Maminka.czPorod

Vaše Adéla: Je partner u porodu opora?

21. 5. 2010
Vaše Adéla: Je partner u porodu opora?
Mít na porodním sále svého partnera je dnes naprosto běžná věc. Spousta tatínků se na porod vyloženě těší a možnost, že by je jejich partnerka raději nechala za dveřmi jim připadá nepřípustná.

Jiní mají z pomyšlení, že vše uvidí na vlastní oči noční můry – to se dá pochopit. Ne každý o takový zážitek stojí. Setkala jsem se ale i s budoucími maminkami, které o přítomnost svého druha na sále ani trochu nestály, i kdyby je o to prosili na kolenou.

Když jsem asi týden před porodem byla na pár dní hospitalizovaná v porodnici, kvůli nepříjemnému zánětu močového měchýře, ocitla jsem se na pokoji s třemi těhulkami, které právě prožívaly první dobu porodní. Kromě toho, že to pro mě nebyl zrovna optimistický zážitek (vidět na vlastní oči, co mě za pár dní čeká, je něco jiného, než o tom číst v příručce) jsem se ledacos dozvěděla. Když jsme naťukly téma „otec u porodu“, byla jsem moc překvapená, že jsem v místnosti jediná, kdo si přítomnost svého muže přeje.

Jedna maminka si s sebou vzala zkušenou kamarádku, druhá maminku a třetí šla na sál statečně sama. Všechny tři raději nechaly své muže čekat na chodbě. Byla jsem velmi udivená. Všechny se schodly na tom, že je pro ně nepřijatelné, aby je chlap viděl v takovém stavu a navíc měly velké pochybnosti o tom, zda by takový pohled zvládli.

Můj přístup k věci byl tedy naprosto odlišný, než jejich. Již na začátku mého těhotenství jsme s manželem měli jasno, že u narození našeho syna chceme být společně. Vím moc dobře, jak hystericky a nepříčetně reaguji v kritických situacích a tak jsem přirozeně toužila po tom, aby mě můj nejbližší vzal za ruku a uklidnil. Také přiznávám, že jsem tak trochu chtěla, aby partner viděl na vlastní oči, co všechno podstupuji a jak trpím:-).

Věděla jsem, že mě můj partner dokonale podrží a že se jen tak ničeho nezalekne. Zpětně si uvědomuji, jak je porod náročný i pro tu druhou stranu. Mě se naštěstí důvěra vložená v mého muže vypaltila, když šlo do tuhého. Byly chvíle, kdy bych bez manželovy podpory byla úplně ztracená. Bylo pro mě důležité, abych v tom cizím prostředí a v bolestech vedle sebe cítila spřízněnou duši.

Znám ale několik příběhů, kdy byl otec miminka na sále vyloženě do počtu a své drahé polovičce příliš neulehčil. Manžel mojí kamarádky z místa činu dokonce během náročného porodu utekl! Dodnes mu neodpustila, jak ji v tom nechal samotnou. Nakonec je tedy asi jedno, jestli je tou spřízněnou duší muž nebo kámoška, hlavně když vás podpoří...

Vaše Adéla

Témata: Porod, Pár, Cizí prostředí, Partner

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?

Horoskopy

Kozoroh Pokud uvažujete o tom, že si vezmete půjčku, vsaďte na dny kolem úterka. Přicházejí k vám skutečně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emanuel, Lara, Manuela

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu