Maminka.czKojení

Vaše Adéla: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?

21. 10. 2010
Vaše Adéla: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?
Kojení je nejpřirozenější, nejvhodnější a nejpohodlnější způsob krmení miminka. Navíc má řadu nesporných výhod! Nemusíte řešit čištění lahviček, převařenou vodu a dost výrazně ušetříte, protože mateřské mléko narozdíl od umělé výživy vůbec nic nestojí.

Klidně můžete strávit celý den venku aniž byst s sebou musela tahat objemnou tašku se všemi těmi potřebami ke krmění. Jenže okolí není vždy nakloněno, bohužel.

Když miminko dostane hlad, kdykoliv mu můžete nabídnout prs, aby se dosyta napilo. Záleží jen na vás, jestli prostředí, kde kojíte řešíte nebo ne. Za sebe můžu říct, že nejsem z těch maminek, kterým je fuk, jestli kojí doma v soukromí, nebo na lavičce v parku, kde proudí desítky kolemjdoucích. Proto jsem ke kojení potřebovala klid a v lepším případě nikoho v dosahu. Taky jsem byla tímto postojem hodně limitovaná a musela plánovat den striktně podle očekávané doby kojení, abych si měla kam zalézt.

Naštěstí existuje spousta míst, kde jsou k maminkám s miminky vstřícní. Byla jsem až překvapená, kde všude se dají využít kabinky pro tento účel. Něklikrát mě to zachránilo.

Mám kolem sebe hodně kamarádek, které v tomto ohledu nemají vůbec žádné zábrany. Docela jsem jim to záviděla. Je ale pravda, že jsem se díky nim setkala s překvapiě negativními reakcemi okolí. I když žijeme ve 21. století, kdy se nepředpokládá, že matka bude s dítětem zalezlá doma do jeho předškolního věku, stále existují lidé, kterým kojení na veřejnosti prostě vadí. A neváhají se rázně ohradit...

Jednou jsem například byla svědkem situace, kdy se kamarádka Hana neváhala obnažit v jedné lepší pražské restauraci. Prostě z elegantních šatů vystrčila prso a nakojila svoji osmnáctiměsíční dceru. No a co? Během krmení stíhala ještě pojídat biftek a vyprávět zábavnou historku. Z ničeho nic se k nám přitočil úslužný číšník a polohlasně Hanu upozornil, že hosté u vedlejšího stolu prosí, aby s TÍM okamžitě přestala. Byly jsme v šoku! Jelikož je moje kámoška rázné povahy, odpálkovala mladíka slovy: „Ani mě nenapadne, jestli jim to vadí, ať se dívají jinam.“ Číšník stál jako opařený.

O pád dní později před mýma očima nevybíravě napomenula pohoršená důchodkyně mojí další kamarádku Báru, která kojila své dítě na lavičce v parku: „Že se nestydíte, kdo je na ty vaše cecky zvědavej!“ Jen jsme seděly a koukaly s otevřenou pusou. Na to se nedalo ani nic říct! Na kojení přece není vůbec nic špatného. Malé upozornění pro ty, kteří to nechápou: na veřejnosti kojíme z nutnosti, ne snad proto, abychom se cíleně předváděly!!! Jaké máte zkušenosti vy?

Vaše Adéla

Témata: Děti, Kojení, Veřejnost

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Štír Milí Štíři, v těchto dnech jste na roztrhání a každý chce s vámi trávit čas. Zaměřte se však na jednoho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné