Maminka.czTěhotenství

Vánoční svátky s bříškem? Zapomeňte na úklid a půst. S cukrovím opatrně

Kristina Zábrodská 21.  12.  2018
V těhotenství můžete Vánoce vnímat přímo magicky. Lidé se na těhotnou ženu víc usmívají a rozmazlují ji, tak si užijte zvýšenou péči a hlavně se neuhoňte v touze po dokonalých Vánocích. Budou přesně takové, jak je budete vnímat.

Předvánoční úklid

Pokud už děti máte, přečtěte si knížku o mumincích Tatínek píše paměti. Seznámíte se s Kryšánkem, jehož rodiče zemřeli při velkém úklidu. A pokud by vám to nestačilo, tak vězte, že vdechování chemických čisticích prostředků může ohrozit správný vývoj dítěte a přílišné ohýbání ke kbelíku (a jeho nošení) dítě v děloze nepřirozeně mačká. Existují úklidové firmy.

Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Adventní půst

Měl sloužit k duchovní obrodě, zklidnění a přirozenému pročištění organismu.
Malé děti, starší a nemocní lidé a ženy v jiném stavu jej držet nemuseli. Pokud si bez něj neumíte advent představit, vzdejte se potravin, kterými se rozmazlujete, tedy kávy, čokolády, sladkostí.

Jezte maso, vejce a mléčné výrobky, vyvážená strava pětkrát denně vám zajistí dostatečný přísun energie a posílí i imunitu.

Jste obézní? Možná zkracujete život i svému ještě nenarozenému dítěti!

Nákupy dárků

Neběhejte po obchodech, ale nákupy si předem promyslete s nohama nahoře. Z vlastní zkušenosti radím, pořiďte dárky co nejdříve. Pomalá chůze po obchodech je dost únavná, střídající se teplo uvnitř a zima venku a koncentrace lidí zvyšují riziko nachlazení.

A když náhodou všechno nakoupíte, musíte to ještě nějak donést domů! Objednejte dárky on-line a nechte si je doručit. České poště se raději vyhněte, ať ušetřený čas nepročekáte ve frontě. Na některých pobočkách však mají přednostní tlačítko pro těhotné a rodiče s malými dětmi.

Přeplněná MHD

O adventu hromadná doprava najede buď na sváteční jízdní řád, nebo se do města vydá dvakrát víc lidí, každopádně se do dopravních prostředků stěží vejdou. Tlačenice a smrkající dav obtěžkaný taškami a krabicemi je noční můrou dámy s bříškem. Snažte se vyhnout cestování ve špičce a místo do nákupního centra vyrazte raději do přírody.

Poradíme vám, jaké léky v těhotenství při nachlazení ano a kterým je lépe se vyhnout

Virózy

Večírky a setkání, stres v práci i s přípravou Vánoc, střídavé přechody z tepla do zimy, větrné studené počasí a únava spojená s koncem roku zvyšují riziko nachlazení i virózy. Oblékejte si víc vrstev, které můžete podle potřeby odkládat, pijte hodně čaje a dostatečně odpočívejte.

„Dopřejte tělu třikrát denně 250 mg vitaminu C. Slizniční imunitu posiluje Preventan Akut, lze ho ale užívat až po prvním trimestru. Po celou dobu těhotenství můžete brát homeopatikum Oscillococcinum s dávkováním 1 tuba týdně,“ doporučuje lékárnice Daniela Vondráčková.

Nálady a hormonální bouře v těhotenství. Jak si s nimi poradit?

Sváteční hostina

Mnohahodinové vyváření je náročné pro každého, nenechte se rodinou přesvědčit, že se všichni sejdete u vás, abyste nikam nemusela jezdit. Na rovinu řekněte, že vás stání u plotny zmáhá, horko z trouby unavuje a z linoucích se vůní se vám dělá nevolno i v osmém měsíci. Ať na společnou večeři každý něco přinese.

Ani nemusíte všechno ochutnat, naopak. I když si dáte jen kousek, můžete si kombinováním mnoha pokrmů způsobit zácpu, plynatost, přejedení nebo pálení žáhy. Nabízené pohoštění zdvořile odmítněte, že máte sice velké břicho, ale moc se do něj nevejde.

Zároveň se ale nevzdávejte svačinek mezi jídly. Sáhněte po ovoci, syrové zelenině, jogurtu, kefíru. „Při pálení žáhy zkuste Rennie či Gaviscon, které mohou užívat i těhotné. Na zácpu pomáhá víc pít a hýbat se. Střeva uvolní i šetrný roztok laktulózy nebo laktobacily,“ doporučuje lékárnice Daniela Vondráčková.

K přípitku volte nealkoholický sekt nebo perlivou limonádu, jen pozor na bublinky, mnoho těhotných po nich škytá. Na rozdíl od vás nemá dítě enzymy na odbourávání alkoholu, který k němu prochází placentou a poškozuje mu tkáně i centrální nervovou soustavu, takže se mu vyhněte.

Tohle zabere! 10 potravin, které uleví od pálení žáhy v těhotenství

Cukroví

Symbol českých Vánoc a šikovnosti hospodyňky. S klidem letos vynechte maraton nočního pečení a připravte jen pár druhů. Další vám mohou přinést návštěvy anebo ho kupte (třeba raw cukroví v kavárně Secret of raw).

Od října jsem se už těšila, kolik nových druhů vyzkouším a že budu mít jako nastávající maminka čas na zdobení a pečení. V sedmém měsíci mě unavilo i samotné hnětení těsta, vykrajovala jsem vsedě a ze sladké vůně se mi točila hlava.

„Cukroví obsahuje kromě jednoduchých cukrů i nezdravé nasycené mastné kyseliny a je velkým zdrojem energie. Jeho časté pojídání vede k přibývání na váze, což je rizikem vzniku těhotenské cukrovky, pokud k tomu má budoucí maminka genetické vlohy.

Je-li starší 30 let, má už třeba nadváhu nebo měla těhotenskou cukrovku při minulém těhotenství, cukroví by se měla vyhýbat. Může ho ochutnat, ale ne více než 1 až 2 kousky během dne,“ doporučuje MUDr. Lenka Thieme z Centra diabetologie IKEM.

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

Intenzivní vůně

Než provoníte byt vánočními svíčkami, františkem a purpurou, vyzkoušejte si, že je dobře snesete a „vůně“ z vaření a pečení dostatečně vyhánějte oknem.

Návštěvy

Teď máte jedinečnou příležitost vyhnout se společenským povinnostem, které vás nebaví. Prostě řekněte, že jste unavená a víc svou absenci nevysvětlujte. Pokud hrozí, že by příbuzní vaši omluvu správně nepochopili, obrňte se trpělivostí.

Nejspíš budete každé návštěvě odpovídat na stejné otázky ohledně pohlaví a jména miminka, vašeho těhotenství, porodu i výchovy. Vzpomínky na hrozný porod ostatních žen rázně utněte, že se ráda necháte překvapit.

Pokud se naopak těšíte, až o svátcích konečně všechny uvidíte, neplánujte si dlouhé cesty na každý den. Mnohahodinové sezení v autě či vlaku vám může způsobit bolesti zad, stlačuje miminko a překvapivě unavuje.

Zpomalte! Na Vánoce nemusíte mít všechno perfektní

Témata: Těhotenství, Cukroví, Vánoce, Cukr, Úklid, Vánoce 2018, Mléčný výrobek, Příbuzný vaš, Předvánoční úklid, Česká pošta, Tlačítko, Oscillococcinum, NEA, Maraton, Dostatečný přísun, Radim, Sedmý měsíc, Půst, Tlačení, Celá doba, Roztok, Plynatost, Časté pojídání, Sacharid, Ostatní žena
Mohlo by vás zajímat
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod