Maminka.czKojenec

Už zase blinkám!

Označkovaná trička maminek jsou v prvních měsících běžnou záležitostí. Pokud jde o malé množství, můžete být bez obav. Když však dítko zvrací často a přidá-li se ještě neklid či záchvaty kašle, zpozorněte.
, Časopis Maminka
12. 8. 2011
Už zase blinkám!

Můj druhý syn Tomík vždy po kojení blinkal, a někdy dost výrazně. I když jsem ho nechala pořádně odříhnout, pořád zvracel. Pak nám paní doktorka řekla, že by mohlo jít o gastroezofageální reflux, který bývá u miminek častý, ale že mám být v klidu, že by se to po pár měsících mělo upravit. Před kojením jsem tedy podávala Tomíkovi speciální přípravek Nutriton na zahuštění mléka. Naštěstí šlo jen o fyziologický reflux, který po několika měsících téměř zmizel,“ říká pětadvacetiletá Radka z Prahy.

Není to zvracení

V případě, že vaše dítko po krmení ublinkává a jde jen o malý objem (obvykle jedna čajová lžička), nemusíte hned panikařit. Lékaři tento stav považují v podstatě za normální, pokud se ovšem k blinkání nepřidají další potíže. Tyto problémy má až polovina novorozenců. Tento takzvaný fyziologický reflux zasahuje krátce do dolní části jícnu a nevyvolává žádné příznaky. Důvodem je nezralost trávicího traktu, kdy jícnový svěrač neudrží potravu v žaludku.

Příznaky se liší podle věku – kojenci opakovaně zvracejí nebo blinkají, špatně sají, jsou podráždění, nepřibývají na váze a mohou špatně spát. U některých se mohou objevit záchvaty kašle či potíže s dýcháním – děti chrčivě dýchají (hlavně po jídle), mají ucpaný nos a vypadají, jako by měly rýmu. Velmi často může tedy rýma signalizovat právě gastroezofageální reflux. Pak stačí problém diagnostikovat a v případě potřeby nasadit speciální antirefluxní léky.

Jak se bránit

U kojenců obvykle postačí změnit pár základních věcí – upravit hustotu mléka, polohu a frekvenci krmení. Hlavička a horní část těla by měly být výš než břicho a zadeček. Většinou stačí, když podložíte matraci v postýlce. A co je dále důležité – nechat miminko pořádně odříhnout. Jsou děti, které si odříhnou téměř hned po nakrmení, jiným to trvá dlouho a některé tak neučiní vůbec.

Tyto děti se častěji budí, protože jim vzduch, kterého se nalokaly při krmení, vadí v bříšku a tlačí je. Pak samozřejmě blinkají – a zbytečně. Snažte se být všímavá, brzy snadno uvidíte, zda je dítě po jídle spokojené a klidně usne, nebo naopak. Pravidlo správného odříhnutí platí pro všechna miminka – jak pro ta krmená z láhve, tak pro kojená. Při pití (ať už z láhve nebo z prsu) děti spolykají hodně vzduchu, kterého se musí zbavit.

Jak tedy postupovat? Po nakrmení nechte dítě ve vzpřímené poloze a zacházejte s ním pomalu a šetrně. Zkuste i změnu pozice – před krmením nechte dítko na bříšku (skvěle pomáhá i masáž). Je-li vaše miminko nenasytné a pije hltavě, kojte v častějších intervalech a krmení přerušujte. Pokud nekojíte, pak dávejte děťátku speciální mléko s označením AR (neboli antirefluxové).

Vždy ale vše konzultujte s pediatrem, protože příčinou ublinkávání může být i něco jiného než gastroezofageální reflux (například anatomické odlišnosti a podobně). Starší dítko nepřekrmujte, jíst by mělo pravidelně (spíše v menších a častějších dávkách), hlídejte i složení jídelníčku (žádné perlivé nápoje, čokoláda, kakao…). Snažte se také odstranit trvalé „upíjení“ z lahvičky – to se týká spíše starších kojenců a batolat. Pomáhají také tzv. probiotické kapky, které jsou vhodné i pro kojence a přispívají ke zdravému zažívání.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
LENKA (42 let): Chůva nám zachránila manželství
Mýty o klíšťatech: Nejlepší je zakousnuté klíště vykroutit. Jaké jsou ty další?
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu