Maminka.czPorod

Vaše Adéla: Jak se dát do kupy po porodu

27. 8. 2010
Vaše Adéla: Jak se dát do kupy po porodu
Porod je obrovský fyzický výkon srovnatelný s výstupem na osmitisícovku:-). Je tedy jasné, že se nemůžeme cítit naprosto normálně.

Bezprostředně po něm zažijete obrovský pocit euforie a příval energie (tedy aspoň tak jsem to cítila já) z toho, že jste to dokázala a máte vše za sebou.

Jenže zanedlouho se poprávu přihlásí ke slovu vyčerpání a vaše tělo začne postupně odkrývat své neduhy. Jak na ně?

Odpočinek nade vše!

Asi dvě hodiny po porodu vás sestry odvedou na pokoj, kde si budete moct na pár hodin odpočinout a pokud možno se pořádně prospat. Využijte této příležitosti, protože až vám za pár hodin přivezou miminko, budete potřebovat být při síle. Já jsem nemohla navzdory velkému spánkovému deficitu usnout a tak jsem pobíhala po pokoji a telefonovala snad všem příbuzným.

Když mi potom přinesli dítě a sestra mi vysvětlovala důležité věci, sotva jsem vnímala. Pokaždé, když vám drobeček usne, snažte se relaxovat nebo si zdřímněte. Nastavíte si tak režim, který v následujících měsících oceníte. Když budete odpočatá, budete odolnější vůči stresu.

Ležením na břiše pomůžete děloze

Zní to sice divně, ale pokud si párkrát za den lehnete na břicho (lékaři doporučují až pětkrát), urychlíte tak zatahování dělohy. I když to trochu bolí, vydržte! Dělala jsem to tak po každém kojení, které samo o sobě působí podpůrně a vyplatilo se.

Neměla jsem vůbec žádné komlikace a děloha se mi zatáhla v rekordním čase. Klidně si pod sebe dejte podložku z polštářů, aby vás nic netlačilo. Poležte si minimálně deset minut a hotovo!

Akupresura

Měla jsem to štěstí, že jsem v porodnici vyzkoušela akupresurní masáž chodidel. I když jsem byla k alternativní medicíně vždycky skeptická, musím přiznat, že mi neskutečně pomohla! Stěžovala jsem si na bolesti dělohy a prsou.

Tlakem mi masírovali body, které mají co dočinění s ženskými orgány a prsními žlázami. Nevím, jak je to možné, ale skutečně se mi ulevilo. Dokonce jsem se cítila méně unavená. Takže pokud budete mít možnost, určitě akupresuru vyzkoušejte!

Jak na hojící se hráz

Pro mě byla nastřižená hráz nejnepřímnější záležitostí po porodu. Hodně mě bolela a tak jsem nemohla pořádně sedět. Jít na malou mi taky nebylo moc příjemné. Aby se co nejdříve zahojila, je třeba dodržovat přísnou hygienu a posilovat pánevní dno.

Po každé navštěvě toalety a kojení se tedy sprchujte v oblasti genitálu a používejte mýdlo určené na intimní hygienu nebo odvar z dubové kůry. Důležité je také přístup vzduchu, proto ránu větrejte, jak jen je to možné. Nestyďte se být čas od času jen tak na ostro. Opravdu to pomáhá.

Vaše Adéla

Témata: Děti, Porod, Šestinedělí, Novorozenec, Po porodu, Prsní žláza, Obrovský pocit

Mohlo by vás zajímat
Jste nechutná, řekla kojící ženě cestující v letadle. Pak vznikly tyto fotky
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Víme, co si dítě pamatuje z bříška! Tohle vás asi překvapí
Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu