Maminka.czKojenec

Vaše Adéla: Dítě mi zničilo život?

10. 8. 2010
Vaše Adéla: Dítě mi zničilo život?
Před pár dny jsem ve večerní nabídce televizních stanic objevila titul s názvem „Dítě mi zničilo život“.

Z důvodu, že asi každému rodiči někdy (třeba jen na vteřinu) něco takového problesklo hlavou, jsem si pořad ze zvědavosti pustila. A nestačila se divit…

Britský dokument mě doslova nadzvedl ze židle. Vystupovaly v něm matky, které si z nějakého záhadného důvodu pořídily děti a teď si jen ustavičně stěžují snad úplně na všechno.

Jedna z nich dokonce ještě ani neporodila a už své nebohé nenarozené miminko vinila ze zruinování celého jejího života, vztahu s mužem a kdyby prý měla volit mezi dítětem a domácími mazlíčky, dala by přednost psům… Přehnané, pomyslela jsem si.

Když jsem následně projela pár velmi obsáhlých internetových diskuzí na podobné téma, byla jsem v šoku, kolik žen má takové pocity. Své ratolesti v nich přirovnávaly k satanům či malým uřvaným věcem. Většina z nich měla tyto tři problémy: ztráta zájmu partnera, nedostatek času sama na sebe a izolace.

Ženy v dokumentu jsem do té chvíle brala jako nereprezentativní vzorek sobeckých pošahaných ženštin, které se nesmířily s tím, že už nejsou středem pozornosti. Jenže tomu tak není. Z tohoto problému se podle odborníků stává docela velký společenský problém, o kterém se ale nahlas nemluví. Když se navíc negativní pocity hromadí a neřeší se, je zaděláno na pořádnou katastrofu.

Snad každá matka si někdy posteskne, že život před dítětem byl akčnější, svobodnější a spontánnější. I já jsem si něčím podobným prošla v období šestinedělí. Nikdy to ale nedošlo tak daleko, abych své dítě začala nenávidět.

Tenkrát jsem dost těžce nesla, že už se nemůžu jen tak sebrat a odjet si kam chci, s kým chci a svůj čas musím plánovat do tříhodinových úseků „od kojení ke kojení“. Stýskalo se mi po prohýřených nocích s kamarády. Cítila jsem se jako někdo, kdo už má to nejlepší za sebou.

Ale jen do chvíle, kdy jsem s tím chtěla hnout a přišla na to, že pokud si to zařídím dopředu, můžu opravdu dělat všechno. Teď si možná užívám života víc než před dítětem. Je ale nutné, aby se do péče zapojil i manžel nebo babičky. Bez toho by to nešlo tak hladce, přiznávám. A naštěstí můžu prohlásit, že moje dítě mi život opravdu nezničilo!

Vaše Adéla

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Život

Mohlo by vás zajímat
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu

Horoskopy

Býk Nevzdychejte nad bolestí a udělejte si čas na další sportovní odpoledne. Když začnete trénovat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu