Maminka.czZajímavosti

V dětství ji šikanovali, teď dvoubarevné oči zdědil její syn. Učí ho, že být jiný je v pořádku

len 17.  8.  2023
Narodili se se vzácným genetickým onemocněním heterochromia iridis, které jim zanechalo barevné duhovky. Jejich pohled je tak magický, ale i zvláštně znepokojivý. A vydržet se jim dívat do očí činí některým lidem potíže.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Heterochromie duhovky (heterochromia iridis nebo heterochromia iridum) je velmi vzácná, vyskytuje se asi u dvou procent populace. Je buď úplná, kdy jedno oko má jinou barvu než druhé, nebo částečná, kdy se liší jen část duhovky. Částečná heterochromie je vzácnější než úplná, vzniká důsledkem nemoci či zranění nebo může být genetická. Podle odborníků nemají vícebarevné duhovky negativní vliv na zrak, zejména pokud se s nimi člověk narodí. Jako influencerka Elizabeth Tyler z amerického Ohia, jejíž pohled doslova "víří". Tuto nemoc zdědila po svém otci a předala ji nejmladšímu ze svých tří synů.

VIDEO: Z nehybné holčičky pomalu chodec: Elinka po dvou letech od zázračného léku dělá neuvěřitelné pokroky

Dvojčátka s rozdílnou barvou pleti – nikdo nevěří, že jsou sestry

Pohled jako šelma

Barevná duhovka se častěji vyskytuje u zvířat, zejména u bílých psů a koček. A možná právě kvůli tomu, že Elizabethin pohled ostatním dětem připomínal šelmu a trochu je děsil, nechovaly se k ní hezky. Byla prostě jiná a bylo to znát doslova na první pohled. „Moje oči byly častým předmětem zájmu lidí, kteří nebyli zvyklí něco takového vídat. Jenže právě tyhle reakce na ně přitáhly ještě větší pozornost. V dětství mě proto často šikanovali, tohle chování ostatních vůči mně bylo běžnou součástí mého života,“ vzpomíná jen nerada Elizabeth.

Na druhou stranu ve světě sociálních médií právě touto jinakostí zaujala. Zvláštní magický pohled jí pomohl odlišit se od ostatních influencerů – stal se její značkou. „Dnes se díky své popularitě na sítích cítím požehnaně, že mohu inspirovat ostatní, kteří jsou v obdobné situaci, jako jsem bývala já, a cítí se v ní třeba nepříjemně,“ říká Elizabeth, kterou na Instagramu sleduje téměř devadesát tisíc lidí.

Dříve na ni zírali, dnes ji sledují

Heterochromii duhovky zdědili Elizabeth a její sourozenci po otci. Zatímco dříve na ni zírali, dnes na sítích lidé její magický pohled obdivují. I ona si zvykla, že díky vzácnému onemocnění vyčnívá z davu, a naučila se tuto skutečnost akceptovat. Inspiruje svým postojem ostatní.

„Miluju své oči, protože jsou jedinečné. Je v pořádku být jiný,“ zdůrazňuje Elizabeth. A totéž učí své syny, z nichž nejmladší Liam Mexus po ní vadu duhovky podědil, jen v jiné formě. Jeho pohled je podobně podmanivý jako ten maminčin, navíc je klučina ohromně roztomilý a na sítích jí často sekunduje.

 

Miluju své oči, protože jsou jedinečné. Je v pořádku být jiný.

Podívejte se na video, v němž Elizabeth v červenci sdílela synovo první stříhání a následně i Liamovu rozkošnou reakci na nový sestřih:

Slavné dvoubarevné pohledy

Všimli jste se někdy ve filmech, že heterochromii duhovky mají herečka a modelka Kate Bosworth (pravé oko oříškově hnědé, levé modré), herečka Mila Kunis (jedno oko zelené a druhé modré) a herec a model Dominic Sherwood (jedno oko modré a druhé napůl modré a napůl hnědé)?

Témata: Instagram, Kuriozita, Syn, Dětství, herečka, Životní příběh, Zajímavosti, Nemoc, Vývojové vady, vada na kráse, oko, Pořádek, Ohio, Duhovka, Genetické onemocnění, Pohled, Elinka, Mila Kunisová, Elizabeth