Maminka.czPorod

Vaše Adéla: Dejte mi konečně epidurál!

8. 7. 2010
Vaše Adéla: Dejte mi konečně epidurál!
Stále se o něm mluví, každý se na něj ptá. Je bezpečný? Opravdu po něm nic nebolí? Epidurální analgezie je i u nás velmi populární a patří k nejčastěji užívaným metodám.

Faktem je, že její účinnost velká a patří tak k nejspolehlivějším prostředkům ovlivnění bolestí při porodu. Existuje ale také riziko, že aplikace znecitlivující látky do páteře neproběhne tak, jak má a dojde k poranění obalů míchy, což se stává přibližně ve dvou případech ze sta.

Poměrně často jsem od kamarádek v těhotenství slýchala otázku: Necháš si dát epidurál, nebo vše necháš na přírodě? Popravdě řečeno jsem ani na chvíli neuvažovala o té duhé „přírodní variantě“. Bolesti se bojím jako čert kříže a tak jsem chtěla předejít možné katastrofě.

Jenže když jsem na předporodním kurzu poprvé viděla na vlastní oči nádobíčko, kterým se tato zázračná analgezie aplikuje, trochu jsem znejistěla. Následně porodní asistentka dlouze promluvila o možných komplikacích, v tu chvíli mě zamrazilo. To do mě budou bodat tuhle obří, tlustou jehlu? Také jsem si neuměla představit, jak lékaři zařídí, abych se jim při podání nehnula ani o milimetr... Navíc když mnou budou cloumat bolesti. Hotová záhada!

Když jsem o epidurálu věděla vše potřebné, moje rozhodnutí znělo: jdu do toho, i přes rizika, která mohou nastat. Vědomí, že budu v rukou vynikajících lékařů, špiček ve svém oboru mě uklidnil. Musí přeci vědět, co dělají. Jen aby na celou akci nebylo nakonec pozdě!

Když jsem pak přijela do porodnice po osmácti hodinách hodně bolestivých kontrakcí, moje jediná otázka zněla: kdy mi ho konečně píchnete? Byla jsem opravdu neodbytná, protože jsem se na totéž vyptávala pravidelně po dvou minutách. Pokaždé mi bylo řečeno, že si ještě nějakou dobu počkám. Minuty na sále se nesnesitelně vlekly a já ze zoufalství kousala bolestí do ručníku. Ne, že by mi to nějak extra ulevilo:-)

Když mi sestra přišla říct, že je pan anesteziolog na cestě, měla jsem chuť ji radostí políbit. Ani nevím, jak jsem to dokázala, ale podle pokynů jsem držela stočená v klubíčku a při aplikaci se opravdu ani nehnula. Zázrak. Obří jehly jsem si dokonce v tom zmatku ani nestačila všimnout (naštěstí).

Za moment bylo po všem a mě se v tu ránu ulevilo. Už žádná zničující bolest! Jen stahy, které jsem levou zadní prodýchávala a u toho si v klidu povídala se svým manželem. Další hodinu jsem prožila v klidu a když přišlo velké finále – tedy tlačení, byla jsem v rámci možností odpočatá a schopná plnit pokyny porodníka, což byla pro všechny přítomné příjemná změna. Obdivuji všechny maminky, které zvládly porod bez epidurálu!

Vaše Adéla

Témata: Porod, Příjemná změna, Jediná otázka, Velké finále

Mohlo by vás zajímat
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Beran Také v úterý jste nepřístupní a nervózní. Nemáte pevnou půdu pod nohama a od čeho se potom odrazit.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu