Maminka.czFejeton otce

V diáři si rezervuji čas na rodinu, říká Michal Dalecký alias asistent Žížala

Veronika Vlachová 20.  3.  2020
Michal Dalecký (36) se v posledních letech proslavil především jako asistent Žížala v politicko-satirickém seriálu a celovečerním filmu Blaník. Dnes kvůli práci pendluje mezi Prahou a Brnem a ještě zpívá v Bombarďáku, kapele pro děti a jejich rodiče. Kromě toho je také otcem Jeronýma (3 roky) a Tea (6 let).

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Obecně chlapské pokolení má větší inklinaci k technologiím. Jak je to u vašich dvou kluků?

Doma nemáme televizi. Jen tablet a počítač. A Teo už chce hrát nějaké hry. Má povolené jen ty logické, ale už ne třeba střílečky. A to dívání se na pohádky hodně omezujeme. Naopak mě v tomhle dost překvapil mladší syn. Někdy si spolu na Instagramu prohlížíme fotky zvířátek nebo krátká videa o zajímavých druzích. A on už ve svých dvou letech uměl jet prstem a přesně věděl, co má udělat. U něj perfektně funguje pokus a omyl a zapamatuje si to.

Je to pro vás těžké omezit přístup k technologiím vůči ostatním dětem?

Vůbec ne. Bydlíme na venkově, kde to lidi kolem také omezují. A když jsme třeba na návštěvě, kde televize jede celý den, tak to není problém. Děti se dokážou zabavit něčím jiným. Nemyslím si, že by naši kluci zažívali stres, že by něco neviděli. Spíš je to velký stres pro nás: ustát to jejich naléhání a říct jim ne.

Kde na to berete tu sílu?

Ještě pořád ji máme, ale dochází. Ale jak jsou starší, tak se s nimi už člověk dokáže domluvit. Třeba pustíme tři krátké desetiminutové pohádky. Pak chtějí ještě jednu a jakmile ji zhlédnou, sami pak uznají, že už to stačí.

 

Člověk by neměl polykat emoce a s hraným úsměvem dělat, že se nic neděje.

 

Jak vy vnímáte roli otce? Co všechno ve vašem případě obnáší?

Pro mě je nejdůležitější, abych se svými dětmi byl. To je někdy velký oříšek, protože mám hodně koncertů a natáčení, takže si musím i svůj volný čas dávat do kalendáře. Rodina je další závazek, a proto si chci pro ni udržet volno. S tím souvisí také to, že musím často ustát tlaky, že není čas na nic jiného než na rodinu. Pro mě být otcem znamená také to, že s dětmi mluvím a bavím se s nimi o věcech, které zajímají hlavně je. Ale velkou měrou je to na mé ženě Evě, které často ani nemám čas v klidu sdělit, jak moc ji miluju.

Vzpomínáte si na to, když jste se stal čerstvým otcem? Co byste teď svému mladšímu já poradil?

Asi nebát se zodpovědnosti a ničeho se nezaleknout, protože je to krása. I když v našem případě to první těhotenství a porod byly hodně těžký.

Trvalo vám s partnerkou dlouho, než jste našli tu „správnou“ výchovu, na které jste se shodli oba?

Ani ne. V tomhle si rozumíme a bavíme se o tom. Stejně tak máme trpělivost svým dětem všechno vysvětlit. Například co by se nemělo dělat a naopak. Ale když to přesáhne už nějakou mez, zkrátka vybuchneme. To si myslím, že je dobře. Člověk by neměl polykat vlastní emoce nebo s hraným úsměvem dělat, že se nic neděje. Naši synové jsou taky někdy naštvaný, když se třeba nemůžou dívat na televizi a náležitě to vyjadřují. Jen my to musíme ustát v rámci společnosti, která se na nás pak dívá, že nám tam řve dítě.

Na začátku října jste vydal s kapelou Bombarďák novou desku, na které určité trable s dětmi rozebíráte. Dá se říct, že je tahle práce určitou otcovskou terapií?

Spíš než otcovskou to vnímám jako pracovní terapii. Naši kapelu pro děti máme spíš jako zábavu. Nevnímáme to vůbec jako kalkul. Spíš je to o tom, že nás to extrémně baví a jsme si sami sobě šéfové. Co my si vymyslíme do písniček nebo na pódiu, to tam máme. Nikomu neplníme rozkazy. Je to svobodné. Takže pokud by to měla být otcovská terapie, tak jedině v tom smyslu, že jsme pak doma spokojení tatínkové.

Článek vyšel v pravidelné rubrice Fejeton otce časopisu Maminka. Aktuální vydání nebo předplatné s dárkem můžete koupit na ikiosek.cz

Témata: Instagram, Slavní tatínci, Rozhovor, Otec, Fejeton otce, míč, Tea, Nice, Diář, Blaník, Kapela, Terapie, Brno, Bombarďák, Asistent, Jeroným, Děti, Praha, Žížala
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Kvůli nedostatku peněz si připadám mnohem víc zranitelná, říká samoživitelka Hanka. Přečtěte si její příběh
Wallerová Radka
Samoživitelky
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
VIDEO: Podívejte se, jak Lucii Šafářové sluší druhé těhotenství: Jednou bych si chtěla otevřít vlastní kavárnu, říká tenistka
Formánková Simona
ZOH2022
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky