Maminka.czKojenec

Vaše Adéla: Dítě mi zničilo život?

10. 8. 2010
Vaše Adéla: Dítě mi zničilo život?
Před pár dny jsem ve večerní nabídce televizních stanic objevila titul s názvem „Dítě mi zničilo život“.

Z důvodu, že asi každému rodiči někdy (třeba jen na vteřinu) něco takového problesklo hlavou, jsem si pořad ze zvědavosti pustila. A nestačila se divit…

Britský dokument mě doslova nadzvedl ze židle. Vystupovaly v něm matky, které si z nějakého záhadného důvodu pořídily děti a teď si jen ustavičně stěžují snad úplně na všechno.

Jedna z nich dokonce ještě ani neporodila a už své nebohé nenarozené miminko vinila ze zruinování celého jejího života, vztahu s mužem a kdyby prý měla volit mezi dítětem a domácími mazlíčky, dala by přednost psům… Přehnané, pomyslela jsem si.

Když jsem následně projela pár velmi obsáhlých internetových diskuzí na podobné téma, byla jsem v šoku, kolik žen má takové pocity. Své ratolesti v nich přirovnávaly k satanům či malým uřvaným věcem. Většina z nich měla tyto tři problémy: ztráta zájmu partnera, nedostatek času sama na sebe a izolace.

Ženy v dokumentu jsem do té chvíle brala jako nereprezentativní vzorek sobeckých pošahaných ženštin, které se nesmířily s tím, že už nejsou středem pozornosti. Jenže tomu tak není. Z tohoto problému se podle odborníků stává docela velký společenský problém, o kterém se ale nahlas nemluví. Když se navíc negativní pocity hromadí a neřeší se, je zaděláno na pořádnou katastrofu.

Snad každá matka si někdy posteskne, že život před dítětem byl akčnější, svobodnější a spontánnější. I já jsem si něčím podobným prošla v období šestinedělí. Nikdy to ale nedošlo tak daleko, abych své dítě začala nenávidět.

Tenkrát jsem dost těžce nesla, že už se nemůžu jen tak sebrat a odjet si kam chci, s kým chci a svůj čas musím plánovat do tříhodinových úseků „od kojení ke kojení“. Stýskalo se mi po prohýřených nocích s kamarády. Cítila jsem se jako někdo, kdo už má to nejlepší za sebou.

Ale jen do chvíle, kdy jsem s tím chtěla hnout a přišla na to, že pokud si to zařídím dopředu, můžu opravdu dělat všechno. Teď si možná užívám života víc než před dítětem. Je ale nutné, aby se do péče zapojil i manžel nebo babičky. Bez toho by to nešlo tak hladce, přiznávám. A naštěstí můžu prohlásit, že moje dítě mi život opravdu nezničilo!

Vaše Adéla

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Život

Mohlo by vás zajímat
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Rozčiluje se, vzteká a odmlouvá? Takhle ho rychle zklidníte!
Proč jsou prarodiče pro vnoučata tak důležití? Tady je sedm důvodů
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Blíženci Bez obav můžete kývnout na všechno, co po vás dnes bude váš miláček žádat. Ovšem nikde není psáno, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, RafaelaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu