Maminka.czChování a vztahy

Váš příběh: Dcera se touží stát vyumělkovanou modelkou! Smím jí bránit?

21. 3. 2011
Váš příběh: Dcera se touží stát vyumělkovanou modelkou! Smím jí bránit?
Představy dětí o budoucnosti jsou různé. A rodičům dokážou mnohdy pořádně zatočit hlavou. Co byste dělala vy, kdyby se třeba zrovna vaše dcera chtěla stát ze solária opálenou dámou s prodlouženými vlasy a plasticky upravenými partiemi na těle? Zakázala byste jí to? Anebo byste si řekla „nemám právo bránit jí ve štěstí“, a dceru byste podpořila? Takovéto dilema právě prožívá i naše čtenářka Tereza. Přečtěte si její příběh.

Je mi jednačtyřicet let, jsem svobodná matka žijící v Praze. Vychovávám dvanáctiletou dceru Elišku. A hned na úvod přiznávám, že kvůli vysokému pracovnímu nasazení bohužel nemám na dceru tolik času, kolik bych si přála mít.

Nicméně pracuji jako manažerka na vcelku vysoké pozici, takže doufám, že dceři alespoň něco vynahradí kvalitní školy a další finančně nákladnější koníčky, které si tak může dopřát. Navíc každý druhý víkend a více než polovinu letních prázdnin tráví dcera u svého otce na Moravě. I já s ním vycházím vcelku dobře a takováto péče nám všem vyhovuje.

S dcerou mám vcelku běžný vztah matka – dcera. Žádné výrazné konflikty, žádné hádky nebo přehnané tresty. Eliška je totiž v mnoha ohledech vzorná dcera. Výborně se učí, takže je jisté, že po skončení studií na osmiletém gymnáziu nastoupí na vysokou školu. Co jiného by také mohla po všeobecně zaměřené střední škole dělat, že?

Pro modeling obětuje vše

Nicméně právě Eliščina budoucnost je tím, co mě nyní trápí. Ona si totiž usmyslila, že se stane modelkou! Přihlásila se do agentury a začala chodit na školení a různé castingy.

Samozřejmě, že mě v první chvíli ani ve snu nenapadlo, že bych jí její další zálibu měla zatrhnout. Nyní ale pomalu začínám mít názor jiný. Eliška je sice vcelku pohledná štíhlá dívka, má polodlouhé světlé vlasy a modré oči.

Ačkoli má ve tváři ještě více dětských rysů, než těch, co mívají dospělé ženy a skutečné modelky, myslím si, že na některých fotkách z agentury vypadá velmi dobře. Když zase je pravdou, že photoshop je mocný. A i z průměrné holky dokáže udělat supermodelku, čímž ovšem nechci krásu své dcery nijak shazovat. Ale upřímně si myslím, že top modelka, tedy ta, absolutně na vrcholu, z ní asi nebude. I když se samozřejmě mohu mýlit.

Každý den nové slevy na jednom místě!

Chce být slavná díky silikonům

To, co mi ale dělá vrásky na čele, jsou metody, díky nimž si Eliška plánuje dobýt svoji slávu. Už nyní si plánuje, jak v osmnácti letech podstoupí plastiku prsou, modelaci nosu a zvětšení rtů "Botkem"!

Ten profesionální modeling se bez toho neobejde. Dneska má plastiku každá modelka, která něco znamená. Když si na to ušetřím a když mi bude osmnáct, nemůžeš mi už nic zakázat,“ sdělila mi na toto téma dcera. A je jí zcela jedno, že s jejím názorem nesouhlasím.

Navíc, podle mého názoru, právě ty skutečné velké hvězdy z oblasti modelingu, plastiky nemají. Silikonové krasavice na mole lze vidět spíše v tom našem malém českém modelingovém rybníčku. Ale ve světě příliš na růžích ustláno nemají, Snažila jsem se dceru přesvědčit. Ale bylo to marné. A další debaty jen vedly k obecné nepohodě doma.

Další věc, kterou mi dcera doslova vyrazila dech, byla změna účesu. Nechala si zkrátit vlasy a obarvila si své, přirozeně světlé vlasy, na platinovou blond. Podle mého názoru nevypadá nejlépe. Je to zkrátka nepřirozené. Umělé nehty a solárium jsem už raději přestala komentovat.

Čtěte také: Do jaké míry mám právo mluvit svým dětem do módního stylu?

Jen mám přirozený strach, že to s tím umělým sluněním už trochu přehání, neboť je opravdu přehnaně hnědá. To jí dělá přirozeně také starší. Tady už nejde, dle mého soudu, až ani tolik o to, jak vypadá, ale spíše o to, že hazarduje s vlastním zdravím. Ať si každý říká, co chce, přehánět se nic nemá. A solária už vůbec ne!

Otec ji v tom podporuje

Popravdě mám ale strach z toho, aby moje přehnané zákazy, nezničily vztah, který s dcerou mám. Vím totiž, že její otec ji v modelingu podporuje. Zkoušela jsem s ním na toto téma vést řeč a pokusit se o to, aby on byl tím, kdo jí bude od takovýchto zkrašlovacích metod odrazovat.

Ale nijak jsem nepochodila. „Já se v tom nevyznám. Neznám ty vaše ženské metody, jako jsou solária, umělé nehty, uměle prodloužené řasy a vlasy. Já mohu soudit jen podle toho, zda se mi to líbí nebo ne. A mně se Eliška zatím pořád líbí. A navíc si myslím, že v modelingu by mohla být její budoucnost. A jestli jí názor, že potřebuje plastickou operaci nosu a prsou vydrží až do jejích osmnácti let, tak ať na ni jde. Nemám právo bránit vlastní dceři ve štěstí. Je to její život,“řekl mi Eliščin otec.

Mě osobně ale jeho reakce přijde přehnaná a nevhodná, Je to jeho dítě, tak má přece právo snažit se zabránit tomu, aby si jako mladá a nerozvážná nenávratně změnila svou image.

Už dnes má dcera umělé nehty, ve vlasech přidané pramínky na zahuštění vlasů. Vlasy má přitom nepřirozeně zesvětlené. Na očích nosí uměle prodloužené a zahuštěné řasy. Pravidelně drží diety a hodně sportuje.

Zajímalo by mě, co si o tomto problému myslí ostatní čtenářky. Má někdo nějakou radu, jak nad takto umíněnou dcerou vyzrát a jak ji přivést k rozumu? Anebo mám skutečně dát na rady jejího otce, a zkrátka počkat, zda si to do osmnácti nerozmyslí?

Témata: Vaše příběhy, Chování a vztahy, Model, Photoshop, Přirozený strach, Svobodná matka, Příběh, Dcera

Mohlo by vás zajímat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou

Horoskopy

Blíženci Je vám skoro líto, že je tady finále pracovního týdne, protože se vám dařilo po všech stránkách.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné