Maminka.czZdraví

Úžeh nebo úpal? Jak se liší a jaká je první pomoc? Tohle si pamatujte

Úžeh nebo úpal? Jak se liší a jaká je první pomoc? Tohle si pamatujte
Tak schválně, poznáte úžeh od úpalu? Často si to pleteme, a tak je právě teď při parných letních dnem ta správná chvíle udělat si jasno.

Můžete za dětmi běhat s čepicí, jak chcete, můžete je honit do stínu, jak chcete, ale úpalu nebo úžehu někdy zkrátka neutečete. Je tedy lepší dopředu vědět, jak se s nimi poprat.

Úžeh

Úžeh způsobuje sluneční záření, jednoduše vás sežehne. Můžete mu zabránit právě oním důsledným čepičkováním, kloboučkováním nebo šátkováním dětí. Měli byste vědět, že stačí i krátká doba pobytu na přímém slunci, a úžeh je na světě. Některé maminky totiž nad pokrývkou hlavy mávnou rukou se slovy: Vždyť jde ven jen na chvilku.

Ale právě ona chvilka může na úžeh bohatě stačit. Objeví se závratě, bolest hlavy, zrudnutí pokožky, ztuhnutí šíje, ale i zrychlení srdeční činnosti a oběhové problémy. Zrádné je, že se tyto příznaky mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním. Jakmile se objeví, snažte se dítě ochladit, podávat mu chladné tekutiny. Pokud se potíže stupňují, okamžitě vyhledejte lékaře.

První pomoc při úžehu

Nemocného co nejrychleji dopravte do chladnějšího a vyvětraného prostředí, a svlékněte ho. Poté ho položte ho do polosedu s podepřenou hlavou a rameny.  Zabalte ho do vlhkého chladného prostěradla, na hlavu přikládejte studené obklady. To je velmi důležité, protože hlava odvádí z těla až čtvrtinu tepla.

Můžete mu tělo i omývat chladnou vodou, vsedě ho osprchovat, vše provádějte tak dlouho, dokud mu tělesná teplota neklesne pod 38 stupňů. Může se stát, že po chvíli teplota začne opět stoupat (kontrolujte ji teploměrem), postup pak opakujte.

Úžeh u miminka

Nejdůležitější se dodávat dětem nápoje, klidně i minerální vodu, případně osolenou chladnou vodu nebo minerálky. Nejdůležitější je u dětí právě zavodnění. To platí i u kojených dětí. Pokud děti bolí hlava, můžete jim podat sirup s paracetamolem.

Nezapomínejte na ochranu

Rozhodně nepodceňujte ochranu dětí před sluníčkem. Nezapomínejte na opalovací krémy vhodné pro děti s vysokým faktorem. Děti by se neměly opalovat, u vody využijete klobouček, který je prodloužený až na krk, stejně tak jako oblečení s UV filtrem, které je vhodné zejména u moře nebo na horách, kde je vyšší intenzita UV záření.

Oblékáte děti v létě do oblečení s UV filtrem?

Úpal

Zatímco úžeh je tedy způsoben přímým slunečním zářením, úpal se rodí z horka, z pobytu v horkém prostředí. Tělo přestává odvádět nadbytečné teplo a organismus se přehřeje. Dříve se často stávalo, že si děti ‚uhnaly' úpal při delší cestě ve sluncem rozpáleném autě. Dneska už má většina automobilů klimatizaci, kde hrozí spíš nachlazení.

Svůj podíl na úpalu má i dehydratace, takže v horkých dnech skutečně platí: pít, pít, pít. Příznaky úpalu jsou malátnost, zvracení, dýchací potíže, teplota, suchá kůže bez potu a v nejhorším případě i ztráta vědomí.

Úžeh a úpal u dětí: V čem se liší, na co dávat pozor a jaká je první pomoc?

První pomoc při úpalu

Dítě okamžitě přeneste na co nejchladnější místo, zvedněte mu končetiny, uvolněte oděv a podávejte tekutiny. Přikládejte chladivé obklady na hlavu a třísla, můžete zvlhčovat pokožku vodním sprejem a vzduch osvěžit ventilátorem.

Nic se ale nemá přehánět, ani ochlazování. Teplota těla by neměla klesat příliš rychle, aby nedošlo k tepelnému šoku. V případě poruchy dýchání a oběhových potíží okamžitě volejte lékaře. Zvláště u dětí může být průběh dramatický, a proto je včasná lékařská pomoc nejlepším řešením.

Úpal není totéž co úžeh. Víme, jaká je první pomoc při přehřátí ze sluníčka

Co se vám může hodit

Protože úpal si může (nejen) dítě uhnat v autě, třeba při dlouhé cestě na dovolenou, nezapomeňte mít u sebe vždy větší zásobu pitné vody. Hodit se vám může také žínka na otírání dítěte. Přece jen nikdy nevíte, jestli neskončíte někde v koloně a ochlazení vašim dětem jen prospěje.

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Srdeční činnost, Úpal, Krátká doba, Nejhorší případ, Teplota, Jak, Úžeh, Správná chvíle, Úpa, Horké prostředí, Chladná voda, Tekutina, Pokožka, Klobouček, Ventilátor, Lékařská pomoc, Letní den, Obklad, Suchá kůže, Paracetamol

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Video: V kolika letech je bezpečné jezdit s dítětem na kole? Je lepší cyklosedačka nebo vozík?
VIDEO: Od kdy mohou mít dospívající v Evropě sex, prozradí pořad Dělníci chtíče
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
GALERIE: Mámy v plavkách se nestydí ukázat. Každou z nich totiž zdobí milované děti
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné