Maminka.czJen pro maminku

Vaše Adéla: Do péče o miminko zapojte i partnera!

10. 12. 2010
Vaše Adéla: Do péče o miminko zapojte i partnera!
Když přijdete jako novopečená maminka z porodnice, jste to jen vy, kdo má podrobné a praktické znalosti o tom, jak pečovat o miminko. Váš partner, i když vás na oddělení šestinedělí chodil jistě často navštěvovat, plnil zatím jen roli pozorovatele...Je jen na vás, jak ho vtáhnete do děje!

Doma se situace mění! Všechna práce zůstane jen a jen na vás. Nebylo by fajn si trochu ulehčit? Možná vám to bude připadat jako odvážný krok, ale čím dříve svého chlapa zapojíte do dění kolem mimi, tím lépe. Jen na to jděte pomalu, aby se náhodou nevyděsil...

Jen nečekejte donekonečna! Moje kamarádka Lucka mi jednou vyprávěla, jak na svého choťe nechtěla spěchat, a tak trpělivě čekala na okamžik, až se osmělí a sám od sebe se do péče zapojí. Po půl roce jí definitivně došlo, že se asi nedočká. Tatínek si prostě zvykl na standard, že o dítě se stará výhradně maminka a dodnes přespává výhradně v jiném pokoji než ona se synem...

Čtěte také: K čemu je táta...

Děťátko je z pohledu muže něco jako bedna broušeného skla. Leckterý čerstvý tatínek má strach potomka pochovat, aby ho nějak špatně nezmáčkl. Je pravda, že každý muž se v těchto situacích může jednat různě. Někdo je přirozený pečovatel a jiný zas stojí opodál. Pokud máte doma ten druhý typ, zkoušejte ho postupně a nenásilně zasvěcovat do přebalování, tišení, když dítě pláče. Hlavně svého partnera neustále ujišťujte, jak mu to hezky jde! Nikdy nepoužívejte věty jako: Takhle ne! Vždyť mu utrhneš hlavu, radši mi ho dej...

Na nedostatek zájmu mého manžela pečovat o našeho syna si vůbec nemůžu stěžovat. Od začátku se snažil a chtěl si sám od sebe všechno vyzkoušet. Problém byl spíš ve mně. Z nějakého podivného důvodu jsem ho od dítěte odstrkovala a měla pocit, že NIKDO jiný než já se o něj nedokáže dokonale postarat. Jsem totiž docela velký puntičkář.

Když chtěl manžel syna přebalit, většinou jsem ho odbyla: Radši ne, na to máš ještě čas, počkáme tak tři měsíce. Dneska své chování vůbec nechápu! Asi mě moc ovládaly hormony. Při koupání jsem mu dovolila jen podávat ručník a mýdlo. Po pár týdnech se mi svěřil, že už dál nemůže, protože si připadá jako vetřelec ve své vlastní domácnosti.

Až po dvou měsících jsem byla schopná připustit, že by se o děťátko mohl nějakou dobu starat tatínek. A jemu se dost ulevilo. Nebyl důvod, abych se takhle chovala, manžel vše zvládl na jedničku. Sice někdy nevěděl, jak se co obléká a jaká mastička se maže na obličej a která na zadeček - což je jen detail..

Kamarádky mi říkaly, ať jsem ráda, že se mužíček angažuje! A já nakonec byla. Dnes vidím, jak jsme všichni tři sehraný tým a není problém odjet sólo na víkend s kamarádkou na chatu. Vím, že se kluci beze mě obejdou a nic jim nebude chybět. Jak jistě tušíte, s Luckou na takový pohodový výlet v nejbližší době asi bohužel nepojedu.

Vaše Adéla

Čtěte také: K čemu je táta...

Témata: Jen pro maminku, Partner, Odvážný krok, Pár, Mimi, Péče

Mohlo by vás zajímat
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?

Horoskopy

Štír Pomalu vás opouští špatná nálada, která vás delší dobu obtěžovala. Všechno se dává do normálu, ale vy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu