Maminka.czDěti a mateřství

Vaše Adéla: Dětské šarvátky na pískovišti

11. 4. 2011
Vaše Adéla: Dětské šarvátky na pískovišti
Kolem 18 měsíců se děti začínají více prosazovat v kolektivu. Pokud chodíte na dětské hřiště nebo do herny, určitě jste zaznamenala, že se dítka sem tam o něco přetahují a mnohdy to skončí pláčem na obou stranách barikády. Má cenu do takového sporu zasahovat?

Když byl můj syn na hřišti nováčkem, pokaždé jsem trnula hrůzou, že ho nějaké starší dítě převálcuje a obere ho o všechny jeho lopatičky a bábovičky, které sotva uměl používat. Tenkrát jsem nejednou zasáhla, i když bylo Edovi vše úplně fuk, Jen koukal jako puk a v klidu si nechal vše vzít. Burcovala jsem ho, aby se nedal a nenechal si všechno líbit. Přece nebudu mít ze syna flegmatického bublu, ne?

Uplynulo pár měsíců a Edík je na hřišti jako doma a jeho chování je teď suverénní, nakonec jsem se tedy dočkala. Donedávna si hrál, občas si s nějakým jiným dítětem vyměňoval hračky a celý akt se obešel bez konfliktů. Tedy až na výjimky… Asi před měsícem se rozhodl, že sem tam nějakého kámoše oloupí. Měla jsem tedy nervy v kýblu.

Jelikož děti nerozlišují, jestli jsou kyblíčky a lopatičky, které se povalují na pískovišti jejich nebo cizí, dochází často k lítým bojům. I když pokaždé nosím s sebou tašku plnou pískového náčiní, syna většinou nejvíc zajímají cizí a ostatní děti to mají stejně. Ze začátku jsem hned přiskočila a zkoušela děti uklidnit a nabízela jsem jim jiné předměty. Bylo to vždy úplně zbytečné a děti nakonec většinou popadl hysterický záchvat. Několikrát jsem musela Edu prostě naložit do kočáru a odvézt domů.

Nakonec jsem usoudila, že už se do dětských sporů míchat nebudu. Také se musí naučit fungovat v kolektivu a prosadit se. Čím dřív začnou, tím líp pro ně. Vlítnu jim do toho, jen když se situace opravdu začne vyhrocovat. S tímto přístupem jsem v praxi zjistila, že se děti bez dospěláckého zásahu chvíli přetahují a pak si v klídku jde každý po svém - buď s trofejí, nebo prostě bez ní… Takový je život. A nervy mám zase v pořádku!

Vaše Adéla

Témata: Děti, Celý akt

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?

Horoskopy

Lev Finišujete další pracovní týden. Je vám sice jedno, zda chodíte do práce, nebo jste doma, ale neúspěchy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu