[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tyhle perníčky si zamiluje celá rodina! Nemusíte je ukládat do spíže a čekat, až se rozleží a změknou. Což je na jednu stranu skvělé, na druhou – počítejte s tím, že rychle zmizí, takže vás nejspíš čeká v prosinci ještě další várka.
Tady máte recept, jak krok za krokem připravit těsto a upéct dokonalé medovníčky, které nádherně provoní dům či byt a zabaví děti na celé odpoledne. Proč si doma nevykouzlit sváteční atmosféru už nyní?
Potřebujete: 500 g hladké mouky
200 g prosátého moučkového cukru
120 g másla
2 vejce
5 lžic medu
1 nebo 2 lžíce kakaa (podle toho, jak tmavé těsto chcete)
2 lžičky perníkového koření
1 lžičku prášku do perníku (nemusí být)
1 lžičku jedlé sody
Postup přípravy:
*Ze všech výše zmíněných surovin vypracujte rukama hladké a vláčné těsto. Zabalte ho do potravinové folie nebo mikroténového sáčku a nechte minimálně 12 hodin uležet v ledničce.
*Z těsta, které lehce podsypejte hladkou moukou, pak rozválejte válečkem (nejlépe přes potravinovou folii) placku silnou alespoň 4 mm (pozor, ať není těsto příliš tenké, perníčky by byly po upečení vysušené a lámaly se), vykrajujte různé tvary podle fantazie a ukládejte na plech na pečení vyložený pečicím papírem.
*Troubu rozehřejte na 175 °C a upečte perníčky v rozpálené troubě. Pečlivě je hlídejte, jsou hotové za pár minut (začnou vonět a nabydou). Ještě horké po vyndání z trouby potřete rozšlehaným vejcem, aby se krásně leskly.
Kořenicí směsi na perníčky seženete už hotové běžně v obchodech, proč si ale nevyzkoušet namíchat svoji verzi podle vlastní chuti? A navíc je to zábava nádherně voňavá! Postačí vám mletá skořice, hřebíček, anýz a badyán, citronová kůra, přidat můžete sušený zázvor, kuličku nového koření nebo špetku mletého černého pepře nebo chilli. Pokud nemáte koření v mleté podobě, použijte mlýnek na kávu, zvládnete to snadno sami. Nebo postačí i hmoždíř na koření.
Víte, že perník má velmi starobylý původ? Pečivo z mouky a medu znali již ve starověkém Egyptě a antickém Řecku. Přesnější zmínky o výrobě v Evropě se objevují od 13. století, přičemž úplně první záznamy o pečení vánočního perníku v Čechách pochází z doby vlády Lucemburků. Vzhledem k ceně koření bylo toto pečivo opravdovým luxusem pouze pro bohaté.
Původně bylo perníkové pečivo složené jenom z mouky, medu a pepře, díky čemuž také vznikl i jeho název Perník – Pepřovník. Vzhledem k vysoké ceně si chudší lidé postupem času začali vyrábět vlastní perníková těsta doma, do receptu tak přibyly další suroviny jako vejce, kypřicí látky nebo třeba sušená levandule. Z původního pepřového pečiva tak vzniklo nepřeberné množství voňavých variant s různými příchutěmi.