[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
1. Dbejte na to, abyste od pasu dolů neprochladli. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Obzvlášť ve studeném a sychravém, nebo dokonce mrazivém zimním počasí je vhodné nosit dlouhá trika a dlouhé svetry, které dobře kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůžou i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím.
2. Dodržujte poctivě pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry tekutin, neuškodí ani tři litry. Nejlepší je samozřejmě čistá, neperlivá voda. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji nebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek.
3. Posilujte imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Jako účinná prevence poslouží také konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvých, sušených, v džusu nebo v čaji.
4. Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.
5. Dodržujte správnou intimní hygienu. Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky. Na toaletu choďte i po pohlavním styku – moč zdravého člověka je sterilní, a pomůže tak vyplavit bakterie.
6. Nenoste příliš často tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit nepříjemný zánět močových cest.