Maminka.czTěhotenství

Vaše Adéla: Kdy je možné vysadit pokračovací mléko?

Když své dítě přestanete kojit, obvykle přejdete k podávání takzvaného pokračovacího mléka, které mu dodá potřebné a vyvážené množství bílkovin a minerálních látek.
21. 3. 2011
Vaše Adéla: Kdy je možné vysadit pokračovací mléko?

Je to sice skvělý produkt, ale jak jste určitě sama poznala, docela citelně zatěžuje rodinný rozpočet. Balení vyjde přibližně na 300 korun, což není málo, když uvážíme, jak krátkou dobu vydrží. Proto si nejedna z nás klade otázku, do kdy je vlastně nutné batoleti pokračovací mléko servírovat…

Tato mléka se dělí na tři druhy podle věku dítěte na 1 (od 0 měsíců), 2 (od 6 měsíců) a 3 (cca od 10 měsíců). Každé obsahuje přesně tolik bílkovin, vitamínů a minerálních látek, kolik dítě v určitém období potřebuje a poskytuje mu tak skvěle vyváženou stravu a my nemusíme moc řešit, jestli dítko má všeho dostatek -mléko to tak trochu hlídá za nás.

Ale musíme si uvědomit, že čím je dítě starší, stává se mléko víc a víc jen doplňkem stravy, nikoliv jeho základním stavebním kamenem. Batole začíná kolem 12. měsíce života jíst velmi pestrou stravu, do které jsou zařazeny i mléčné výrobky a jiné potraviny, které se do té doby moc nedoporučují podávat.

Je tedy nutné stále kupovat to super pokračovací mléko? Pokud chcete, klidně můžete, ale pravda je taková, že ho dítě již nepotřebuje. Po konzultaci s pediatrem lze postupně nasadit pasterizované a převařené kravské mléko (jež vyjde na rozdíl od Nutrilonů, Sunarů, Hami a jiných mlék na pár korun).

Každý den nové slevy na jednom místě!

Svému synovi jsem kravské mléko nasadila ve 14 měsících, kdy jsem si spočítala, že z běžné stravy, která je velmi pestrá a vyvážená, získá opravdu vše, co potřebuje. Rozhodla jsem se tedy eliminovat Nutrilon 3, na který byl zvyklý už jen před každým spaním a ráno. Naštěstí kravské mléko přijal hned bez problémů a mně se docela ulevilo. Plnotučné čerstvé mléko (které je pro batolata nejvíce vhodné) máme v lednici totiž stále jako součást běžných zásob. Je tedy mimo jiné konec stresu s tím, zda máme dostatek Nutrilonu.

Pokud vaše dítě snáší kravské mléko bez problémů, s klidem mu jej můžete podávat. Má ale jinou chuť než pokračovací mléko a tak se může stát, že ho dítě odmítne. Řešením je ochucení sacharózou, kterou koupíte v každé lékárně nebo malým množstvím medu, než si na novou chuť dítko zvykne.

Vaše Adéla


Témata: Těhotenství, Výživa a stravování, Mléko, Čerstvé mléko

Mohlo by vás zajímat
I nemocné dítě potřebuje zábavu. Jak malého maroda zabavit a nezbláznit se?
Deprese není záležitostí pouze dospělých, ale týká se i dětí
Chcete ušetřit a výhodně nakoupit? Pojďte s námi na nákupy do Lindexu
Gábina (35): Manžel chce sex denně. Mně to stačí jednou za měsíc

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu