Maminka.czMaminka v porodnici

V krnovské porodnici rodí až polovina žen mimo lůžko. Podívejte se, které pomůcky jim pomáhají

Tereza Víchová 11.  10.  2022
Vana, žíněnky, závěsné systémy a spousta dalšího. Když je třeba, ulevují u kontrakcí, jindy jim napomáhají a porodní bolesti umocňují, aby se celý proces urychlil. V Porodnici Krnov nám vrchní sestra Lenka Petřeková představila všechny pomůcky, které nastávající maminky využívají.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ženy mohou v Krnově rodit do vany i porodního bazénku, vsedě na porodní stoličce, vestoje zavěšené v podpaží ve speciálním systému. Zkrátka jakkoliv se cítí dobře a jaká poloha jim vyhovuje. Samozřejmostí je tu bezdrátový monitoring plodu, takže je miminko pod neustálou kontrolou. Co a jak využívají rodičky při porodu?

Vana k úlevě i porodu do vody

Dříve byly porody do vody hitem, dnes už je ženy tolik nevyhledávají, ale teplá voda během kontrakcí je oblíbený způsob, jak si ulevit v bolestech. Je prostorná, takže tu žena může i klečet nebo si dřepnout.

Klepněte pro větší obrázek
Lékař u porodu nízkorizikové rodičky nemá co dělat. Někde se porody vyvolávají zbytečně, shrnuje porodník Igor Michalec

Porodní stolička s využitím bylinné napářky

Její obliba stoupá a čím dál více se o ní mluví. Speciální směs bylinek pomáhá uvolnit porodní cesty a rozběhnout porod, když se kontrakce zatím moc nedostavují. Je to oblíbená nefarmakologická možnost pro spoustu žen. Pod stoličku se umístí nádoba s horkou vodou a bylinky, kolem boků ženy se přidá deka a bylinky pak mohou dobře působit. S napářkami mají v Krnově skvělé zkušenosti.

Polohovací podložky na nohy, míč, polohovací vaky

Všechny tyhle pomůcky ženám velmi ulevují, pomáhají uvolnit svaly pánevního dna, když hlavička miminka sestupuje do porodních cest. Zajímavé je, že dříve se využíval míč ke skákání, dnes si na něj ženy spíš lehají.

Klepněte pro větší obrázek
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem

Žíněnky

Některé ženy chtějí mít velmi blízko ke svému partnerovi během porodu. Je jim příjemné být mu v bolestech nablízku, takže v Krnově jsou žíněnky na zemi oblíbená volba.

Závěsné zařízení

Tohle zařízení se v porodnicích začíná objevovat častěji, natáčeli jsme o něm bonusové video už v Rakovníku. Skvěle totiž využívá síly zemské přitažlivosti, když se do něj maminka zavěsí v podpaží.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Bolest, Nejlepší video, Krnov, kontrakce, Porod do vody, Vana, Lůžko, Pomůcky, Žíněnka, Lenka Petřeková, Polovina žen, Rakovník