Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Jak na dětskou rýmu a kašel podle babských rad?

V tomto pozdně podzimním období trápí nachlazení kdekoho. My dospělí se ale s rýmou a kašlem tak nějak umíme poprat, ale malé děti kvůli ucpanému nosu a kašlacím záchvatům opravdu trpí. Jak jim pomoci?
21. 11. 2011
Vaše Adéla: Jak na dětskou rýmu a kašel podle babských rad?

Patřím mezi maminky, které se na léky od doktora obrátí až ve chvíli, kdy všechny ostatní možnosti selžou. Nechci tělíčko svého synka zbytečně zatěžovat chemikáliemi. Pokud jde o lehké nachlazení, ani k lékaři nechodíme. Už několikrát se mi nastupující nemoc podařilo v zárodku zničit díky skvělým babským radám!

DOPORUČUJEME: Vaše Adéla: Proč letí bizarní dětská jména?

Rýma se dá uvolnit několika způsoby. Připravte dítěti teplou (o pár stupňů teplejší než obvykle) a nasypejte do ní lístky mateřídoušky a lípy. Horká voda uleví oteklým sliznicím a výpary z louhovyných bylinek pomůžou stav udržet. Dále funguje aromaterapie (mátová a lipová esence) a nahřívání čelíčka teplými obklady.

Na kašel a bronchitidu zas zabírají bylinkové odvary a sirupy. Mě se nejvíce osvědčil sirup z cibule a cukru. Připraví se tak, že na jemno nakrájíte cibuli a bohatě ji zasypete cukrem. Vše necháte přes noc působit v pokojové teplotě a ráno zcedíte vzniklou šťávičku. Tu potom podávejte dítěti po lžičkách během celého dne, hlavně na noc. Velmi dobře se díky němu uvolní hlen. Dále dobře funguje i mrkvový sirup. Zahřívejte asi půl litru mrkvové šťávy s 4-5 lžícemi medu na mírném ohni, ale nenechávejte ji přejít varem. Nechte směs na plotně tak dlouho, dokud malinko nezhoustne. Mrkvový sirup je pro děti o něco chutnější než ten cibulový, který je podle mých zkušeností o něco účinnější.

V léčbě kašle velmi pomáhají také bylinné odvary. Zkuste si namíchat vlastní! Tento čaj mi vždy vařila maminka: 1 hrst květů lípy, 1 hrst listů jitrocele, 1 hrst květů černého bezu, 1 hrst drcených sušených šípků. Vše zalijte horkou vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Tento zázrak dítěti pomůže naředit hlen v plicích a lépe ho vykašlat. Čaj má velmi dobrou chuť a klidně jej oslaďte medem, který je také velmi prospěšný.

Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Kašel, Kaše, Horká voda, Ostatní možnosti
Mohlo by vás zajímat
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců
Maminka vydává pohádkovou knížku plnou krásných ilustrací Pohádky od Maminky
Gelové kapsle na praní do děských rukou nepatří. Děti nevidí rozdíl
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu