Maminka.czDvojčata

Vaše Adéla: Kde berou maminky dvojčat energii na dvojitou porci?

Maminky mají věčně plné ruce práce. Kolotoč kolem dítěte začíná brzy ráno a končí nezřídka ve velmi pozdních nočních hodinách, nárok na pauzu neexistuje. Je to tvrdý chleba s jedním potomkem, ale co teprve se dvěma naráz?
1. 3. 2012
Vaše Adéla: Kde berou maminky dvojčat energii na dvojitou porci?

Ženy, kterým se narodí hned dvě děti, by podle mého názoru měly fasovat i super pomocníka, který bude nonstop po ruce. Sama mám jen jedno dítě a mám pocit, že nic nestíhám, peněz není nazbyt, domácnost pomalu ztrácí svůj kdysi skvělý řád a já si často připadám vycucaná jako citrón, který pětkrát prošel odšťavňovačem. Často si kladu otázku, jak to sakra dělají maminky dvojčat? Mají snad nějaké zázračné tabletky, kterými dobíjejí energii?

Nemají, jen se prostě přizpůsobí stavu, nic jiného jim totiž nezbývá… Nedávno jsem se v dětském koutku seznámila s třicetiletou veselou Anežkou, maminkou 18 měsíčních dvojčátek. Její synové jsou stejně tak jako ten můj dost živí, pořád pobíhají. Daly jsme se do řeči a mě zajímalo, v čem je vlastně ten zásadní rozdíl mezi námi dvěma. Anežka se jen pousmála: "Poslední půlrok mám docela pohodu, proto vypadám odpočatě. Kluci se zabaví spolu, mě ani nepotřebují. Už v prvních měsících života jsem si všímala, jak na sebe dobře reagují, smějí se. Později si začali i hrát, pak blbnout. Jsou rovnocenní parťáci, takový luxus obyčejně děti nemívají, " popisovala mi Anežka. Jasně, takže zatímco můj Eda mě potřebuje neustále u sebe, abych mu asistovala, dvojčata si prostě vystačí spolu. Skvělé!

"První rok byl ale celkem krušný. Kluci se narodili dříve, než bylo v plánu. Pár týdnů byli v nemocnici. Doma nastal šílený kolotoč, divila jsem se, že ještě funguji. Manžel si vzal na první měsíc volno v práci a pomáhal. Finančně taky nic moc, nekojila jsem, takže jen Sunar nás vyšel na pěkný balík. Vlastně všechny náklady jsou s dvojčaty minimálně o třetinu vyšší než s jedním miminkem. A sehnat hlídání pro dvojčata je také nelehké. Když je potřeba uvařit nebo uklidit, předám děti do rukou manžela. Přiznávám ale, že jednou týdně mi přijde s domácností pomoct moje máma, bez ní bychom asi shnili zaživa, já nemám čas ani náladu ještě k tomu všemu šůrovat," doplňuje Anežka.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na březen 2012

Mezi další negativa života s dvěma dětmi v jednom patří bezesporu skutečnost, že maminka má jen jeden pár rukou. A obstarat najednou dvě plačící děcka je fakt nadlidský úkol. Anežka dál vyprávěla:"Nejdřív jsem byla nervózní z toho, že mi řvou oba a já je nestíhám přebalit, nakrmit a pochovat naráz. Ale časem jsem musela otupit a říct si prostě: Jeden musí počkat. Také mi dělalo problémy synchronizovat všechny denní úkony, aby netrvaly opravdu dvakrát déle. Ale někdy není nazbyt a času je málo. Vše musí šlapat!"


Co si myslíte vy? Je péče o dvojčata výrazně těžší než o jedno dítě? Podělte se o svůj názor na webu Nerozhodni.cz.


Témata: Děti, Dvojčata

Mohlo by vás zajímat
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení
Lívance a domácí pizza. Tohle dětem připravte a budou vás zbožňovat
Jaká vyšetření čekají miminko ještě v porodnici? Neděste se!
S mámou nevycházíme. Neustále mi zasahuje do života

Horoskopy

Střelec Sobota bude super. Stihnete udělat mnoho domácích prací a potom si dopřejte pořádnou porci zábavy.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květuše, Zbyšek, LydiaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu