Maminka.czKojenec

Vaše Adéla: Euforie z miminka se nekoná? Co s tím?

Po devíti měsících těšení na miminko se prostě očekává jen ideální rodinné štěstí. Ale může se stát, že maminka po porodu najednou necítí TO, co si vysnila, protože sžívání se s dítětem je těžší…
18. 2. 2012
Vaše Adéla: Euforie z miminka se nekoná? Co s tím?

Pokud se vám zdá, že své úplně čerstvé mateřství neprožíváte přesně tak, jak jste si nalinkovala a pocity z mateřství jsou dost rozporuplné, rozhodně nepropadejte panice! Nemáte směle nakročeno k diagnóze: laktační psychóza, ani nejste bezcitná ženština. Nikdo z nás není počítač a přirozené pudy se na povrch vyklubou později.

Moje kamarádka Marta nedávno prožila něco podobného. S manželem jsou spolu šest let a miminko už nějaký ten čas plánovali. Brzy se jim povedlo počít a tak se zanedlouho narodila Rebeka. Když jsem byla za Martou asi týden po porodu doma na návštěvě, povídaly jsme o miminku, jak to všechno zvládá… Ale bylo mi divné, že působí hrozně nejistě a zmateně. Také byla posmutnělá a často se zmínila, že jí děsí tři roky doma na mateřské. Až po delší době z ní vylezlo: "Mateřství rozhodně není tak skvělé, jak všichni tvrdí."

"Už během toho kolotoče v porodnici jsem si říkala: do čeho jsem to vlezla? To nevydržím! Asi nejsem na mateřství připravená. A nenáviděla jsem se za to víc a víc. Zvlášť když jsem viděla, jak se z Rebeky můžou všichni zbláznit radostí, kterou jsem fakt necítila, " svěřila se. Na mé návštěvě se mě ptala, jestli není blázen a jak jsem to měla já. Přiznám se: vybavím si pár momentů z prvních týdnů po narození mého syna, které Martiny pocity silně připomínají. Chápala jsem, co přesně myslí.

ČTĚTE TAKÉ: Lucie Pernetová: Nevědomost, do čeho jdu, mi těhotenství ulehčila!

Za takové pocity jistě může fakt, že prostě chceme, abychom vše zvládly podle předem předkreslené šablony: máš dítě, tudíž musíš žít jen jím a být dokonalá máma. Bylo by skvělé, kdyby to tak fungovalo automaticky. Jenže stres, vyčerpání z nedostatku spánku, totální změna životního stylu, hormony, nutnost naprosto vše podřídit dítěti nebo odstrčení partnera na vedlejší kolej jsou dost zásadní zásahy do života. A ženy, které jsou zvyklé na volnost a samostatnost tak můžou cítit, že se jim nový stav zas tak moc nelíbí. Pokud máte pocit, že své emoce nezvládáte, rozhodně se nestyďte jít s nimi ven. Dusit je v sobě není nejlepší a rozhodně se vám neuleví! Bojíte-li se o problému mluvit s partnerem, obraťte se na kamarádku či odborníka. Ale uvidíte, že stav hrůzy brzy opadne a vše bude lepší!

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Chvíle hrůzy. Lachtan nečekaně stáhl holčičku pod vodu
To je ale podoba! Tomáš Klus konečně ukázal obě roztomilé děti
12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům
5 tipů, jak vyzrát na střevní chřipku. Pomůžou dieta, pitný režim i čištěný jíl

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu