Maminka.czPředškolák

Vaše Adéla: Je věkový rozdíl mezi partnery podstatný?

Ještě před patnácti lety byl věkově nevyrovnaný pár považován za něco neobvyklého a ve společnosti vyvolával řadu otazníku a spekulací. Dnes už starší muž vedle dvacetileté krásky působí celkem normálně, není divný ani fakt, že s ní na stará kolena založí rodinu. Velký věkový rozdíl se ale na jejím chodu časem projeví…
2. 9. 2011
Vaše Adéla: Je věkový rozdíl mezi partnery podstatný?

Když čtu rozhovory s postaršími slavnými tatínky (např. Karel Gott, Karel Šíp), shodují se v tom, jak si pozdní otcovství krásně užívají. S dětmi mají kamarádský vztah a čas detailně pozorovat, jak se malý človíček postupně vyvíjí. Na druhou stranu už ztratili možnost s potomkem lézt po stromech a lítat po fotbalovém hřišti. Když si to tak přeberu, starší otcové tak trochu suplují roli hodného dědečka. Nic proti, když to krásně funguje a všem to vyhovuje. Ale co nastane, když z roztomilých dítek vyrostou rozjívení puberťáci?

Na základní škole jsem měla nejlepší kamarádku Julču a její tatínek byl o 28 let starší, než její maminka. Pamatuji si, jak s námi chodil do kina, obcházel muzea a vyprávěl nám všechny ty zajímavé příběhy z historie. Jelikož uměl skvěle několik řečí, vždy nás naučil nějaká nová slovíčka z angličtiny či španělštiny. Ještě dnes si vzpomenu na různé písničky! Vždycky jsem se na návštěvu u své kámošky těšila. Julči tatínek s námi měl svatou trpělivost, čas a nadhled nad našimi blbinami, což můj plně zaměstnaný a sem tam nervní mladý taťka neměl tak často.

Problém nastal, až když jsme s Julčou nastoupily na střední školu. Ze skvělého parťáka na poznávací výlety se stal mrzutý a nevrlý důchodce, který svou dceru šíleně prudil. Neměl pochopení téměř pro nic jiného než šprtání. Vždycky, když jsem k nim přišla na návštěvu, cítila jsem napjatou atmosféru. Julčina maminka byla ze svého partnera evidentně nešťastná a vnímala ho jako břemeno. Musela se o všechno postarat sama a snášet jeho vrtochy. Člověk, kterého si před dvaceti lety brala jako zajímavého a vzdělaného elegána se změnil v protivného dědka. I když s tím tenkrát počítala, realita ji i tak překvapila.

Každý, kdo jde do takto nevyrovnaného svazku musí počítat s tím, že starší partner může náhle zemřít nebo vážně onemocnět. Všichni si určitě vzpomeneme na příběh Elišky Kaplicky, která v den narození své dcery přišla o svého manžela Jana. Jejich Johanka tak bude znát tatínka jen z fotek a maminčina vyprávění.

Vaše Adéla

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Kamarádský vztah, Adéla, Věkový rozdíl, Partner, Věk
Mohlo by vás zajímat
Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky
Přichází modelína, se kterou to vaše děti roztočí!
Jak vybrat kočárek pro kojence i batole: Podle čeho se rozhodnout?
Odběr plodové vody. Je třeba se bát?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu