Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Koupání - vanička nebo kyblíček?

24. 12. 2010
Ještě před pár lety by nikoho nenapadlo miminko koupat v něčem jiném než v tradiční plastové vaničce. Dnes máme na výběr!

Můžeme si zvolit mezi již zmíněnou klasikou a takzvaným koupacím kyblíčkem. Nejste-li ještě úplně rozhodnutá, v čem se bude vaše mimi cachtat, předám vám nějaké ty zkušenosti. Vyzkoušela jsem totiž oboje.

Přiznám se, že téměř do porodu jsem o koupacím kyblíčku neslyšela, i když je tak provařený. Pověděla mi o něm jedna maminka z lekcí těhotenského cvičení, které jsem navštěvovala. Tvrdila, jak je z kyblíku unesená. Mě na první dojem spíš vyděsila, znělo mi to nějak podezřele. Přece nebudu své dítě strkat do kýblu!

Jelikož jsem měla doma dávno připravenou vaničku s lehátkem, nějak mě nenapadlo pořizovat něco dalšího. Svého syna jsem proto od začátku koupala standardně. Očistný rituál ale nebyl pro mého synka žádný med. I když jsem dodržovala všechny předepsané postupy (jako teplotu a množství vody, dobře vytopenou místnost), nějak se mu to nelíbilo a pokaždé se po chviličce ve vodě rozbrečel. Koupání se tak stalo takovým malým traumatem celé rodiny. Před celou akcí jsem se miminku provinile omlouvala, že ho zase trochu potrápím.

Asi po měsíci mi zavolala kamarádka, které už miminko trošku odrostlo a ptala se mě, jestli nechci půjčit ten "převratný" kyblíček. Souhlasila jsem! Třeba v něm bude syn při koupání o něco spokojenější. Nakonec se tak stalo. Dítě je totiž v kyblíčku ponořené až po krk, navíc ve své přirozené poloze, takže mu není zima a cítí se příjemně. Eda od té doby při koupání ani jednou nezaplakal a vodu si zamiloval. Kyblík je také praktický na cesty. Není tak rozměrný jako vanička a proto se vám vejde všude.

Když své testování sečtu a podtrhnu, příště si pořídím rovnou kyblík a na vaničku přejdu tak po 9 měsících, kdy je dítě schopné samo sedět. Jeho nároky na prostor a zábavu se v tu dobu radikálně změní a tak je pro ně pohodovější sedět ve vaničce a hrát si s vodními hračkami, což by v kyblíku moc nešlo. Pro čerstvé miminko ho ale všem vřele doporučuji!

Je ale nutné vychytat si správné držení dítěte při koupání v kyblíku, které se naučíte z přesného popisu, který bývá přibalen k výrobku. Mě trochu trvalo, než jsem si to osahala, ale žádná věda to fakt není! Pořád jsem se bála, že mi syn vyklouzne. Pokud se pro něj rozhodnete, vyberte si spíš průhledný, ve kterém dobře uvidíte, jak se miminko polohuje.

Vaše Adéla

Čtěte také: Je přebalovací pult nutností?

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Vanička, Koupání

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Kozoroh V práci jste vzali iniciativu do vlastních rukou a předpokládáte, že všechno půjde jako po másle. Po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Cecilie, Cecílie, Cindy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu