Maminka.czPředškolák

Vaše Adéla: Dítě, které nerado baští, nalákejte kreativitou!

Děti by měly jíst pravidelně, vyváženě, nejlépe 6 krát denně. Drobeček se pěkně způsobně napapá a maminka je spokojená. Jenže co když je každé jídlo něco jako nekonečná bitva o každé spolknuté sousto?
12. 11. 2011
Vaše Adéla: Dítě, které nerado baští, nalákejte kreativitou!

Také jsem kdysi patřila k dětem, pro které jídlo nebylo žádné potěšení. Rodiče mě museli téměř prosit, abych se uráčila něco pozřít. Moje máma často vypráví historku, jak jsem si coby dvouleté batole chytře střádala jídlo do tvářiček a když už se zdálo, že je vyhráno, bez mrknutí oka jsem potravu vyplivla. V tu chvíli prý byla zralá na ledovou sprchu.

Jak je vidět, hlady jsem neumřela a vyvinula se úplně normálně. Díky několika fíglům, které jsem nedávno musela od své mámy a babičky převzít. Můj syn, který dosud jedl docela s apetitem, nějak otočil. Snídaně, oběd i večeře zůstávaly zcela netknuté. Pokaždé, když zasedl ke stolu, podíval se na jídlo a píchl do něj prstíčkem. Pak zkusil jedno sousto a odešel. Když jsem se ho snažila všelijak přilákat nazpět, skončilo to vždy scénou. Když už Edíkovo "nechutenství" trvalo déle než pár týdnů, přišla jsem s prosíkem k mamince, aby mi poradila.

Zásada číslo jedna je nenutit dítě do jídla násilím. Může být potom celým procesem stolování traumatizováno. Mohlo by se stát, že začne jídlo přijímat jako něco negativního. Mnohem vhodnější je motivace. Eda například miluje traktory. Takže jsem zakoupila prostírání, talířky a hrnečky s motivem červeného traktůrku. Jídlo jsem servírovala vždy před jeho očima, a vyprávěla mu pohádku o tom, jak musí všechno spapat, aby svého oblíbence na dně spatřil. Další fígl je, nechat dítě v kuchyni během vaření, pokud je to jen trochu možné. Eda rád sleduje, jak míchám a přidávám ingredience do hrnce. Říkám mu, že až to bude hotové, uděláme "mňam"! Dokonce jsem mu nedávno pořídila malou kuchyňskou výbavičku. Od té doby má k jídlu o dost vřelejší vztah.

Také se mi docela osvědčilo pokrmy různě zdobit. Například chlebík obložím tak, aby připomínal pejska, auto, panáček. Docela mě baví vymýšlet nové vzory, kreativitě se meze nekladou. Eda vždy čeká, co dostane a baví ho to. Tímto způsobem do něj dostanu i nenáviděnou papriku a mrkev.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Prostírání, Panáček, Dvouleté batole
Mohlo by vás zajímat
Tyto zdravé vánoční recepty si děti zamilují. Vyzkoušejte perníčky nebo kokosové kuličky
Porod syna byl můj nejsilnější zážitek v životě, říká zpěvák Jan Smigmator
Proč nemůžeme rodit doma? A co vlastně chtějí domorodičky?
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu