Maminka.czTěhotenství

V těhotenství se ze mne stal jiný člověk

V těhotenství se neproměňuje jen tělo, ale i psychika. Přečtěte si něco o těchto proměnách.
9. 9. 2014
V těhotenství se ze mne stal jiný člověk

Všude se píše o změnách, které v průběhu těhotenství potkají vaše tělo, ovšem o emocionálních propadech a euforiích rovnající se jízdě na horské dráze se toho dočtete mnohem méně. Přitom spoustě z nás by tolik pomohlo vědět, že se na tomhle kolotoči protichůdných pocitů a bezdůvodných emocí nenacházíme samy.

„Jsem těhotná“ – tahle věta znamená velký nápor nejen na vaše tělo, ale i na psychiku. Zpravidla to trvá několik měsíců, než si začneme uvědomovat její skutečný význam a je pouze přirozené, že v nás vyvolá nervozitu či strach. Na jaké změny nálad a emocionální výkyvy se můžete připravit, pokud jste nedávno objevila na svém těhotenském testu zřetelné dva proužky?

Nahoru dolů

Těhotenství může být jak před-menstruační tenze, jenže ještě několikanásobně umocněná. Bezdůvodné zhoršení nálady, podrážděnost, nenaladěnost… Nebojte, tak jak přišly, tak tyto pocity zase odezní. Buďte však připravená, že si těmito bezdůvodnými emocionálními propady projdete v těhotenství několikrát.

7 důvodů proč milovat těhotenství

Naměkko

Ze začátku tomu nebudete věřit, že jste schopná rozbrečet se u Titanicu, u zprávy o ztraceném štěněti či nad prvními dupačkami pro vaše nenarozené miminko. Ale zvyknete si. Budete si sice připadat jak blázen, zuby nehty se budete přesvědčovat, že tohle opravdu není důvod k pláči, ovšem hormony většinou zvítězí.

Strach, jestli to zvládnu

Je úplně jedno, jak moc se na miminko těšíte - jestli je vymodlené po dlouhých měsících či k němu došlo vlastně neplánovaně -, nejistota a strach z neznámého může zaplavit v průběhu těhotenství a zvlášť blíž k jeho konci každou z nás. Je důležité vědět, že je to absolutně přirozené a neznamená to nic jiného, než že berete svou novou úlohu vážně.

Zklamání, že opouštím svůj dosavadní život

Už žádné párty, žádné večírky, žádná divadla ani kina. Na pořádný horský hike si taky budete muset počkat a zrovna tak na zimní lyžovačku. Kdo by byl z tohohle nadšený? Nikdo, to je jasné, ale nebojte. Naštěstí máme mateřství zakódované v genech tak silně, že i když o něm až do porodu nemáme ani ponětí, v okamžiku, kdy dostanete poprvé pochovat svůj uzlíček štěstí, mateřské instinkty vám neomylně naskočí.


Témata: Těhotenství, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Dosavadní život, Nenarozené miminko

Mohlo by vás zajímat
Pippa Middleton je těhotná. Miminko se má narodit v říjnu
Cestujete s dětmi do zahraničí? Poradíme vám, jaké cestovní doklady potřebujete
Manželce po porodu zůstala velká nadváha. Nechce s tím nic dělat
Oslavte Den Země a vyrobte dětem minizahrádku na balkóně

Video

Které známé maminky vyrazily s naší redakcí nakupovat do Lindexu?

Horoskopy

Býk Jediná potíž, se kterou se budete muset potýkat, bude zvýšený stres. Kupodivu ani to na vás nebude mít…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vojtěch, Gerhard, VojtaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu