Maminka.czKojenec

Vaše Adéla: Když se z kojení stane noční můra...

20. 8. 2010
Vaše Adéla: Když se z kojení stane noční můra...
Jak všechny dobře víme, mateřské mléko je pro miminko ta nejlepší potrava, i když je na trhu několik velmi kvalitních „náhražek“ v podobě sušeného mléka.

Ve snaze dát našemu malému broučkovi to nejlepší leckdy zkoušíme psí kusy, aby na umělý příkrm nedošlo. Ale co když to opravdu nejde a my si z toho všeho odneseme jen jedno velké trauma?

Jelikož mě příroda v horních partiích velmi štědře obdařila, všichni mi prorokovali hektolitry mléka. Bohužel, opak byl pravdou.

Navíc již od začátku pokusů o kojení jsem zažívala velmi nepříjemné pocity. Jednak jsem se bála, že moje mega ňadro mému synovi nějak ublíží, ale také mi dělalo starosti, zda se dítě napije dostatečně.

Po každém krmení mi totiž váha ukazovala opak. Také musím přiznat, že mi bylo velmi nepříjemné kojit před těmi všemi lidmi, kteří se v porodnici motali.

S nedostatkem mléka jsem se potýkala dál, i když mi sestry v porodnici tvrdily, že já se na sto procent rozkojím, protože mám z čeho (tím samozřejmně narážely na moje přebujelé vnady).

Jenže ani po dvou týdnech se nic nezměnilo a můj syn dostával jen polovinu toho, co by měl vypít. Nepřibíral a já byla doslova zoufalá. Kojením jsem trávila většinu času, ale bez výsledku.

Rozhodla jsem se tedy nasadit na stálo příkrm. Své mléko jsem dál jen odstříkávala, abych viděla, kolik ho vlastně je a pokud nějaké bylo, hrdě jsem ho podávala.

Postupem času se ale z celého martiria stala oparavdová noční můra. Slýchala jsem často od „zasloužilých matek“, že jsem jen líná a kdybych chtěla, tak se prostě rozkojím. Dokonce jsem od jedné známé slyšela o jakési ženě z Krkonoš, která prý rozkojí každou.

A když jsem v pořadu Sama doma viděla aktivistku z Laktační ligy, která pár větami popravila všechny matky, které si dovolí nekojit dítě pomalu do předškolního věku, málem jsem se zhroutila.

Zatímco paní aktivistka hovořila, snažila jsem už dvě hodiny horko těžko odstříkat aspoň pár mililitrů té drahocenné tekutiny. Když jsem si představila, že něco takového budu provozovat každý den, sedm dní v týdnu po dalšího mininmálně půl roku, pomalu jsem se smiřovala s faktem, že skončím na psychiatrii.

Když se chýlilo ke konci šestinedělí a stav mléka spíš upadal, rozhodla jsem se to trápení ukončit a nechat své dítě plně na náhradní stravě. Vyslechla jsem si sice něco o krkavčí matce, nezodpovědnosti, pohodlnosti a lenosti, ale už mi to bylo jedno.

Syn mě přece potřebuje v klidu a pohodě a ne vystresovanou na pokraji zhroucení. I když si mnozí mysleli opak, bylo to dobré rozhodnutí. Nemá cenu se trápit za každou cenu, když to prostě nejde. Dnes nemám pocit, že bych měla neduživé dítě, spíš naopak. A jaká je vaše zkušenost?

Vaše Adéla

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Kojení, Velké trauma, Noční můra, Můra, Dobré rozhodnutí, Noc, Stan

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Ryby Od rána nejste zcela ve své kůži a máte pocit, že se na vás něco chystá. Něco na tom bude. Kolegové…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné