Maminka.czKojení

Vaše Adéla: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?

21. 10. 2010
Vaše Adéla: Koho pohoršuje kojení na veřejnosti?
Kojení je nejpřirozenější, nejvhodnější a nejpohodlnější způsob krmení miminka. Navíc má řadu nesporných výhod! Nemusíte řešit čištění lahviček, převařenou vodu a dost výrazně ušetříte, protože mateřské mléko narozdíl od umělé výživy vůbec nic nestojí.

Klidně můžete strávit celý den venku aniž byst s sebou musela tahat objemnou tašku se všemi těmi potřebami ke krmění. Jenže okolí není vždy nakloněno, bohužel.

Když miminko dostane hlad, kdykoliv mu můžete nabídnout prs, aby se dosyta napilo. Záleží jen na vás, jestli prostředí, kde kojíte řešíte nebo ne. Za sebe můžu říct, že nejsem z těch maminek, kterým je fuk, jestli kojí doma v soukromí, nebo na lavičce v parku, kde proudí desítky kolemjdoucích. Proto jsem ke kojení potřebovala klid a v lepším případě nikoho v dosahu. Taky jsem byla tímto postojem hodně limitovaná a musela plánovat den striktně podle očekávané doby kojení, abych si měla kam zalézt.

Naštěstí existuje spousta míst, kde jsou k maminkám s miminky vstřícní. Byla jsem až překvapená, kde všude se dají využít kabinky pro tento účel. Něklikrát mě to zachránilo.

Mám kolem sebe hodně kamarádek, které v tomto ohledu nemají vůbec žádné zábrany. Docela jsem jim to záviděla. Je ale pravda, že jsem se díky nim setkala s překvapiě negativními reakcemi okolí. I když žijeme ve 21. století, kdy se nepředpokládá, že matka bude s dítětem zalezlá doma do jeho předškolního věku, stále existují lidé, kterým kojení na veřejnosti prostě vadí. A neváhají se rázně ohradit...

Jednou jsem například byla svědkem situace, kdy se kamarádka Hana neváhala obnažit v jedné lepší pražské restauraci. Prostě z elegantních šatů vystrčila prso a nakojila svoji osmnáctiměsíční dceru. No a co? Během krmení stíhala ještě pojídat biftek a vyprávět zábavnou historku. Z ničeho nic se k nám přitočil úslužný číšník a polohlasně Hanu upozornil, že hosté u vedlejšího stolu prosí, aby s TÍM okamžitě přestala. Byly jsme v šoku! Jelikož je moje kámoška rázné povahy, odpálkovala mladíka slovy: „Ani mě nenapadne, jestli jim to vadí, ať se dívají jinam.“ Číšník stál jako opařený.

O pád dní později před mýma očima nevybíravě napomenula pohoršená důchodkyně mojí další kamarádku Báru, která kojila své dítě na lavičce v parku: „Že se nestydíte, kdo je na ty vaše cecky zvědavej!“ Jen jsme seděly a koukaly s otevřenou pusou. Na to se nedalo ani nic říct! Na kojení přece není vůbec nic špatného. Malé upozornění pro ty, kteří to nechápou: na veřejnosti kojíme z nutnosti, ne snad proto, abychom se cíleně předváděly!!! Jaké máte zkušenosti vy?

Vaše Adéla

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Kojení, Veřejnost

Mohlo by vás zajímat
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Panna V duchu jste šťastní, že je tady konec pracovního týdne, což u vás nebývá zvykem. Blízcí vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu