Maminka.czKojenec

Vánoční schválnosti aneb jak prožít svátky v pohodě a zdraví

, Časopis Maminka
21. 12. 2011
Vánoční schválnosti aneb jak prožít svátky v pohodě a zdraví
Nejkrásnější svátky v roce se blíží. Už máte připravené dárky, upečené cukroví, víte, že stromeček manžel taky sežene, hosty jste pozvala. Zbývá jediné: udržet děti ve zdraví až do slavnostních okamžiků. Jenže jak na to?

Určitě už jste zjistila, že zákon schválnosti funguje dokonale. V okamžiku, kdy jste před odjezdem na dovolenou, máte pozvané hosty nebo musíte bezpodmínečně do práce, vaše zlatíčko onemocní. Nudle i kašel začnou útočit na vaši domácnost, v noci se budíte kvůli plíce drásajícímu kašli, na poslední chvíli odvoláváte dohodnuté a rušíte slíbené. Aby tomu tak nebylo, zkuste tipy, které by vám mohly zaručit, že letošní Vánoce budou šťastné a veselé.

Včas na prázdniny

Pokud je to jenom trochu možné, nenechávejte svoje dítě do poslední chvíle ve školce. Poproste babičku, kamarádku nebo tetu, aby týden před vypuknutím vánočních oslav vašeho malého neposedu pohlídala. Děti jsou v tomto období velice oslabené a opravdu stačí, aby kolem nich nějaký nepřítel jen „prošel“, a ze setkání se může stát polízanice, z níž se bude vaše dítě dostávat ještě v první polovině ledna. Kromě toho se snažte vyhnout cestování v MHD a dbejte pečlivě na hygienu rukou. Nevpusťte si viry ani bacily do domu, jinak se vaše Vánoce promění ze svátků klidu v noční můru. Dobře si přece pamatujete, jak dokážou být vaše malá zlatíčka nepříjemná, když jim není dobře!

Hlavně zdravě

Dbejte na to, aby váš stůl hýřil nikoli kvantitou potravin, ale vitaminy. Spíše než cukroví chystejte na stůl mísy s ovocem. Dopřávejte si ananas, pomeranče a mandarinky, pokud ale máte doma kojence, který s příkrmy začíná, dávejte si při jejich ochutnávání pozor. Citrusy a další jsou silnými alergeny, takže by se vám vánoční experimentování s chutěmi mohlo pořádně vymstít. Na druhou stranu je fakt, že děti milují sladké a mlsají už od Mikuláše, takže pak často vzniká problém dostat do nich něco „zdravého“. Snažte se je tedy hlídat víc než obvykle, sladké svody číhají všude. Pro zdraví vašeho dítěte uděláte více, když nad čokoládou nepřivřete oči a nebudete ji v duchu omlouvat ve smyslu, že je to přece jenom jednou v roce.

Nenadálý dáreček

Děti ve věku tři až pět let jsou v dětském kolektivu vystaveny nemoci, která už dokázala nejedné mamince a potomkovi zkazit Vánoce. Ano, neštovice jsou nenápadnou chorobou s nesmírně dlouhou inkubační dobou. I když ve školce informaci o tom, že by někdo touto nemocí trpěl, nedostanete, vaše dítě může být tři týdny nakažlivé, aniž by se na něm cokoliv projevilo. V okamžiku, kdy se osype zrádnými pupínky, může už být dávno infikován další potomek a vy budete Vánoce trávit pobíháním mezi postýlkami, rušit rodinné návštěvy a tiše se ptát, proč zrovna vy. Uklidnit vás může jen to, že neštovice si (schválně!) vybírají k útoku právě toto období, takže jestli nemáte své děti naočkované, s velkou pravděpodobností se výše uvedený scénář odehraje i u vás.

Lepší v chladu

Jakou teplotu máte doma? Přetápíte, nebo naopak vaše děti běhají v mikinách? Druhá varianta je mnohem lepší. Přetopené byty nejsou rozhodně vhodným prostředím pro dítě a jeho obranyschopnost, lepší je, pokud se teplota v bytě pohybuje přes den kolem dvaceti, přes noc okolo osmnácti stupňů Celsia. Jestli bude vašim ratolestem chladno, raději jim dejte o vrstvu oblečení víc, hlídejte ale, aby neběhaly po bytě zpocené.

A pamatujte, že teplo domova neznamená, že v prosinci můžete doma chodit v trenkách a tílku… Navíc mějte na paměti, že děti rády poletují mezi více a méně vyhřátými prostory, a tak si mohou přivodit nenadálé komplikace jedna dvě. Pokud je chcete otužovat, určitě zvolte jinou variantu, jak na věc.
A hlavně s rituály pro posílení organismu nezačínejte nikdy v době, kdy je tělo oslabené. Ideálním startem pro přípravu zdravých Vánoc a odolného organismu je září.

Nehoda není náhoda

Máte plnou hlavu toho, co ještě musíte zařídit, a snadno se vám může stát, že přehlédnete nebezpečí, které v průběhu roku nemělo čas zaútočit. Hrnky s horkým čajem pečlivě hlídáte a dáváte mimo dosah dětí, k troubě s koláči se nesmí vaši potomci ani přiblížit, schodiště do patra je vždy bez nebezpečných drobností tak, aby vaše batole nemělo šanci zakopnout a spadnout. Jenže v adventním čase? Hrneček s kávou odložíte na kraj stolu a spěcháte vyndat vanilkové rohlíčky z trouby, následně je dáte vychladnout do předsíně na schody... Víte ale, kde je během každé minuty vaší činnosti váš zvídavý potomek? Nechce náhodou ochutnat vaši kávu?
Nehrajte si na supermatku a klidně se na přípravy vykašlete. Neztrácejte ze zřetele to hlavní. Na prvním místě musí být vždycky vaše dítě. Připalené vanilkové rohlíčky jsou podružné.

ČTĚTE TAKÉ: Evellyn Pacoláková: „Při porodu jsme se s lékařem dost nasmáli“

Vánoce jsou tady

A proto byste měla hlídat, aby proběhly podle vámi naplánovaného scénáře, nikoli tak, že budete na Štědrý večer sedět s potomkem mezi dalšími nešťastníky na pohotovosti a přát si, aby se z kašle nevyklubalo nic horšího než zánět průdušek. Chcete přece po vánočních svátcích vyrazit na hory a vyzkoušet nové lyže, zapsat dítě poprvé do lyžařské školy… Nenechte si udělat čáru přes rozpočet a pečlivě se chystejte.
Šup ven

Plískanice a první sníh nejsou při procházkách příjemné. Jenže komu - vám, nebo dětem? Tak vidíte. Pečlivě tedy oblékněte sebe i své potomky a vydejte se na procházku, která vás bude bavit. Otužujte svůj i dětský organismus, uvidíte, že na silné tělo si viry netroufnou. Příroda je v tomto období příjemná, stačí si pozitiva připustit a vyhledat je. Denně byste s dětmi měla venku strávit alespoň hodinu, novorozenci mají jiný režim, ale batole či předškolák procházku v nepříznivém počasí jistě vydrží. A proč si nedat za cíl krmení kachen na rybníce, donášku dobrot daňkům do zoo a podobně? Za odměnu si po návratu dejte horký čaj, palačinky, cokoli, co vaši neposedové milují.

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Předškolák, Batole, Školák, Jak, Schválnost, Horký čaj, Letošní vánoce, První sníh, Štědrý večer, Vyhřátý prostor, Hořký čaj, Adventní čas, Plískanice

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?

Horoskopy

Býk V práci vám to nejde od ruky tak, jak byste si představovali, a proto jste nervózní. Milí Býci, nemá to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Klára, Klara, Clara

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné