Maminka.czBatole

Vaše Adéla: Batolata versus čučení na telku

8. 2. 2011
Vaše Adéla: Batolata versus čučení na telku
Přiznejme si to, každá máma je sem tam ráda, že televize existuje. Když se před ní dítko posadí a dívá se na pohádku, je aspoň na chvíli jistota, že u ní zůstane, a bude v klidu. Jenže se to nesmí přehánět! Závislost dětí na televizi se vytvoří, než se nadějete.

Kdyby malé dítě u televize prosedělo většinu dne, mohlo by ho to nevratně psychicky poznamenat. Podle výzkumů se děti, které sledují televizi více než tři hodiny denně hůř učí a nejsou přirozeně aktivní. Musíme také brát v potaz skutečnost, že děti do tří let nasávají vše kolem sebe jako houba. Do jejich podvědomí se tedy dostane kde co, aniž si to vůbec uvědomíme. Když už jim tedy televizi pustíme, nemělo by v ní běžet nic jako krvavá krimi.

Pokud máte kabelovou televizi, určitě jste si všimla kanálů určených pouze pro děti. Docela mě šokovalo, že existuje dokonce Bebe TV, která je cílená na děti do 12 měsíců. Je to dost podivná podívaná! Vysílání jede ve smyčkách a běhají tam podivné kreslené postavičky jako vystřižené z nějakého halucinogenního obrazu. Měla jsem co dělat, abych se po 5 minutách sledování nenechala zhypnotizovat… Dále pak Jim Jam pro batolata do 3 let. Zde běží celý den jen dětské seriály typu Bořek stavitel a Ovečka Saun. Není to sice takový haluz jako Bebe TV, ale některé tamní pohádky jsou také dost zvláštní - zlatý Krteček a Rákosníček!

Před časem jsem chtěla svému synovi nějak zpestřit stereotypní zimní den. Venku bylo mínus 10 stupňů a na mě lezla chřipka. Vytáhla jsem tedy DVD s Krtečkem, které jsme dostali od Ježíška. Kdybych tušila, co jeho spuštěním způsobím, raději bych ho nechala na dně skříně. Do té doby můj 17 měsíční syn televizi moc neregistroval a nezajímala ho. Vždycky jsme se snažili ji v jeho přítomnosti vypínat, aby neodváděla jeho pozornost od hraní. Dnem, kdy jsem mu ukázala kreslený seriál začalo peklo.

Chtěla jsem mu pustit jen jeden díl. Jenže když skončil, Eda visel na televizi a usedavě plakal. Bohužel jsem vyměkla a pustila mu další… a potom zase. Říkala jsem si, že ho to přece musí brzy omrzet! Ouha! Došlo to tak daleko, že několik desítek minut vytrvale stál před vypnutou televizí a svíjel se vzteky. Velmi rychle zjistil, jak se zapíná. Ze začátku jsem mu ustupovala, protože jsem jeho běsnění nemohla vydržet. Jenže tím se nic nevyřešilo. O své oblíbené hračky ztratil zájem. Musela jsem televizi odpojit a schovat. Syn ji asi hodinu zmateně hledal, ale nakonec to vzdal.

Po dvou dnech jsem přístroj vrátila na místo, ale vypojila ho ze zásuvky, aby ho Edík nedokázal zprovoznit. Párkrát to zkusil a já mu vyprávěla o tom, jak Krteček musel jít bavit zase jiné děti. Pár dní jsme ještě trochu bojovali, ale nakonec se stav dostal do normálu. Televizi už zapínáme jen velmi málo. Vím, že v budoucnu se jí stejně nevyhneme, ale nikdy ji nebudu zneužívat jako kulisu nebo abych se svého dítěte zbavila, opravdu bych si zle zahrávala s jeho psychikou. Pečlivě vyberu jak dlouho a na co se podívá.

Vaše Adéla

Čtete také: Vaše Adéla: Ach ty babičky!

Témata: Děti, Batole, Rákosníček, Měsíční syn

Mohlo by vás zajímat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout

Horoskopy

Střelec Závěr směny bude bez komplikací stejně jako celý pracovní proces. U kolegů jste oblíbení a nadřízený si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné