Maminka.czTipy na výlet

V zimě na zámek. Navštivte místa na Vysočině, která jsou otevřená po celý rok

vas 8.  12.  2023
Prohlídky zámků nejsou doménou jen letních měsíců. Vydejte se po stopách historie, prohlédněte si památky a užijte si zase jinou, tajemnější atmosféru, do které se zámky během zimního období zahalí. Kromě klasických prohlídkových okruhů na vás čekají navíc unikátní expozice i speciální vánoční akce. Kam se vydat na Vysočině?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Třebíč

Třebíč je malebné město s bohatou historií ležící uprostřed podhůří Českomoravské vrchoviny. V jeho severozápadní části nad levým břehem řeky Jihlavy stojí bývalý benediktinský klášter založený roku 1101. Ve 2. polovině 16. století ho pak nechali tehdejší majitelé přestavět na renesanční zámek, ten později prošel ještě barokní přestavbou. V současné době tu sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, které znovu otevřelo po generální rekonstrukci zámku v roce 2013. V roce 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO.

Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Ta je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003. Kromě stálých expozic jako Svět neživé přírody nebo Valdštejnové na Třebíči si mohou návštěvníci v muzeu od začátku prosince do konce ledna prohlédnout Vánoční výstavu betlémů, kde budou nejen italské betlémy, ale zastoupeno bude také třebíčské betlémářství.

VIDEO:  5 tipů na zimní výlety v Jihomoravském kraji

Vánoční výstava ve Světlé nad Sázavou

Zajímavé výstavy čekají návštěvníky také v zámku ve Světlé nad Sázavou. Kromě třetí největší evropské expozice historického skla čítající téměř 1100 předmětů můžete nakouknout do toho, jak se ve Světlé žilo na počátku 20. století. Projdete si módní salon, vetešnictví nebo třeba zařízený koloniál. Noví majitelé rozšířili prohlídkové okruhy a zpřístupnili rozlehlý zámecký komplex celoročně. Díky tomu bude od listopadu do ledna na zámku k vidění speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradic doplněná přehlídkou více než třiceti tematicky nazdobených vánočních stromků nebo interaktivní výstavou České korunovační klenoty, v rámci které se seznámíte s osudy 22 korunovaných panovníků.

Na Moravu s dětmi: Osvědčené tipy, kam se podívat v Mikulově a okolí

Zámek Telč a Červená Řečice – renesanční klenoty

Letos se po rozsáhlé rekonstrukci otevřely na Vysočině hned dvě významné renesanční památky, které můžete navštívit po celý rok. Zámek v Telči je často označován jako klenot moravské renesanční architektury a patří k nejlépe dochovaným renesančním architektonickým komplexům v České republice. Celý komplex byl roku 1992 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Překrásně zdobené interiéry, které jsou příkladem zásahu italského umění na našem území, doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Díky tomu se zámek objevil hned v několika českých pohádkách jako Pyšná princezna nebo Z pekla štěstí. V zimním období jsou sice některé prohlídkové okruhy uzavřeny, návštěva zámku ale i tak stojí za to. K dispozici jsou vám expozice Zámeckého muzea, která zabaví i rodiny s menšími dětmi, a instalovaný depozitář. Okolo zámku se navíc rozprostírá francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park, které si můžete projít i bez průvodce.

Po několikaleté rekonstrukci se poprvé ve své historii otevřel veřejnosti také zámek Červená Řečice, který patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. Areál zámku byl kdysi centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, ale v 90. letech patřil k nejohroženějším památkám na Vysočině. V současné době si mohou návštěvníci projít celý areál v rámci komentované prohlídky, jejíž součástí je i videomapping, s průvodcem. Výstavní síň s místními archeologickými nálezy si lze projít kdykoliv i mimo prohlídkové časy.  

Do Žďáru za Santinim 

Celoročně je volně přístupný také areál žďárského zámku. Původně cisterciácký klášter založený ve 13. století je spjatý s geniálním stavitelem Janem Blažejem Santinim. Díky jeho spolupráci s opatem Vejmluvou se stal Žďár ohniskem barokní gotiky a výsledky jejich práce můžeme obdivovat dodnes. Současní majitelé, rodina Kinských, kterým bylo celé panství vráceno v roce 1991 v rámci restitucí, zde v návaznosti na pestrou minulost budují živé, kreativní a přátelské prostředí otevřené pro všechny.

Areál zámku si můžete projít v rámci několika prohlídkových okruhů nebo sami pomocí aplikace Skryté příběhy. Nezapomeňte navštívit také Muzeum nové generace, které je držitelem ocenění za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě.

Za návštěvu bezpochyby stojí také památka UNESCO poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od zámku na dohled. V zimním období od 1. listopadu 2023 do 31. března 2024 je pro návštěvníky připravena komentovaná prohlídka interiéru kostela, který v loňském roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Na zříceniny i do kláštera

Hrady mají sice v těchto měsících zavřeno, pořád ale můžete vyrazit za zříceninami, které vítají turisty celoročně. Navíc jich najdete na Vysočině opravdu požehnaně. Vydejte se například na zříceniny hradů Zubštejn, Mitrov, Dalečín nebo Pyšolec. V tomto sychravém období mají své kouzlo a při jejich objevování si užijete i krásnou procházku panenskou přírodou Vysočiny.

Dveře v těchto týdnech nezavírají ani v areálu kláštera Želiv. K dispozici jsou prohlídky kláštera i expozice v Trčkově hradě. Možné je objednat se na prohlídku a exkurzi v klášterním pivovaru nebo zavítat na některou z kulturních akcí. V sezoně 2023/2024 bude přes zimu probíhat také hra Vánoční příběh. Současně můžete navštívit také chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jen se na prohlídku nezapomeňte objednat předem.

Kam s dětmi? 15 super tipů na mikulášské a adventní akce
Témata: Kam s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Vánoce, Maminka cestuje, Historie, Výlety, Cestujeme, Hrady, Třebíč, zámek, Žďár, Expozice, Českomoravská vrchovina, Památka, Jan Blažej Santini, Česká republika, Telč, Světlá nad Sázavou, Kinský, Vysočina, Prohlídkový okruh, Střední Evropa, Muzeum nové generace, Prohlídka