Maminka.czŠkolák

Váš příběh: Můj syn je gay! Co s tím?

12. 1. 2011
Váš příběh: Můj syn je gay! Co s tím?
Děti přinášejí rodičům nejen radosti, ale také nečekaná překvapení. Zpravidla nejvíce dokážou rodiče šokovat děti v období dospívání. Zde se odehrávají první lásky, první polibky a také první známosti představované rodičům. Co když vám ale váš, prakticky už dospělý syn, namísto první přítelkyně, přivede partnera stejného pohlaví? O tom už nechme vyprávět naší čtenářku Moniku.

Jmenuji se Monika, je mi už pětačtyřicet let a s rodinou žiji v menším městě Česká Lípa na severu Čech. Naši rodinu tvoří manžel Vilém, já, dvacetiletá dcera Eliška a osmnáctiletý syn Viktor. A právě poslední zmiňovaný člen rodiny mě v posledních dnech velmi šokoval, čímž se mi postaral o nejednu bezesnou noc.

Viktor byl vždy tichý, hodný chlapec, který se nijak výrazně neprojevoval. Od dětství byl spíše než na sport, zaměřen na nejrůznější umělecké činnosti, miloval zpěv, hru na klavír i divadlo. A ke mně měl vždy otevřený a velmi přátelský vztah. Možná to bude i tím, že můj manžel je poněkud přísnější a na dětech dříve fackami rozhodně nešetřil.

Dnes už si pochopitelně nic nedovolí, ale dříve, v době, kdy měl ještě problémy s alkoholem, si ho naše děti vytrpěli až až. Naštěstí se po čase šel sám dobrovolně léčit a nyní je z něho zase milující otec od rodiny. Já se ale vždy snažila být dětem oporou, chápat je a zbytečně netrestat. A proto mi obě děti věří a svěřují se mi se svými trápeními i dnes.

Za školou šel do Prahy

Jako střední školu si náš syn vybral umělecky zaměřenou školu v Praze. A protože byl mezi vysokým počtem uchazečů přijat, ani ve snu by nás s manželem nenapadlo, mu v jeho přání studovat ve vzdálené Praze, rozmlouvat. A tak se stalo, že od Viktorových patnácti let jsme se s ním vídali pouze o víkendech. Byl sice velice sdílný a chlubil se mi prakticky vším. Ale i přesto mi asi něco uniklo.

O svém prvním sexuálním zážitku se mi důvěrně svěřil ve svých šestnácti letech. Bylo to s jeho spolužačkou, která se mu líbila a do které byl asi půl roku zamilovaný. Takže nic zvláštního, zcela přirozený vývoj první lásky. Překvapená jsme nebyla ani později, když mi oznamoval, že se s danou slečnou po dalších několika měsících rozešel. Utěšovala jsme ho, že takové věci se zkrátka stávají.

Pak nějaký čas o žádných slečnách nemluvil. A když jsme se ho ptala, zda už objevil tu pravou, vždy jen zavrtěl hlavou. „Žádná zajímavá holka v mém okolí už není, nějak se mi žádná moc nelíbí,“ prohlašoval vždy syn. A já byla v klidu, protože vím, že v jeho věku není single stav žádnou tragédií.

Jeho „kamarád“ byl velmi milý

Když bylo Viktorovi sedmnáct, prosil mě, zda by nemohl přijet na víkend jeho kamarád Honza. Byl to o tři roky starší student vysoké školy, na první pohled velmi hodný a sympatický kluk. Přijel jednou, podruhé, potřetí… Býval u nás stále častěji a spával u Viktora na pokoji. A já na tom samozřejmě neviděla nic špatného, považovala jsem ho za výborného kamaráda. Navíc to byl na první pohled velmi, opravdu velmi, slušný kluk. Dokonce mi dvakrát pomáhal s nákupem a občas se nabídl, že pomůže umýt i nádobí. „Jsem tak vychovaný, připadá mi to jako slušnost, když jsem tu na víkend na návštěvě, abych s něščím pomohl,“ udivoval mě synův „kamarád“ Honza.

Až pak mě syn šokoval. Během jedné naší večerní debaty mezi čtyřma očima, kdy si obvykle povídáme o škole, jeho koníčkách, případně slečnách, se mi svěřil. „Víš, mami, ten můj kamarád Honza, víš, že on je na kluky,“ zeptal se mě Viktor. A já v ten moment zůstala koukat s otevřenou pusou. „Aha. No, to je ale hloupé, to ses to dozvěděl až teď? To ti to taky mohl říct dříve, když jste takoví kamarádi. Tak jen pozor, aby se do tebe nezamiloval,“ snažila jsem se zachraňovat situaci a předstírat, že je přece naprosto v pořádku, když nám syn vodí domu gaye.

Přečtete si také článek známého sexuologa prof Petra Weisse: Kde je v lidské sexualitě hranice mezi tím, co je normální, a tím, co už ne?

Jenže v zápětí přišlo to nejhorší. „No, ale my se máme rádi, mami. Je to můj přítel, víš,“ pronesl tichým stydlivým hlasem Viktor. A já už neměla slov. Ten rozhovor si pamatuji dodnes a nejsem schopná se z toho šoku jaksi otřepat. Samozřejmě, že jsem před synem předstírala, že to chápu a že je vše v pořádku, ale v hloubi duše mě to hrozně ranilo. Několik nocí jsem skutečně probrečela. Takhle jsem si budoucnost našeho syna nepředstavovala.

Manžel to nepřežije

Zprvu jsem doufala, že se jejich vztah rozpadne a že jde jen o pubertální blbnutí dospívajících kluků. Nyní jsou spolu ale více než rok a, ačkoli jsem už zakázala Honzovi víkendové návštěvy u nás v domě, je mi jasné, že i jejich intimní život pokračuje. A ta představa mě děsí. Stejně tak se rmoutím i nad tím, co bude s Viktorem dál? Nebude mít nikdy děti, nikdy nepozná opravdový vztah a lásku od ženy?

A co teprve, až tohle zjistí manžel, který byl vždy výrazně vždy proti homosexuálům a dokonce o nich tvrdí, že jsou to „pololidi“. Zkrátka se bojím, co bude dál. Ale chápu, že synovi nic zakazovat nemohu, protože nedělá nic nezákonného, je dospělý a pořád je to můj syn, kterého mám ráda.

Slovo psychologa

Podle psychologa Vojtěcha Bendy by paní Monika rozhodně neměla proti homosexuálnímu vztahu jeho syna nijak bojovat. Měla by se naopak smířit s realitou a naučit se brát věci tak, jak jsou. „Nejlepším krokem, jak celé věci porozumět, je blíže poznat Honzu a jeho vztah s Vaším synem. Podniknout společný rodinný výlet, vyrazit třeba na oběd nebo do divadla.

"Zkrátka se snažte vidět ty dva jako pár a važte si toho, že má syn hodného přítele. Alespoň dle vašich slov je to velmi milý a slušně vychovaný mladý muž. Naučte se na dané věci dívat z té lepší stránky,“ říká psycholog Benda. A pokud jde o vašeho manžela, bylo by dobré, kdyby se mu po čase, svěřil Viktor sám.

Maminka Den matek
Témata: Děti, Vaše příběhy, Školák, Chování a vztahy, Česká Lípa, Přátelský vztah, Petr Weiss, Příběh, Syn, Vaš, Rodinný výlet, I divadlo, První sex

Mohlo by vás zajímat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné