Maminka.czNovorozenec

Užijte si první koupání miminka

Alena Čálková 25.  2.  2015
Nebuďte nervózní. Koupací rituál prováděný konečně doma bude skvělým zážitkem pro vás oba. Stačí jen vědět, jak na věc. Máme pro vás ověřené tipy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Připravte se na to, že novorozenci koupání zrovna nemilují. Radostné cachtání a výskání přijde až o pár týdnů později. V prvních dnech jsou děti spíše vyjukané z toho, co se to děje, což dávají najevo úlekovým reflexem (tělíčko ztuhne, miminko pokrčí ramínka a ruce vystřelí vzhůru). Proto s potomkem manipulujte jemně a pomalu.

Večerní koupání si nastavte na ideální dobu tak, aby po něm mohlo miminko dostat mléčnou večeři a rovnou se zachumlat ve svých peřinkách. Nejde jen o to, že mu ve vodě vyhládne a unaví se, ale pro vás i pro něj bude večerní koupání rituálem, který dá závěru dne jasnou zprávu: Blíží se noc, přichází odpočinek. 

Příprava zázemí 

Před prvním koupáním vaničku dobře vymyjte (stačí mýdlem, dezinfekční prostředky nejsou nutné), vypláchněte a vypařte ji horkou vodou (opakujte 1x týdně), popřípadě dobře vymyjte vanu a spláchněte ji horkou vodou.

Připravte si rovněž „sušicí pelíšek“ – pokud nemáte přebalovací pult, stačí na zemi rozložit přebalovací podložku. Dále si nachystejte osušku a všechny potřebné pomůcky (kosmetiku, čistou plenku, pyžamko atd.).

Voda ve vaničce by měla mít teplotu okolo 36 °C, můžete ji buď změřit teploměrem, anebo do vody ponořte loket a zkuste, zda je vám voda příjemná. Zpočátku stačí vody zhruba do 10 cm, napusťte si ale tolik, kolik sama uznáte za vhodné.

Také nezapomeňte zajistit, aby se teplota v místnosti pohybovala okolo 22–25 °C. Máte-li chladněji, raději přitopte. Pokud to uznáte za vhodné, můžete pustit příjemnou hudbu (například tu, kterou jste poslouchala již v těhotenství a miminko ji zná z bříška). 

Kyblík nebo vanička?

Váháte, zda je lepší koupat dítě ve vaničce, nebo v kyblíku? Ani jedním z nich miminku neuškodíte. Ve vaničce se vám bude s miminkem lépe manipulovat, kyblík (koupíte-li ho s přesně propočítanou šířkou a výškou danou nizozemskými pediatry) zase usnadňuje dítěti přechod z bezpečí dělohy do nového světa. 
Nevýhodou kyblíků je, že se dají používat jen několik prvních měsíců (obvykle 6). 

Hlavně buďte v klidu

Jednou ze situací, kdy si maminky podle porodních asistentek nemusejí být příliš jisté, je právě koupání. „Nejčastěji je to obava, že miminko upadne. Pokud ale máte během koupání vše při ruce a nepoletujete s dítětem po bytě, je více než jisté, že se mu nic nestane. Stačí myslet na to, jak ho bezpečně držet,“ vysvětluje porodní asistentka Markéta Kotlánová. 

Nebojte se toho:


 

Tahák pro vás

  • Kojencům postačí ve vodě několik minut, starším dětem patnáct až dvacet.
  • Důležité je ale stále hlídat teplotu vody i vzduchu.
  • Dávejte pozor na ouška! Stačí, když budete miminku zhruba jednou týdně čistit ručníkem oblast vchodu ušního.
  • Mastné šupinky ve vlasech (seborea) se vyskytují v oblasti fontanely a říká se, že zmizí v období, kdy se fontanela uzavře. Šupinky lze odstranit jemným kartáčkem, nejlépe po koupeli, kdy je kůže ještě vlhká. Pro usnadnění můžete použít speciální šampon.
  • Vlásky stačí mýt kvalitním dětským šamponem jednou týdně, novorozencům a kojencům, kteří mají vlásků méně, stačí omytí dětským syndetem či vodou. 

 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Šestinedělí, Výbavička pro miminko, Koupání, Peřinka, Pelíšek, Fontanela, Omytí, Mimi, Seborea