[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dýňová polévka chutná nejen dětem, ale prospívá i maminkám – dýně je nízkokalorickou zeleninou s vysokým obsahem vlákniny – tedy úžasná zdravá dietní potravina. Jemná „dýňačka“ zachutná i tatínkům, ale těm raději neříkejte, že hlavní ingrediencí je dýně, možná by se lekli a skvělou polévku ani neochutnali (nechuť mužů k dýním je zvláštní; možná jim slovo dýně připomíná slůvko „tchyně“, kdo ví).
„Dýňačka“ připomíná chutí svíčkovou omáčku a stejně jako zmíněný skvost naší národní kuchyně ji můžete ozdobit kopečkem kysané smetany nebo šlehačky. Dětem v ní chutnají křupavé krutónky z osmažené housky, tatínkům proužky opražené voňavé slaniny. Skvělá je i sypaná parmezánem a sekanou petrželkou.
Tykev neboli dýně je zelenina, členové rodiny tykví jsou velmi rozmanití, a to jak velikostí, tak druhem i barvou. My se dnes zaměříme zejména na dýně HOKKAIDÓ, které patří mezi nejchutnější. Nicméně uvedenou polévku lze uvařit i z větších, nápadně oranžových plazivých dýní, které rostou na nejednom českém kompostu.
Dýně obsahuje 80 až 90 % vody (dle druhu), v oranžových dýních je velmi významné množství betakarotenu, dýně dále obsahují vitamíny řady B a malé množství vitamínu C. Z minerálních látek jsou zastoupeny železo, hořčík, sodík a draslík.
V mnohdy obrovských plodech je jen stopové množství tuku, menší množství jednoduchých cukrů a rostlinných bílkovin, zato však hojnost vlákniny. Z pohledu potravinových alergií jsou tykve jedním z druhů zeleniny, u kterých jsou potravinové alergie vcelku vzácné.
1 kg dýně HOKKAIDÓ, 3 střední brambory, 2 střední mrkve, 1 střední cibule, 3 stroužky čínského česneku (nebo jeden velký stroužek českého), polévkové koření dle rodinných zvyklostí, 3 bobkové listy, lžička sušeného rozmarýnu, lžíce olivového oleje (Dle chuti: kysaná smetana nebo hustá neslazená šlehačka, parmezán, slanina, opečené krutónky z housky, pokrájené olivy, sekaná petrželka)
POSTUP: Příprava polévky nezabere mnoho času; „dýňačka“ je za chvilku hotová v papiňáku, ale lze ji uvařit i v normálním hrnci. Na dno papiňáku či hrnce nalijte olej, zpěňte cibulku, přidejte na kostky pokrájenou dýni a rychle osmahněte, pak podlijte vodou (zhruba 1,5 l), přidejte pokrájenou mrkev a brambory, vsypte polévkové koření, prolisovaný česnek, tymián a bobkové listy.
V papiňáku duste cca 7–10 min. od uzavření ventilu, v běžném hrnci vařte do změknutí zeleniny. Vše rozmixujte ponorným mixérem, v případě potřeby dosypte polévkové koření nebo sůl. Na talíři dozdobte dle chutí strávníka.
Polévku, stejně jako zbytek velké dýně, lze bez problémů zamrazit. Dýně po rozmrazení měkne, a proto se pak hodí spíše na polévky, omáčky apod.