Maminka.czZdraví

Úžeh, průjem, spáleniny nebo bodnutí hmyzem. Lékařky radí, jak na prevenci i řešení typických letních potíží

Simona Procházková 22.  8.  2023
Na co dávat pozor, aby vás na letní dovolené místo odpočinku a zábavy nepřekvapily nepříjemné problémy a zdravotní potíže? Známe preventivní tipy na pomoc proti zažívacím potížím, spáleninám i úpalu. Jak předcházet komplikacím, v tom poradí lékařky: internistka Hana Sýkorová a dermatoložka Aneta Klimešová z kliniky Health Plus.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jaká jsou z vašeho pohledu vůbec nejčastější zdravotní rizika během letních měsíců?

MUDr. Hana Sýkorová: Většina z nás se obává zažívacích obtíží. Mohou se objevit také alergické reakce na nezvyklé potraviny, sluníčko nebo na poštípání hmyzem. I v letních měsících není vzácností nachlazení. Často dochází ke spáleninám kůže ze sluníčka a je riziko vzniku úpalu či úžehu. Samostatnou kapitolou je nebezpečí nákazy specifickou „cestovatelskou“ chorobou, proti níž často existuje očkování. Frekventované jsou i úrazy nejrůznějšího rozsahu.

VIDEO: Co dělat, když dítě zvrací? Tohle možná nevíte...

V případě úrazů je nejlepší prevencí opatrnost a nepřeceňování sil, můžeme ale probrat další častá letní rizika? V první řadě – jak zabránit riziku úžehu, úpalu a dehydratace? A jak postupovat, pokud k nim dojde?

MUDr. Hana Sýkorová: Úžeh vzniká obvykle přímým působením slunce zejména na hlavu, dochází k přehřátí mozku. Při úpalu dochází k celkovému přehřátí organismu působením vysokých teplot, především ve vlhkém a nevětraném prostředí. Ohrožené skupiny jsou hlavně děti, staří a obézní lidé. Při úžehu pak lidé se světlými vlasy a pokožkou. Oba stavy se projevují obdobně. Mezi příznaky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, dezorientace či poruchy vědomí, někdy horečka.

Prevencí úžehu, úpalu i dehydratace je vyhýbat se nadměrnému pobytu v horku či na přímém slunci a pobytu v horkých, vlhkých a nevětraných prostorách. Nosit přiměřené oblečení a při pobytu na slunci také pokrývku hlavy, případně i navlhčenou. Dále je třeba pravidelně pít dostatečné množství tekutin, nejlépe minerálních vod.

Při úžehu a úpalu je doporučeno dotyčného uložit na chladné a stinné místo, dle jeho stavu vědomí podávat dostatek tekutin, ale spíš opatrně, po douškách. Vhodné jsou třeba iontové nápoje nebo mírně oslazený čaj a chladné obklady, zejména na hlavu, případně studené zábaly. Při bolestech, pokud dotyčný nezvrací, lze použít běžná analgetika. Spálenou pokožku je nutné ošetřit adekvátním přípravkem.

Můžete shrnout, jak zabránit spálení pokožky na sluníčku? Někdy je to velmi rychlé, zejména u dětí...

MUDr. Aneta Klimešová: Riziko spálení pokožky je závislé na fototypu kůže každého člověka. Čím světlejší je kůže, tím je náchylnější ke spálení. U světlých fototypů je doporučován k ochraně kůže opalovací krém s ochranným filtrem proti UVA a UVB záření SPF 25 až 50+ (Sun Protection Factor). U tmavších fototypů je vhodný krém s SPF minimálně 15, aby se předešlo nežádoucím účinkům záření. Zvolení výše SPF se odvíjí také od doby a místa pobytu na slunci, ve Středomoří je tedy lepší vyšší faktor než ve střední Evropě.

Nezapomínejte, že většinu opalovacích krémů je nutné aplikovat 20 minut před pobytem na slunci a ideálně opakovat aplikaci ještě jednou zhruba 15 až 30 minut po začátku slunění. Důležitou ochranou pokožky je i oděv, pokrývka hlavy a sluneční brýle. Pro omezení rizika spálení pokožky je vhodné vyvarovat se přímého slunce především kolem poledne, respektive mezi 11. a 15. hodinou.

A čím případně nejlépe ošetřit spálenou a podrážděnou kůži?

MUDr. Aneta Klimešová: Pokud již ke spálení pokožky dojde, je vhodné aplikovat přípravky po slunění, jež splňují promazávací funkci, obsahují antioxidanty. Nověji se v nich objevují reparační enzymy pro DNA, které pomáhají opravovat UV zářením poškozenou DNA buněk.

Průjem u malých dětí: Co všechno za něj může, jak se léčí a kdy vyhledat lékaře?

Typickým letním problémem jsou zažívací obtíže. Co je nejčastěji způsobuje a jaké máte rady pro prevenci?

MUDr. Hana Sýkorová: Nejčastěji se asi jedná o infekční onemocnění zažívacího traktu, ať už virové nebo bakteriální. Zažívací potíže však mohou být spojeny také s nezvyklou, pro nás hůře stravitelnou stravou a mohou být způsobeny i již zmíněným přehřátím. Zvláště v exotických destinacích s nižším hygienickým standardem se doporučuje jíst jen jídla, která jsou spolehlivě tepelně ošetřená. Z ovoce konzumovat nejlépe jen to, které lze oloupat, a které není tedy omyté vodou. Doporučuje se pít jen balenou vodu. Pozor například na ledové kostky v nápojích.

Pokud přece jen k potížím typu zvracení nebo průjem dojde, jakými prostředky je nejlepší to řešit?

MUDr. Hana Sýkorová: Při zažívacích obtížích je samozřejmě nutná dieta, je třeba snažit se udržet dostatečný příjem tekutin (čaj, pro děti iontové nápoje, např. Kulíšek). K léčbě průjmů lze doporučit probiotika, dále například Smectu nebo živočišné uhlí, léky Endiaron nebo lépe účinkující Ercefuryl, který je na recept. Pokud nebudou průjmy horečnaté či ve stolici nebude krev, lze užívat rovněž přípravek Immodium/Loperon ke snížení frekvence stolic. Při nevolnosti nebo zvracení je vhodný lék s účinnou látkou omeprazol ke zklidnění žaludku, při zvracení také fungují torecanové čípky. Někdy může žaludeční obtíže zklidnit vychlazená a „vyperlená“ cola podávaná po lžičkách. Návštěva lékaře je nutná v případě horečnatých stavů, přítomnosti krve ve stolici či tehdy, pokud člověk není schopen pít dostatečné množství tekutin.

Dalším nepřítelem jsou klíšťata či bodnutí hmyzem. Můžete doporučit účinnou obranu a je vůbec možné spolehlivě se ochránit?

MUDr. Hana Sýkorová: Obranou jsou adekvátní oblečení (dlouhé nohavice, rukávy apod.), kontrola kůže po příchodu zvenku a užívání repelentů. Doporučuji určitě očkování proti nebezpečné klíšťové encefalitidě. Kůži po bodnutí hmyzem nebo odstranění klíštěte můžeme následně ošetřit lokální dezinfekcí, antibiotickou mastí, jako je třeba Framykoin, a lokálními antihistaminiky (např. Fenistil Gel).

Úžeh, nebo úpal? Jak se liší a jaká je první pomoc? Tohle si pamatujte

Můžete na závěr doporučit, co je užitečné mít v rodinné lékárničce během letní dovolené?

MUDr. Hana Sýkorová: Neměly by v ní určitě chybět léky na řešení zažívacích obtíží, antialergika, běžná analgetika a léky na snížení teploty. Kapky do nosu v případě nachlazení, léky na bolesti v krku. Dezinfekce na ošetření drobných poranění, případně také mast Framykoin, náplasti a elastické obinadlo. A samozřejmě přípravky na ošetření popálenin ze sluníčka. Ke zvážení je přibalit s sebou také antibiotikum (např. u žen trpících častějšími záněty močových cest či v případě, že nebude vždy dostupná lékařská péče). V rámci prevence bych ještě na závěr doporučila nepodcenit doporučovaná očkování do exotičtějších destinací.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Hana Sýkorová, internistka z kliniky Health Plus
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Alergie, Děti a nemoci, Nemoci, léto, kůže, pokožka, Průjem, UVB, SPF, Kulíšek, Prevence, Spálenina, UVA, Health Plus, Hmyz, Sun Protection Factor, Endiaron, Středomoří, Úpal, Framykoin, MUDr., Bodnutí, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat