[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Patřím mezi maminky, které se na léky od doktora obrátí až ve chvíli, kdy všechny ostatní možnosti selžou. Nechci tělíčko svého synka zbytečně zatěžovat chemikáliemi. Pokud jde o lehké nachlazení, ani k lékaři nechodíme. Už několikrát se mi nastupující nemoc podařilo v zárodku zničit díky skvělým babským radám!
DOPORUČUJEME: Vaše Adéla: Proč letí bizarní dětská jména?
Rýma se dá uvolnit několika způsoby. Připravte dítěti teplou (o pár stupňů teplejší než obvykle) a nasypejte do ní lístky mateřídoušky a lípy. Horká voda uleví oteklým sliznicím a výpary z louhovyných bylinek pomůžou stav udržet. Dále funguje aromaterapie (mátová a lipová esence) a nahřívání čelíčka teplými obklady.
Na kašel a bronchitidu zas zabírají bylinkové odvary a sirupy. Mě se nejvíce osvědčil sirup z cibule a cukru. Připraví se tak, že na jemno nakrájíte cibuli a bohatě ji zasypete cukrem. Vše necháte přes noc působit v pokojové teplotě a ráno zcedíte vzniklou šťávičku. Tu potom podávejte dítěti po lžičkách během celého dne, hlavně na noc. Velmi dobře se díky němu uvolní hlen. Dále dobře funguje i mrkvový sirup. Zahřívejte asi půl litru mrkvové šťávy s 4-5 lžícemi medu na mírném ohni, ale nenechávejte ji přejít varem. Nechte směs na plotně tak dlouho, dokud malinko nezhoustne. Mrkvový sirup je pro děti o něco chutnější než ten cibulový, který je podle mých zkušeností o něco účinnější.
V léčbě kašle velmi pomáhají také bylinné odvary. Zkuste si namíchat vlastní! Tento čaj mi vždy vařila maminka: 1 hrst květů lípy, 1 hrst listů jitrocele, 1 hrst květů černého bezu, 1 hrst drcených sušených šípků. Vše zalijte horkou vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Tento zázrak dítěti pomůže naředit hlen v plicích a lépe ho vykašlat. Čaj má velmi dobrou chuť a klidně jej oslaďte medem, který je také velmi prospěšný.