Maminka.czPředškolák

V mediálním pokojíčku nechybí televize nebo herní konzole. Jak se vám líbí tento trend?

V mediálním pokojíčku nechybí televize nebo herní konzole. Jak se vám líbí tento trend?
Pryč jsou doby, kdy byly hudební přehrávače, počítač a televize výhradně v obývacím pokoji, a rodina trávila volný čas společně. Současnosti vládne trend „žít společně odděleně“…

Technická revoluce posledních desetiletí zasáhla i náš každodenní život. Mediální technologie zaplnily domovy a posunuly hranice mezi rodinným životem a vlastním soukromím rodičů i dětí. Nikoho dnes nepřekvapí, že výzkum Media in the Home už v roce 2000 došel k závěrům, že většina domácností s dětmi vlastní přinejmenším televizi a hudební přehrávač.

GALERIE: Jak zařídit dětský pokojíček?  

Rozšiřování trendu „mediálních domácností“ má na jedné straně spojitost s obavami časově vytížených rodičů, aby děti netrávily volný čas „na ulici“, a na druhé straně s tím, že právě mediální technologie se staly efektivním nástrojem zvládání chodu domácnosti.

Hudební přehrávače a interaktivní média tvoří standardní výbavu kuchyní, ložnic rodičů, pracoven, a samozřejmě dětských pokojů. Už nejde o rodinné sdílení času, protože děti jsou s médii o samotě…

Pokojíček je pro děti tím, co pro rodiče byt

Podle anglických expertů v čele s psycholožkou Soniou Livingstone je nejnovějším trendem dětských pokojů tzv. bedroom culture - uspořádání dětských pokojů podle způsobu trávení volného času, které odpovídá požadavku - pro děti příjemný a pro dospělé nepřístupný.

Z nedávného Výzkumu životního stylu dětí ve věku od 4 do 14 let vyplynulo, že 88 % má vlastní pokoj, nebo sdílený se sourozencem. Většina dětí považuje pokojík za nejvhodnější prostředí pro trávení volného času. Téměř čtyřicet procent dětí má v pokoji vlastní televizi, nebo herní konzoli. Počítač s připojením na internet vlastní 43 % třináctiletých a čtrnáctiletých.

Čím jsou děti starší, tím častěji se věnují hraní her (83 %) a sledování videoklipů (76 %). Dvě třetiny dětí tráví převážnou část volného času chatováním, poslechem hudby, tweetováním, sdílením a komunikací s kamarády. Moderní „balíček zábavy“ ve složení: mobilní telefon, tablet, hudební přehrávač a internet vyplní některým dětem až pět hodin denně.

Tipy, jak zařídit pokojíček školákovi

Zbytek času si hrají, relaxují, učí se a spí. V žádném dětském království by proto neměly chybět hračky, které pomohou děti připravit na okolní svět a zároveň plní i vzdělávací funkci. Ideální jsou glóbusy, které jsou pro děti atraktivní variantou a zastanou i roli pěkného doplňku do pokojíčku.

Co to je mediální pokojíček?

Multimediální vybavenost dětských pokojů vyžaduje odpovídající uspořádání prostoru a specifické světelné podmínky. „Nedostatek přirozeného světla, nekvalitní osvětlení a špatné stínění v kombinaci s modrým světlem televizních obrazovek a monitorů vyvolávají únavu, bolesti hlavy, oční problémy. Nedostatečné zatemnění zase zhoršuje kvalitu spánku a narušuje noční metabolismus,“ upozorňuje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek.

Zatímco dříve stačily k zatemnění závěsy na oknech, na stropě lustr, lampička na nočním stolku a stolní lampa na pracovním stole, v „mediálním pokojíku“ je nutné zajistit cyklicky proměnlivé osvětlení, které vyhovuje konkrétním činnostem a zároveň respektuje potřeby dětského organismu v době spánku.

Odborníci proto doporučují rozmístit po pokoji různé typy lampiček a svítidel, a okna opatřit vhodným stíněním. Podle Jana Žižlavského z opavské společnosti Isotra jsou v dětských pokojích nejlepším řešením horizontální žaluzie nebo rolety s vodícími lištami, aby mezerami po stranách nepronikalo světlo zvenku: „Žaluzie jsou nadčasové, umožňují jednoduchou regulaci světla a snadno se udržují. Rolety působí útulně a vzhledem k pestré nabídce vzorů a barev podtrhují atmosféru dětského pokoje.“

Klepněte pro větší obrázek


V pokoji starších dětí a studentů, kteří tráví hodně času u počítače, udělá dobrou službu roleta s úpravou black out, která přes den zajistí příjemné stínění a večer dokonalé zatmění. Psycholog k tomu dodává:

„Je prokázáno, že kvalitou světelných podmínek lze až o patnáct procent zvýšit výkonnost, soustředění i schopnost učit se. Samozřejmě jen takové opatření nestačí. Je nutné, aby děti měly pravidelný denní režim, dostatek kvalitního spánku a pohybu na čerstvém vzduchu.“  

Dokonalý pokojíček

Zařizujeme pokojíček podle feng-šuej  

8 tipů na to, jak zařídit dokonalý dětský pokojíček

Témata: Děti, Předškolák, Váš domov, Školák, Pokoj, Trend, Med, Dětský pokojíček, Mezera, Nejlepší řešení, Denní režim, Televize, Lustr, Nejnovější trend, Poslední desetiletí, Klinický psycholog

Mohlo by vás zajímat
Co poznáte z dětské kresby? Hlavně ji nehodnoťte, ať nevezmete dítěti chuť tvořit
VIDEO: Přirozená výuka angličtiny funguje a děti ji zbožňují!
Nemáš žízeň? 5 tipů, jak naučit dítě pít a bez nucení
Je tu nová Maminka s Lucií Vondráčkovou na titulce. Už ji máte?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu