Maminka.czPleny

„V dnešní době více přemýšlíme nad tím, co kupujeme," říká zakladatelka eko plenek

„V dnešní době více přemýšlíme nad tím, co kupujeme," říká zakladatelka eko plenek
Maminky se často dělí do dvou skupin. První skupinu tvoří ty, které používají pro své děti látkové pleny, a druhou ty, které používají tzv. jednorázovky. Skvělou alternativou jsou potom ekologické plenky.

O tom, že jednorázové plenky zatěžují naše prostředí více než látkové, není pochyb. Podle tiskové zprávy Woman Environmental Network je tzv. ekologická stopa jednorázové plenky dvakrát větší než plenky látkové. O tom, že se na jejich výrobu spotřebuje mnohem více materiálu, není pochyb. Vliv mají ale také výroba plenek a použité materiály. Největší zátěž potom tvoří odpad z jednorázových plen.

Jenže co si budeme povídat, ne každý má čas a energii používat látkové pleny,  se kterými je neporovnatelně více práce. I když od dob, kdy jsme nosili látkové plenky my, se toho hodně změnilo. Alternativou můžou být potom jednorázové ekologické plenky.

Jaký je rozdíl mezi klasickými jednorázovkami a eko plenkami, jsme se zeptali Jany Chladové, zakladatelky eko plenek s názvem Kolorky.

Jak je na tom český trh s eko plenkami?

Myslím, že v dnešní době stále více přemýšlíme o tom, co kupujeme, a nejinak tomu je u plenek. I český trh dnes nabízí celou řadu možností, ať už klasických jednorázových plenek nebo eko plenek, a je tedy z čeho vybírat. Protože je každé miminko jiné, maminky zkouší, jaké plenky děťátku nejvíce vyhovují. Zajímají se i o složení, původ, ale i o rozložitelnost výrobku.

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

Jak vás napadlo začít vyrábět plenky?

Po letech práce ve finančnictví jsem přemýšlela, kde bych se mohla více realizovat. Variant na podnikání bylo mnoho, mimo jiné i založení vlastního bistra. Jednoho dne jsem v zahraničním časopise narazila na barevné eko plenky a zjistila, že to je produkt, který na českém trhu chybí.

Když máte miminko, plenky používáte každý den a proč si nevybrat takové, které se vám budou líbit? Je to přece základ šatníku každého miminka a vy na ně koukáte několikrát denně. Oslovila jsem tedy zahraničního výrobce, zda bych mohla plenky dovážet do ČR, bohužel to nevyšlo, a tak jsem přemýšlela co dál, nápadu už jsem se nechtěla vzdát.

Obrátila jsem se i na firmy, které vyrábí plenky v ČR, zda by mi takový produkt vyrobily, ale finančně to pro mě bylo nereálné. Věděla jsem, že chci kvalitní plenky, které budou co nejméně zatěžovat životní prostředí a především budou šetrné k pokožce miminek, nakonec se mi podařilo najít výrobce, který všechny mé požadavky splnil za rozumnou cenu.

Můžete vysvětlit našim čtenářkám základní rozdíl mezi klasickými jednorázovými plenkami a eko plenami?

Kolorky jsou vyrobené z přírodních a obnovitelných zdrojů, nejsou běleny chlórem, který může miminka dráždit a ovlivňovat jejich zdraví do budoucna. Plenky se také rychleji rozkládají než klasické jednorázové plenky. A v neposlední řadě jsou Kolorky jiné svým designem, který se navíc bude pravidelně měnit.

Myslím, že je důležité, aby se plenky líbily i rodičům. Momentálně nabízím tři designy denních eko plenek, ale už připravuji novinky, a to nejen v designech, ale i rozšíření nabídky o další produkty.

Co může chlór u dětí způsobit?

Je důležité říci, že opakované vystavování se dioxinům, které se uvolňují při bělení chlorem, má dopad na naše zdraví. Zvyšuje riziko rakoviny, způsobuje poruchu imunity, vývojové poruchy a poruchy nervového systému. A to nemluvím jen o dětských plenkách. Dámské hygienické výrobky na tom nejsou o nic lépe.

VIDEO:  Výměna plenek, tatínek nezvládá a miminko se směje

Vy versus vaše matka: Jak se liší péče o dítě mezi generacemi
Jde to i bez plenky. Naučte se porozumět svému miminku. Jak?
Jak vybrat nejvhodnější plenky?

 

Maminka Den matek
Témata: Miminko, Pleny, Nervový systém, Základní rozdíl, Přemysl, Česká republika, Jednorázové plénum, Neposlední řada, EKO, Výměna plenek, Látková plenka, Největší zátěž, Maminka, Český trh, Přírodní zdroj, Alternativa, Skvělá alternativa, Výrobce, Zakladatelka, První skupina, Zahraniční časopis, Dnešní doba, Životní prostředí, Použitý materiál, Jednorázová plenka

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Některé hračky by se dětem mohly dávat za trest. Tohle je výběr těch nejšílenějších!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Matka kojí čtyřletého autistu a lidé ji odsuzují. Uklidňuje ho to, tvrdí
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!

Horoskopy

Vodnář I když nepatříte k učebnicovým rodinným typům, v neděli své postoje přehodnotíte. Zamlouvá se vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné