechte dítko na bříšku (skvěle pomáhá i masáž). Je-li vaše miminko nenasytné a pije hltavě, kojte v častějších intervalech a krmení přerušujte. Pokud nekojíte, pak dávejte děťátku speciální mléko s označením AR (neboli antirefluxové).

Vždy ale vše konzultujte s pediatrem, protože příčinou ublinkávání může být i něco jiného než gastroezofageální reflux (například anatomické odlišnosti a podobně). Starší dítko nepřekrmujte, jíst by mělo pravidelně (spíše v menších a častějších dávkách), hlídejte i složení jídelníčku (žádné perlivé nápoje, čokoláda, kakao…). Snažte se také odstranit trvalé „upíjení“ z lahvičky – to se týká spíše starších kojenců a batolat. Pomáhají také tzv. probiotické kapky, které jsou vhodné i pro kojence a přispívají ke zdravému zažívání.

Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Fyziologický reflux, Nutriton, Speciální přípravek, Jícnový svěrač
Mohlo by vás zajímat
Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky
Přichází modelína, se kterou to vaše děti roztočí!
Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?
Odběr plodové vody. Je třeba se bát?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu