Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Jak na dětskou rýmu a kašel podle babských rad?

Adéla Vedralová 21.  11.  2011
Vaše Adéla: Jak na dětskou rýmu a kašel podle babských rad?
V tomto pozdně podzimním období trápí nachlazení kdekoho. My dospělí se ale s rýmou a kašlem tak nějak umíme poprat, ale malé děti kvůli ucpanému nosu a kašlacím záchvatům opravdu trpí. Jak jim pomoci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Patřím mezi maminky, které se na léky od doktora obrátí až ve chvíli, kdy všechny ostatní možnosti selžou. Nechci tělíčko svého synka zbytečně zatěžovat chemikáliemi. Pokud jde o lehké nachlazení, ani k lékaři nechodíme. Už několikrát se mi nastupující nemoc podařilo v zárodku zničit díky skvělým babským radám!

DOPORUČUJEME: Vaše Adéla: Proč letí bizarní dětská jména?

Rýma se dá uvolnit několika způsoby. Připravte dítěti teplou (o pár stupňů teplejší než obvykle) a nasypejte do ní lístky mateřídoušky a lípy. Horká voda uleví oteklým sliznicím a výpary z louhovyných bylinek pomůžou stav udržet. Dále funguje aromaterapie (mátová a lipová esence) a nahřívání čelíčka teplými obklady.

Na kašel a bronchitidu zas zabírají bylinkové odvary a sirupy. Mě se nejvíce osvědčil sirup z cibule a cukru. Připraví se tak, že na jemno nakrájíte cibuli a bohatě ji zasypete cukrem. Vše necháte přes noc působit v pokojové teplotě a ráno zcedíte vzniklou šťávičku. Tu potom podávejte dítěti po lžičkách během celého dne, hlavně na noc. Velmi dobře se díky němu uvolní hlen. Dále dobře funguje i mrkvový sirup. Zahřívejte asi půl litru mrkvové šťávy s 4-5 lžícemi medu na mírném ohni, ale nenechávejte ji přejít varem. Nechte směs na plotně tak dlouho, dokud malinko nezhoustne. Mrkvový sirup je pro děti o něco chutnější než ten cibulový, který je podle mých zkušeností o něco účinnější.

V léčbě kašle velmi pomáhají také bylinné odvary. Zkuste si namíchat vlastní! Tento čaj mi vždy vařila maminka: 1 hrst květů lípy, 1 hrst listů jitrocele, 1 hrst květů černého bezu, 1 hrst drcených sušených šípků. Vše zalijte horkou vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Tento zázrak dítěti pomůže naředit hlen v plicích a lépe ho vykašlat. Čaj má velmi dobrou chuť a klidně jej oslaďte medem, který je také velmi prospěšný.

Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Předškolák, Školák, Batole, Kašel, Řád, Kaše, Lehké nachlazení, Ostatní možnosti, Horká voda, Vaš, Jak, Rým, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče