Maminka.czZdraví

Už zase máte doma maroda? Posilujte imunitu, poradíme jak!

Simona Procházková 7.  10.  2018
Ochladilo se a sezona nemocí je v plném proudu. Obzvláště v dětském kolektivu se viry a bakterie šíří bleskovou rychlostí. Potvrzují to i informace z momentálně poloprázdných škol i školek. Zde máte pár tipů, které stojí za to vyzkoušet, abyste zvýšili šance na zimu bez věčných rýmiček, nočních záchvatů dráždivého kašle, bolavých krků a horeček.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Velké výkyvy v ranních a odpoledních teplotách, vlhké a větrné počasí… Podzim je tu a s ním zvýšené riziko infekcí, nachlazení a viróz. Je vaše ratolest náchylná a vy už jste zoufalí, že zase „chytí“ kdejaký bacil? Co dělat a jak zařídit, aby dítko často nechybělo na vyučování a nemuselo dohánět učivo, nepřišlo o výlet nebo kurz plavání? Takto můžete vyzrát na oslabenou imunitu a eliminovat rizika, že se váš potomek nakazí.

„Rodiče se shodují, že nejčastěji bojují s nemocí u dětí těsně po nástupu do dětských kolektivů. Tedy v září a říjnu – po začátku školního roku, kdy ještě nemají vybudovanou potřebnou obranyschopnost,“ uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Aktuální průzkum společnosti mezi rodiči ukázal, že děti trpí nachlazením minimálně třikrát do roka. Dokonce 15 % rodičů uvedlo, že jejich potomci mají rýmu a kašel jedenkrát měsíčně a častěji.

Základním pilířem zdraví v dospělosti je imunita získaná v dětství!

Nemocí, kterými se dítě může nakazit v kolektivu vrstevníků, je celá řada. Proto je důležité snažit se po celý rok posilovat jeho obranyschopnost, která mu pomůže vyhnout se virovým onemocněním, a v případě, že onemocní, díky dobrému imunitnímu systému se s nemocí vypořádá snáze a rychleji.

Vyžeňte ho ven

Silnou obranyschopnost dítě získá především pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu. Dbejte na to, aby místo vysedávání před televizní obrazovkou nebo u tabletu trávilo aspoň hodinu až dvě denně při venkovních aktivitách. A to bez ohledu na počasí (existují přeci čepice, holinky a pláštěnky). Chladný vzduch totiž působí příznivě na organismus a tím i na imunitu. Plánujte pravidelné rodinné výlety a procházky, při kterých si užijete spoustu legrace, podporujte u dětí lásku k pohybu a ukazujte jim, jak je fajn. Vyrazte na výšlap do kopců, jezděte na kolech, bruslete, na zahradě uspořádejte turnaj v kuželkách nebo badmintonu, hrajte na honěnou, naplánujte lyžařskou dovolenou a podobně.

Tři voňaví pomocníci při dětském nachlazení: Eukalyptus, čajovník a levandule

Dávejte pozor, co jí

Pestrá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty (vitaminy, minerály a stopové prvky) je naprostým základem prevence proti sezonním virózám, bakteriálním nákazám i chřipce. V dětském jídelníčku by neměly chybět vláknina pro správné zažívání a další prospěšné látky, například polyfenoly, což jsou jedny z nejúčinnějších přírodních látek pro posílení imunitního systému. Základ by tedy měly tvořit syrová zelenina, ovoce, saláty, ryby, celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, neloupaná rýže, klíčky a tofu. Nesmíme zapomenout ani na rostlinné oleje – olivový, mandlový, sezamový a lněný, omezit je naopak vhodné cukr, bílé pečivo, smažená a tučná jídla. Výborným zdrojem vitaminů A, C, E a dalších cenných látek je rakytník, který seženete ve formě sirupu nebo šťávy. Dávejte dětem půl čajové lžičky každý den. Pro dobré fungování celého organismu je důležitý také zinek. Jeho nejbohatším zdrojem jsou dýňová semínka (chroupat se dají samotná, případně dětem přidejte olej do polévky, těstovin nebo bramborové kaše).

Vezměte ho do sauny

Kolem saunování dětí panuje řada mýtů a spousta rodičů se obává vzít své potomky s sebou. Do sauny přitom můžete i s batoletem, samozřejmě za předpokladu, že dodržíte pár zásad. Finové, největší milovníci saun, začínají s otužováním dětí prakticky od jejich narození. Spousta saunových center dnes umožňuje ve stanovených časech vstup s ratolestmi. S těmi mladšími, do deseti let, je vhodné vybírat místa s nižší teplotou. „Pro děti jsou ideální sauny a prohřívárny s teplotou do 65 stupňů Celsia a pobyt na kratší dobu. U malých dětí se doporučuje saunovat maximálně tři minuty jednou týdně a postupně čas prodlužovat,“ říká Jakub Krejčí, saunový mistr z AquaPalace Praha. I u starších dětí by ale podle něj nemělo saunování trvat více než pět až osm minut. Teprve až desetileté dítě se přibližuje stavu dospělého, u kterého je optimální délka prohřívání deset až patnáct minut. Obezřetní buďte při následném ochlazování, které by mělo být krátké a pozvolné. U batolete nejlépe v náručí maminky pod sprchou a spíše vlažnou vodou. „Ke sprchování podle Kneippa postačí vlažná voda a poté krátký postřik trupu a končetin studenou vodou. Určitě se vyhněte ochlazení hlavy a zátylku dítěte, rovněž je pro něj nevhodné skákání do ledového bazénku a zchlazení pod vědrem,“ vysvětluje Jakub Krejčí. Dohlédněte na to, aby po sauně dítko minimálně čtvrt hodiny v klidu odpočívalo a doplnilo tekutiny.

Zapalte aromalampu

Léčba vůněmi neboli aromaterapie je velmi účinná. Přírodní éterické oleje obsahují látky, které více nebo méně posilují obranyschopnost organismu, působí totiž protivirově a antibakteriálně. Jako prevence nachlazení nebo virových nákaz se hodí především silice z levandule, smrku, borovice, čajovníku (tea tree), myrty, tymiánu a eukalyptu. Při výběru éterických silic si dejte pozor, ať pořídíte kvalitní výrobek. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je olej 100% přírodní. Pokud tam není uvedeno nic nebo například z 95 % přírodní, nikdy nekupujeme, zbylých 10 % je totiž syntetických, tedy dráždivých. Do aromalampy nalijte tři lžíce vody a přidejte čtyři kapky vybraného éterického oleje. Pak zapalte čajovou svíčku, vložte do lampy a nechte provonět místnost. Pár kapek silice můžete přidat také do vany při večerním koupání.

Trápí vaše dítě stále rýma a kašel? Nechte mu zkontrolovat pohyblivost řasinek

Vsaďte na citron a med

Pravidelně ráno připravte každému členovi rodiny skleničku vlažné vody, do které vymačkáte šťávu z citronu (případně limetky). Vypijte si nalačno, ještě před snídaní, každý svou porci vitaminu C a uvidíte, že virózy se vám všem budou vyhýbat. Udělejte si z toho společný ranní rituál. Zázračné účinky má i včelí med, který obsahuje vitaminy A, C a E či minerály, jako jsou vápník, draslík či hořčík. Je v podstatě přírodním antibiotikem a má schopnost ničit škodlivé bakterie a mikroorganismy.

Každý den otužujte

Neradíme vám, abyste dítě pod pohrůžkou násilí strkala pod ledovou sprchu, existuje ale spousta „nenápadných“ možností, jak začít otužovat. Můžete ho třeba ráno vyslat jen v pyžamku nebo župánku, ať doběhne na zahradu pro jablíčko nebo pár oříšků, které potřebujete pro přípravu snídaně. Případně, když někam cestujete autem, nechte ho přejít z domu do auta jen ve svetříku nebo mikině, bundu ať si drží v podpaží. Rychlý přechod bez bundy mu neuškodí, spíše naopak. Výborným způsobem také je, když po večerní koupeli na závěr osprchujete malého plaváčka vlažnou sprchou. V pokojíčku, kde spí, bohatě stačí přes noc 18 stupňů, dávejte pozor, abyste místnost nepřetápěli.

Otužovat se mohou i miminka. Posílíte jejich imunitu i chuť k jídlu

Naučte ho mýt si ruce

Správné hygienické návyky a dodržování hygienických zásad vštěpujeme svým potomkům většinou doslova od plenek. Umývat si pravidelně ruce mýdlem po použití toalety, před jídlem a po hraní si venku, by mělo být automatickou činností. Na druhé straně je ale dobré to s přílišnou hygienou nepřehánět a nedělat z dítěte skleníkovou květinku, která žije ve sterilním a pečlivě vydezinfikovaném prostředí. Onemocní pak většinou při první možné příležitosti.

Pomoc z přírody

„Aby tělo lépe snášelo teplotní šoky a všudypřítomné bacily, dopřejte mu dostatek vitaminů. Ovšem důležité jsou také tzv. adaptogeny, což jsou látky, které zvyšují odolnost organismu. Patří mezi ně léčivé rostliny, jako jsou ženšen, eleuterococcus, rozchodnice růžová, klanopraška čínská a další. Mezi další důležité látky patří beta glukany. Tyto látky stimulují obranný systém a můžeme je najít například v hlívě ústřičné,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Dále můžete vyzkoušet prevenci za pomoci bylinek, jakými jsou například echinacea (třapatka) nebo čaje z květu bezu černého, květů či listů divizny velkokvěté, listů šalvěje, lípy, nati yzopu lékařského či šípkových plodů.

Děti otužujte odmalička. Vyhnete se tomu, že vám zchoulostiví
Jak rozeznat zánět nosohltanu od rýmy? U obou je důležité správné smrkání
Dvouměsíční dítě dostalo černý kašel od neočkované sestry. Matku to zaskočilo
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Praktické rady, Imunita, Alergie, pořad, Stanovený čas, Vlažná voda, Sauna, Venkovní aktivita, Nejbohatší zdroj, Malé dítě, Noční záchvat, Ledová sprcha, Správné zažívání, Teplotní šok, Dětský jídelníček, Léčivá rostlina, Vitamín, Místo v, Kneipp, Celozrnné pečivo, Výborný zdroj, Bolavý krk, Zdraví na Heureka.cz