Maminka.czChování a vztahy

Vaše Adéla: Ach ty babičky!

28. 11. 2010
Vaše Adéla: Ach ty babičky!
Když se narodí první miminko, málokterá žena ví přesně, co si má počít. I když všechny tak nějak zhruba tušíme, jak se máme o svého drobečka starat, přijdou situace, zejména první dny po návratu domů z porodnice, kdy si přizveme na pomoc svou maminku a novopečenou, hrdou babičku, která ví všechno nejlépe.

Maminčina či tchýnina pomoc přijde vhod, ale většina babiček se pak z nějakého důvodu nemůže zbavit dojmu, že budete s radostí absorbovat její rady donekonečna. A co víc, budete je bez protestů řádně plnit!

Právě kvůli takovým věcem může často docházet k nepříjemným třenicím. Jak se říká, cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly... Dají se vůbec tyto dobře míněné rady ve zdraví přežít? Upřímně řečeno, nic jiného, než vydržet, nám bohužel nezbývá.

Čtěte také: Moderní výchova dětí

Moje máma mi pomáhala od začátku jak mohla a jsem jí za to vděčná. Jako zkušená zdravotní sestra věděla, kdy je třeba zachovat klid a kdy už se opravdu něco děje. To bylo skvělé. Ale problém nastal, když jsem chtěla zabránit tomu, aby babička svého vnuka aspoň na pár minut položila do postýlky a neustále ho nechovala.

S manželem jsme totiž měli od začátku úmluvu, že to s tím rozmazlováním nehodláme přehánět, protože se nechceme stát otroky našeho vlastního dítěte. I když jsme podle názoru našich blízkých sem tam vypadali jako tvrďáci (jen proto, že jsme k miminku nelítali na první kníknutí), náš styl opravdu fungoval a funguje dodnes.

Pořád jsem slýchala, jak syna málo chovám, že si ho nevšímám. Byly chvíle, kdy jsem tomu dokonce začala věřit. Po častějších babiččiných návštěvách se mi stalo, že Edík vytrvale plakal, když jsem jen naznačila, že ho chci položit. A tak jsem řekla dost!

I za cenu hádky jsem byla připravená učinit matčiným praktikám přítrž. Nakonec jsem vymyslela kompromis. Dokud byl syn malinký a nerozlišoval, kde se zrovna nachází, dohlížela jsem na to, aby se dodržovala moje pravidla. S tím, že až bude větší, nechám mamince na její půdě volnou ruku. Ať si vnoučka rozmazluje, jak chce. Sama nakonec sklidí, co zasela.

V létě, kdy jsem svého synka (bylo mu 11 měsíců) nechala poprvé babičce hlídat celý týden na chatě, se potvrdilo, že se můj plán vydařil. Když jsem si pro něj přijela, viděla jsem, jak je moje máma na pokraji sil z neustálého nošení deseti kilového "mimi" na rukou. Pokaždé, když ho položila na zem, urputně se dožadoval chování. Na mě nikdy nic takového neuplatňoval.

Doma automaticky přepnul na normální režim. A když k nám přijde babička, už u dveří k ní natahuje ručičky a vzteká se, když mu nevyhoví. Nedávno jsem se dozvěděla, že si vnuka bere u sebe doma na noc do postele (i když jsem to důrazně zakázala). Už to ale neřeším, protože to prostě nemá cenu. Důležité je nepovolit doma. Konec konců, i mě babička neskutečně rozmazlovala...

Vaše Adéla

Čtěte také: Moderní výchova dětí

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Chování a vztahy, Babi

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout

Horoskopy

Blíženci Nadřízený se momentálně nespokojí s ničím polovičatým, a proto se do konce týdne pořádně zapotíte. Je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dorota, Dora, Melissa

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné