[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Koupila jsem mu knížku a bylo to v pohodě,“ řekla mi mezi řečí kamarádka, když jsem se jí ptala, jak připravila svého muže na to, že se stane otcem. Představila jsem si, jak by bylo jednoduché vrazit každému muži do ruky společně s pozitivním těhotenským testem i knížku a on by se po jejím přečtení stal perfektním otcem. Jenže vyřeší nějaká kniha všechny mužské obavy z nastávající situace? Co si budeme povídat – i když to nebude jednoduché, bude ke knize zapotřebí také chápající partnerka.
Často se mluví o tom, co všechno má žena udělat a jak se bude cítit, jakmile lakmusový papírek ukáže dvě čárky. Jen málokdy se ale pamatuje na to, že také muž, z něhož ty dvě čárky udělají budoucího otce, má pocity, obavy a strachy a že s jeho rozbouřenými hormony je stejně těžká práce jako s těmi ženskými. Ve chvíli, kdy se muž dozvídá „Miláčku, budeš tatínkem!“, se v jeho těle spouští krizový systém a roste hladina stresového hormonu kortizolu. Ten vyvolává buď chuť jít bojovat, anebo naopak utíkat. A právě proto mohou být reakce mužů rozdílné a pro ženu někdy nepochopitelné. Stresový hormon dosahuje vrcholu asi po šesti týdnech a poté začne mírně klesat.
TIP: Nechte dobu šesti týdnů mužům na uklidněnou, zapíjení nových pocitů s kamarády a nevyčítejte jim náladovost. I vy máte v tuto dobu rozhýřené pocity. Příroda to zařídila správně, po této době je stresový hormon u mužů mírně zvýšen, ale jen tak, aby nezapomněli, že je něco čeká, a mohli se na přípravu plně soustředit.
Přestože jste na miminku možná už nějakou tu dobu pracovali, teprve když je dílo hotovo, pokládá si muž zásadní otázku: „Jsem už připraven?“ A často se, i když se na dítě těší, obává, že připraven ještě není. Muži jsou totiž tak trochu sami jako děti. Potřebují se vídat s kamarády, hrát hry, jezdit na ryby a podobně a obava z toho, že své aktivity budou muset odložit na vedlejší kolej a trávit čas jen a jen s rodinou, je může dohánět doslova k šílenství.
TIP: Dokažte partnerovi, že s příchodem miminka jeho společenský život skončit nemusí, jen dostane zcela jiné rozměry. Už v těhotenství začněte pomalu nastavovat nová pravidla a navykejte partnera na nový harmonogram, který by ale měl být oboustranně příjemný. Začněte pořádat domácí odpolední párty s přáteli, promítání filmů nebo ho nechte uspořádat pokerový turnaj. Když začnete partnerovy společenské aktivity přesouvat do pohodlí domova, nejenže vás ocení jako neskutečně skvělou ženu, ale ani vy si po porodu nebudete připadat tolik odstrčená od společnosti.
Strach z nedostatku financí je jedním z velkých strašáků nastávajících otců. Mají v sobě totiž geneticky zakódováno, že vy máte pečovat o rodinu a oni zajistit obživu. A finanční jistota bude po narození dítěte opravdu zapotřebí.
TIP: Nepodceňujte přípravu a nenechávejte rodinný rozpočet až na později. Naopak, hned na začátku si sepište, jaké jsou vaše příjmy, spočítejte si, jak vysoká bude vaše mateřská, kterou budete pobírat celkem 28 týdnů, pokud porodíte více dětí, pak 37 týdnů. Dále myslete na to, že po této době začnete pobírat rodičovský příspěvek, jehož výše je celkem 220 tisíc korun a který je rozdělen do měsíčních výplat podle doby, po jakou jej chcete pobírat. Nejdéle však po dobu tří let. Dále si na seznam připište nutné výdaje, jednorázové výdaje související s miminkem jako nákup výbavičky, poplatky související s těhotenstvím a porodem a podobně. A nakonec vše, co platíte navíc a můžete oželet. Už teď byste měli začít žít podle seznamu, ve kterém vy pobíráte pouze rodičovský příspěvek, a finance, které vám zbudou, ukládejte na dobu, kdy je budete opravdu potřebovat, nebo jimi zaplaťte své stávající dluhy a úvěry. Po narození dítěte tak nezažijete šok a nebudete se muset v noci budit hrůzou nad pomyšlením, kde na to všechno vezmete peníze.
Říká se, že narození dítěte může udělat z dobrého manželství ještě lepší a z toho špatného ještě horší. A je to pravda. Narození potomka je velkou zátěžovou zkouškou zvláště pro muže, kteří se najednou cítí být na druhé koleji. Toho se bojí snad každý muž, ať je sebevyspělejší a sebestarší.
TIP: Už před narozením dítěte si zaveďte společné rituály, které se snažte neměnit ani s miminkem. Choďte na sobotní kávu, jednou měsíčně si zajděte do kina, společně cvičit, a pokud to půjde, jeden den v měsíci tu buďte jen sami pro sebe. Je jasné, že s miminkem to půjde ztuha, ale požádejte o hlídání prarodiče a tety, je totiž nezbytné, abyste na svém vztahu pracovali. A začněte s tím už dnes. Nebojte se také požádat partnera kdykoli o pomoc, o to, aby uvařil, poklidil nebo vás namasíroval. To, že ho to samotného nenapadne, neznamená, že by vám pomoct nechtěl. Naopak, většina mužů je ráda, když jim poskytnete prostor pro to, aby se o vás mohli starat.
Muži se ještě více než o vztah jako takový bojí o sex. V těhotenství a ještě více o ten po něm. Často totiž slýchávají od zkušenějších otců zkazky o tom, že s dítětem veškeré sexuální hrátky končí. A už dopředu se cítí frustrovaní. Přitom k tomu často není důvod, jen je zapotřebí o svých pocitech mluvit.
TIP: Je jasné, že nevíte, jak se budete po porodu cítit, vaše sexuální chutě se mohou opravdu pozměnit a po porodu můžete dokonce přijít o orgasmus. Speciálními cviky a polohami toho ale půjde hodně napravit, a pokud si proti sexu nezablokujete hlavu, není důvod, proč by neměl být jako dřív. Nebojte se milovat se během těhotenství, a to tak často, jak to jen bude možné. Od druhého trimestru sice budete muset vynechat pár poloh, ale možná objevíte zase jiné, které budou stát za to. Věřte, že vám i partnerovi to bude příjemné, a navíc mu dáte pocit, že jste stále na stejné vlně, která jej ukolébá do klidu.
Tuhle otázku si muži pokládají téměř od začátku. K obavám je často vede nejen jejich nezkušenost, ale mnohdy také zkušenosti z neúplných rodin, ve kterých vyrůstali. A právě proto je důležité, aby se svým potomkem navazovali vztah ještě dříve, než se narodí.
TIP: Od pátého až šestého měsíce těhotenství se ve vašem břiše už neskrývá bezpohlavní pulec, ale opravdová bytost. Malý člověk, pro kterého už dost možná máte i jméno a který začíná vnímat, co se děje venku. A přesně v této chvíli nechte nastoupit svého partnera, aby se ujal prvních otcovských povinností, mluvil na dítě, zpíval mu nebo pouštěl svou oblíbenou hudbu. Dítě tak už v bříšku dokáže bezpečně rozpoznat hlubší hlas otce od matčina a vytvoří si pouto, které po narození budou společně jen a jen upevňovat. A to je velmi důležité, protože mnoho dětských psychiatrů se shoduje na tom, že matka pomáhá dítěti s uvědoměním si sebe samého, ale otec napomáhá rozvoji mezilidských vztahů. Otcova role je tedy neméně důležitá, tak mu to připomeňte.
Porod
Nesmějte se mužským obavám z toho, zda zvládnou porod. Ano, nebudou dítě tlačit ani si nemusejí nechat rozříznout břicho či nechat nastřihnout hráz, jejich emoční vypětí ale není o nic menší. Zaplaveni strachem o partnerku i potomka pak často nevědí, co mají dělat.
TIP: Zapojte partnera do přípravy porodního plánu. Berte jej s sebou do těhotenské poradny, nechte jej vypracovat evakuační plán cesty do porodnice, připravte seznam, co všechno vám má zabalit, jak má připravit domácnost na váš návrat z porodnice a další věci. Vezměte jej na předporodní kurzy, aby věděl, jak vám má v těžké situaci pomoct, a domluvte se také na nouzovém řešení porodu, pokud dojde ke komplikacím. Připravený muž je totiž také klidný muž. A klidného muže budete u porodu rozhodně potřebovat.