[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Trénovat na lehčí porod? Co to je za nesmysl?! To si přece musí každá ženská odtrpět, ne? No, ne tak docela. My dneska totiž rozhodně nejsme jako naše babičky. O porodu víme to, co načteme na internetu. Když už chceme nějaký vidět, pustíme si v případě velké odvahy video.
Kdežto naše babičky byly přítomny u zrození poloviny příbuzenstva – doma, v ložnici, v posteli u mámy a táty. Porod viděly i u zvířat, byl pro ně samozřejmou součástí života, také rodily dříve, s pružnějšími těly zvyklými na zátěž.
A byly (co si budeme nalhávat) víc psychicky odolné. My se vzdalujeme tomu, co je pro nás ženy přirozené, a pak se před porodem (který stále ještě přirozený je nebo být může) panikaříme. Jak to asi bude bolet? Přežijeme to? Nakolik se poraníme? A jak dlouho potrvá hojení?
Pravda, tohle vám nikdo předem neřekne. Na druhou stranu, na rozdíl od našich babiček, máme možnost si před porodem trochu „vaginálně zacvičit“. Zapracovat na pružnosti porodních cest, vyzkoušet si, jaký je to pocit, když tlačíte, když dítěti vyklouzává hlavička, natrénovat na lehčí porod.
Když jsem byla před čtyřmi lety těhotná, už to byl celkem hit. Předporodní nafukovací balonky (např. Epi-no, Aniball – ten je český!), které zmínila tehdy i moje porodní asistentka.
Předstoupila jsem před ni totiž s jasnou představou: za žádnou cenu nechci nastřihávat a prostě se při porodu ani nenatrhnu. A balonek se stal jednou z možností. Na rovinu, znělo to divně – vsunout do pochvy nějaký gumový předmět, pak ho ručně nafukovat, učit se na něm tlačit…
Když si ovšem na internetu projdete zkušenosti maminek, které ho použily, nebo se zeptáte svého lékaře či asistentky, pravděpodobně změníte názor a začnete se o předporodní balonky zajímat blíže.
Správný čas pro jejich použití nastává zhruba ve 36. týdnu. Před jejich aplikací si musíte najít pohodlnou polohu, uvolnit se, připravit k ruce vhodný lubrikant a máte-li hygienické obavy, pak také kondomy.
S nimi bude váš „nafukovací míček“ vždycky čistý (nemluvě o tom, že právě díky používání kondomů pak kolují mezi maminkami v rámci prodeje z druhé ruky, jakkoli to může být pro někoho odpudivá představa).
Epi-no i Aniball zavádíte na okraj pochvy, nejdou do hloubky. Jejich úkolem není zprůchodnit větší část porodních cest, ale hlavně zapracovat na pružnosti hráze a její měkké tkáně. Když je pak balonek na místě, máte po ruce ruční pumpičku, jejíž pomocí velikost balonku uvnitř sebe zvětšujete.
Cítit tlak, tah, napětí je v pořádku. Cítit bolest, která vás nutí k pláči, už v pořádku není. Před porodem se pak pravidelným, každodenním tréninkem (stačí 10 minut) můžete dostat až na obvod balonku okolo 30 cm, který odpovídá obvodu hlavičky novorozeného miminka.
Pokud se porodu bojíte, tak vám přes všechnu svou vynalézavost nepomohou ani ty nejlepší balonky. Jana Riedlová, místopředsedkyně Unie porodních asistentek, k tomu říká:
„Tyto pomůcky vám nicméně mohou pomoct zmenšit strach z případného poranění či nástřihu hráze. Během cvičení dochází ke změkčení tkáně hráze, zvětšení její elasticity, a tím se snižuje možnost jejího poranění. Balonek dokonale simuluje tlak, který vyvíjí hlavička miminka na hráz. A ženy, které mají strach z této fáze porodu, tak mohou alespoň tyto pocity prožít a připravit se na ně.“
Je to skvělá zpráva, co říkáte? O to lepší, že v našich porodnicích je stále ještě nástřih hráze často skutečně rutinní, tedy prováděný „preventivně“, bez opodstatnění. „Na porod miminka se také často spěchá a hráz nemá takovou šanci se pomalu rozvinout a přizpůsobit se průchodu hlavičky,“ konstatuje porodní asistentka.
Nafukovací balonky vám pomohou usnadnit i samotné tlačení. V rámci tréninku budete balonek také vytlačovat, jako u porodu.
„Cvičení má tím pádem i vliv na délku druhé doby porodní. Je to opět dané tím, že žena ten tlak hlavičky miminka na hráz už zná a ví, jakým způsobem efektivně zatlačit. Při cvičení balonek několikrát vytlačíte ven a máte tak natrénované, jakým způsobem zatlačit, abyste miminku pomohla v druhé době porodní na svět,“ říká Jana Riedlová s tím, že takové pomůcky jsou pochopitelně nejužitečnější pro prvorodičky.
Ale pomoct mohou i těm, které si z předchozích porodů odnesly zranění, určitá traumata nebo rodily sekcí a potřebují začít věřit, že při druhém nebo třetím porodu to půjde dobře. Jsou tedy i určitou psychickou podporou.
Přesně pro tuto variantu jsem se nakonec před čtyřmi lety rozhodla já. Svého muže jsem nechtěla u porodu, ale líbila se mi představa, že mi může pomoct s tím, abych se na porod připravila.
On byl zase nadšený z toho, že si dáme novou „předehru“ a zpestříme si poslední týdny před porodem (doporučuje se začít s masáží asi ve 34., nejpozději ve 36. týdnu).
Pamatuju si, s jakým puberťáckým chichotáním jsme kupovali speciální olejíček na masáž hráze… A stejně tak si pamatuju, jak nás celkem rychle přešel humor. Skutečně dobře provedená masáž hráze dá totiž zabrat oběma stranám a s dráždivým sexuálním prožitkem nemá nic společného.
Váš partner by měl určitě zhlédnout několik videí. Samotný popis masáže hráze stačit nebude. Hodit se mu kromě olejíčku budou i jednorázové rukavice (spíše proto, aby vás nějak neporanil a podobně) a odvaha „způsobit vám bolest“.
Masáž hráze má totiž stejný cíl jako nafukovací balonky – má procvičit hráz, její tkáň se díky ní stane pružnější, poddanější, a při správně prováděné masáži si navnímáte tlak, který ucítíte u porodu, až se hlavička začne tlačit ven.
A to táhne, tlačí… Partner do vás bude vnikat svými palci, ale jen na kraj, stačí třeba dva centimetry.
Palci pak bude pohybovat dopředu, dozadu, do stran, roztahovat tkáň a zvyšovat tlak na hráz (to je, pro pořádek, tkáň mezi pochvou a konečníkem). Pohyby jeho rukou musí být pomalé, šetrné, ale zároveň důkladné.
Pro vás bude nejdůležitější zůstávat celou dobu co nejvíce uvolněná. V těle ucítíte tlak, ale je třeba to prodýchat, nenapínat se, nechávat hlavně oblast pánve volnou, spolupracující. Pomoct vám s uvolněním může předchozí sprcha, koupel. Pohodlná poloha. Hudba.
Tlumené světlo. Atmosféra, kterou byste si přála u samotného porodu. Vydržet „musíte“ pár minut, 3 až 5 bohatě stačí. A pokud si dobře pamatuju, ani jsme ji neprováděli denně, tuším, že obden. A jsem hrdá na to, že jsme to zvládli, a taky jsem si jistá, že mi to pomohlo.
Tlačit u porodu pak bylo velmi snadné, nástřihu jsem se ani nepřiblížila a odnesla jsem si jediný steh z nějakého povrchového zranění, o kterém jsem přiznávám ani nevěděla. Za mě masáž hráze určitě ano.
Pro prvorodičky, zvlášť ty vystrašené z pochybností, jestli vůbec zvládnou to, co všechny ty matky kolem. Je příjemně překvapující zjistit, že ano. A že na tom můžete mít aktivní podíl, protože jste „cvičila“ a nenechala nic náhodě.
Masáž hráze můžete podle některých tvrzení provádět i sama, k tomu najdete na internetu instruktážní videa. Ale obří bříško je přece jenom značnou překážkou v dosažitelnosti pochvy a když už, bude lepší požádat například porodní asistentku.
Porod vám pak může usnadnit i skutečné cvičení. Ale ne že se s těhotenským testem v ruce vrhnete na činky. Vaším cílem by měla být v těhotenství především práce s uvědoměním si svého těla, jeho poznáním a zaměření se na pánevní dno.
„Svalstvo pánevního dna tvoří závěs a podporu břišních a pánevních orgánů. Je uloženo mezi stydkou kostí, pánevními kostmi, kostí křížovou a kostrčí. Skládá se ze tří vrstev svalů, které obkružují otvory pro močovou trubici, pochvu a konečník,“ popisuje Veronika Vidomusová, která v rámci programu Vnímej své tělo vede lekce pro těhotné a kromě pravidelného cvičení s ní můžete například v únoru absolvovat speciální workshop o pohybu, dechu a mysli v těhotenství (více vnimejsvetelo.cz).
Právě vědomé dýchání je jednou z cest, jak navnímat celé své tělo i svaly pánevního dna.
Ale pozor, vědomé dýchání nemá nic společného s „psím dýcháním“ a pánevní dno neposílíte „sedy lehy“. Zkuste se řídit radami Veroniky, najdete je v boxu na předchozí straně. Vyzkoušejte a dejte nám vědět, jak to zabralo!
Když máte aktivováno a umíte dýchat, můžete se posunout dál. První a druhý trimestr jsou vhodné k posilování pánevního dna, třetí trimestr si s blížícím se porodem žádá spíše protahování a uvolňování. Logicky.
Aby byl porod co nejhladší.
„Velmi přínosná a komplexní pozice je kočka (mardžariásana), při které se automaticky aktivuje pánevní dno. Důležité je se dobře opřít o celou plochu dlaně, abyste nezatěžovala zápěstí, a také o nárty. S nádechem jemně zvednout hlavu a mírně prohnout v horní oblasti hrudníku, bez cíleného prohnutí beder se snažíme udržet dlouhá spodní záda, oddálit ramena od uší, stáhnout lopatky k hýždím, abyste pak s výdechem přešla obratel po obratli do vyhrbení,“ popisuje Veronika Vidomusová, jak můžete pomáhat tělu na porod.
A nabízí ještě další „cviky“: Rozvolnit pánevní svalstvo může tzv. motýlek (baddhakónásana), který zajišťuje elasticitu poševní stěny a stěny děložního čípku.
Důležitý je sed roznožmo (upavištakónásana), protahuje poševní stěnu a připojenou přední stěnu konečníku.
Protáhne svaly pánevního dna, relaxuje svaly dělohy, uvolní je od stálé tíhy plodu. Během těhotenství je dobré je praktikovat nejlépe 2x denně, 5–15 minut. Můžetese také opřít zády o stěnu.
Zkuste široký podřep (ze stoje jděte postupně do dřepu, kolena od sebe, ruce sepněte a lokty opřete do vnitřní strany kolen. Můžete si podložit paty. Vhodný je denně přibližně od 30.týdne.
Otevírá porodní cesty, směruje hlavičku dítěte dolů. Je to vhodná poloha i během porodu. Kontraindikací je ovšem předčasné otevření děložního hrdla, nutná konzultace lékaře.
Podle Veroniky Vidomusové si hladkou cestu k porodu můžete připravit i pomocí bylinek a správné stravy. Od 37. týdne můžete popíjet čaj z maliníku, který měkčí porodní cesty, a jíst lněné semínko, jež uvolňuje porodní cesty, zjemňuje hladké svaly (tedy se lépe otevírá i děložní hrdlo) a zároveň pomáhá s předporodním vyprázdněním, pokud nefandíte klystýru. Semínko však musíte dobře rozkousat a zapít, jinak vás může naopak „ucpat“.
Sedněte si do tureckého sedu nejlépe s podložkou pod zadečkem a položte si dlaně na spodní část žeber. Mírně roztáhněte prsty. Při nádechu se spodní část hrudníku roztahuje do strany, a tím se protahují mezižeberní svaly.
Pro větší napojení na miminko položte jednu ruku na bříško a druhou na hrudní kost a vnímejte dech, který zaplňuje prostor pánve od sedacích kostí až po spodní část žeber. Jako byste nalévala vodu do sklenice, tak plníte tělo vzduchem a naopak.
Položte se na záda a pokrčte nohy (ve třetím trimestru je lepší turecký sed) a pokuste se probudit tři vrstvy pánevního dna – mezi stydkou sponou a kostrčí, mezi sedacími kostmi a část, která aktivuje i příčný břišní sval.
Nejprve všechny vrstvy vědomě hledejte bez aktivace dalších svalových skupin, tzn. úplně uvolněné pomocí výše zmíněného dechového cvičení. Představte si elastickou pásku, která jednotlivé partie spojuje, a vědomě se je snažte přiblížit k sobě.
Připravovaly jste se speciálními cviky na porod? Pokud ano, pomohlo vám to?