Maminka.cz28. týden těhotenství

Vaše Adéla: Kdo to klepe?

5. 5. 2010
Vaše Adéla: Kdo to klepe?
Určitě si dobře pamatujete okamžik, kdy jste poprvé ucítila, jak se ve vás miminko pohybuje. Je to vlastně úplný začátek komunikace mezi vámi dvěma. Začínáte také tušit biorytmus jakým dítě žije a jak se cítí.

Vzpomínám si, jak jsem kolem dvacátého týdne těhotensví netrpělivě čekala až se to stane. Jelikož jsem něco takového prožívala poprvé, vůbec jsem netušila, jaké to bude a každé žbluňknutí v břiše budilo mojí pozornost.

Pořád jsem se vyptávala zkušenějších žen kolem mě, jak poznám, že na mě ťuká mimi a ne něco úplně jiného. Jaký je to pocit? Budou mě pohyby budit ze spaní? Bolí to? Takové otázky jsem pokládala téměř na potkání. Jedna kamarádka se mi dokonce svěřila, že je to pocit, jako když ti cuká v oku.

Jiná zase tvrdila, jak jí pohyby pokaždé rozesmějí, protože šimrají. No, usoudila jsem tedy, že je to zkušenost nepřenosná a budu si na ty své muset přijít sama.

Pořád jsem se sledovala, ale první kopnutí jsem stejně neodhalila. Myslela jsem si, že jde zas o nějaké ty bouřlivé zažívací pochody. Jenže když jsem stejný pocit ucítila potřetí, začala jsem si být jistá, že jsem konečně rozpoznala jeho pohyby. Přiznám se, že na přirovnání k cukání v oku něco bude!

Bylo to poprvé, kdy jsem své dítě přestala vnímat jako abstraktní bytost. A co je hlavní, tou dobou se mi začaly vytrácet i ty proklaté ranní nevolnosti a těhotenství pro mě začalo být také příjemné.

Jak plynul čas a můj syn se čím dál tím víc rozpínal v mém břiše, jeho pohyby mě začaly docela dost omezovat. Ano, začaly mě i bolet a budit ze spaní:-). Vydržet dvě hodiny v kině nebo prosedět celou pracovní dobu na kancelářské židli pro mě byl také velký problém. Eda mi totiž moc rád kopal do žeber a močového měchýře, tak jsem neustále hekala a hekala. Abych si jen neztěžovala, zažívala jsem i euforické pocity, které hravě strčily do kapsy všechny neduhy.

Mám na mysli chvíle, kdy jsem zjistila, že miminko reaguje na můj hlas či pohlazení. Vždycky večer, kdy bylo nejaktivnější, jsme si spolu pohrávali. Slyšela jsem, že dítě všechno vnímá a informace si s sebou nese na svět. Přesvědčila jsem se, že je to čistá pravda, když můj syn těsně po porou přestal plakat, když mě uslyšel. Takže povídejte, povídejte, opravdu vás slyší!

Vaše Adéla


Mohlo by vás zajímat
Víme, co si dítě pamatuje z bříška! Tohle vás asi překvapí
Rozčiluje se, vzteká a odmlouvá? Takhle ho rychle zklidníte!
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Utonout lze i na suchu! Pozor na záludné sekundární tonutí

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu