Maminka.czChování a vztahy

Valentýnský Leoš Mareš: „Milostné dopisy jsou sexy, to cítíme všichni. Akorát je umět napsat!“

redakce 7.  2.  2017
Leoš umí skvěle používat mluvené i psané slovo. Miluje slovní obraty a hříčky, což je slyšet i v ranní show na Evropě 2, kde tento rok oslaví už devatenáct let. Nedá dopustit na správnou gramatiku a pravopis.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Někdy je s tím pro své okolí lehce komický. Pro svou lásku ke slovům se zapojil do projektu „Řekni to srdcem,“ který k příležitosti oslavy Valentýna navrací lesk a zašlou slávu milostným dopisům.

Jak jste se poznal se svou přítelkyní?

Seznámili jsme se na svatbě našeho kamaráda. A nyní jsme spolu už přes rok šťastně zamilovaní. Stále slavíme výročí každý měsíc, ale slavili jsme například 100, 200 nebo 300 dní našeho vztahují. Já totiž miluji čísla a počítám si všechno. Je to moje vášeň. Mám prostě rád všechny důvody k oslavám.   

Necháváte partnerce milostné vzkazy nebo dopisy?

Musím říct, že ji rád sděluji, jak ji mám rád. Nad formulací správného vyznání jsem schopen trávit několik hodin. Dávám si záležet, aby tam nebylo něčeho moc nebo málo. Snažím se o co nejpřesnější vystižení. Používám třeba i citace svých oblíbených autorů nebo je parafrázuji.

Vzpomínáte na svoje první dopisy, které jste posílal?

Dopisoval jsem si holkami i se svými rodiči. V dětském věku jsme si posílali jak dopisy z pokoje do pokoje, tak i z domu do domu. Měli jsme třeba mezi okny natažený provázek, kam jsme si připnuli kolíčkem vzkaz a tažením ho poslali na druhou stranu.

Někdo další tam něco připsal a poslal zpět. Pro nás to byl takový předchůdce SMS zpráv. Taky mi přišlo cool psát dopisy z míst, které jsem navštívil.

Velká gratulace Nikol Štíbrové. Čeká miminko

Snažil jste se někdy takto okouzlit potencionální partnerku?

Říkají mi, že mojí předností je verbální kreativita, ale někdy ji přenáším i na papír. Baví mě čeština, jak při moderování, tak při psaní. V obou případech se dají krásně vymýšlet slova. Snažím se používat ta neotřelá a co nejvíce zajímavá. Pokoušel jsem se to dát už do textů na má alba.

V poslední době jsem sice žádnou dívku na milostný dopis nenalákal, ale pokud by přišla apokalypsa a nefungoval by internet, neměl bych s tím problém. Psaní dopisů uznávám a baví mě to.

Klepněte pro větší obrázek

Má pro vás psaný dopis větší význam než třeba SMS zpráva?

Tak to snad cítíme všichni. Na dopise je vždy vidět, jak jsme si na něm dali záležet a věnovali se mu. Čím víc tomu člověk dá a je to náročnější a pracnější, tím si toho poté opravdu váží. I příjemce pozná snahu.  V dnešní době napsat dopis vyžaduje kreativitu, odvahu a čas. Je to vlastně taková výzva.  

Zdá se vám, že český jazyk upadá?

To ne. Jestli něco upadá tak znalost krasopisu nebo psacího písma obecně. Podle mě by více než polovina lidí nedokázala třeba napsat velké psací S. My se ve škole učili spojované psací písmo tedy písmo, kde písmena na sebe navazují a už tenkrát jsem raději psal tiskace. A to si nechci ani představovat psaný projev z dob dávno minulých, kde si lidé například dávali záležet na prvních písmenkách, tak že je malovali jako malé obrázky. To bych nezvládl.

Máte nějaký dopis, co vám změnil život?

I když nebyl milostný, tak mi změnil život. Přišel mi dopis, ať zavolám do rádia Evropa 2. Bylo to před dvaceti lety.  Ta odpověď mi změnila život. Nastoupil jsem do zaměstnání, které mi činí radost a je to moje srdcová záležitost.

Přišlo vám někdy zajímavé psaní od fanynky?

Občas chodí. Několikrát jsem dostal dopis, kde stálo „myluji tě“, ale zase byla sranda. Dopisy od fanoušků potěší vždy. Nejvíce jich chodí do rádia.  

Doporučil byste psaní dopisů i svým dětem?

Netrápím je tím, ale chci, aby uměly psát hezky. S mladším synem teď zrovna trénujeme, aby se mu nezmenšovala písmenka v řádku. Dávám si pozor, když mi píší, aby bylo vše pravopisně správně. I když existují automatické opravy textů, tak vám to moc nepomůže, jestliže gramatiku neznáte. Třeba někdy budou chtít napsat dopis holce a tam přece nemůžou být hrubky!

Monika Marešová: „Prala jsem se s tím po svém...“

Co pro vás znamená svátek svatého Valentýna?

Já jsem obecně příznivcem jakéhokoliv svátku. Je to skvělá záminka udělat si speciální den. V životě není tolik dní, co je zapamatovatelných. Pokud člověk připraví něco pro milovanou osobu a musí do toho investovat čas, nápad a sílu, tak ho to kultivuje a posouvá. Když se vám ten večer a den povede, tak zpětně každý musí uznat, že je to skvělý svátek. Nikdy si to nenechám ujít.

Doporučil byste zachovat psaní dopisů i pro další generace?

Dopisy jsou jako láska k vinylům. Věci, co byly dříve samozřejmostí, jsou dnes brány jako výjimečné. Když dostanete dopis, je to skvělý pocit. Rozlepíte obálku, vyndáte list papíru s obsahem a to je něco nádherného. Všechny moderní aplikace se snaží dohnat tyto tradiční postupy, ale dopisy jsou více osobní. Retro prostě frčí a dopisy jsou strašně sexy.

Tip: Buďte stejně tradiční jako Leoš Mareš a připravte své milované polovičce dvě sladká překvapení v jednom. Kupte si speciální valentýnskou edici pralinek Milka a přímo do nich vepište svůj zamilovaný dopis. K pralinkám navíc dostanete i dárek ve tvaru srdce s krystaly Swarowski. Zvolit si můžete písmenko dle vašeho výběru a udělat skutečnou radost své nejmilovanější osobě.

GALERIE: Podívejte se na roztomilé děti Mily Kunis a Ashtona Kutchera
Alena Šeredová: Když jsou kluci u tatínka, stýská se mi
Bezmezná láska dětí a zvířat: Galerie, která rozněžní všechny drsňáky
Témata: Chování a vztahy, Sexy, Sex, Leoš Mareš, Valentýn, Evropa 2, Monika Marešová, Ashton Kutcher, Milka, Tvar srdce, Dopis, Čeština, Ashton, Valentýna, Mareš, Milost, Vál, Písmenko, Provázek, Evropa, Vyznání, Lesk, Kůň, SMS zpráva, Písmo