Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Naučte své dítě milovat ryby, prospěje mu to!

Ryby by měly patřit ke stavebním kamenům jídelníčku již během těhotenství. Když dítě pěkně papá maso zeleninové příkrmy, nejpozději do jednoho roku byste mu měla nabídnout také rybu. Nejlepší je začít sladkovodními a až postupem času můžete zařadit také ty mořské. Pro správný vývoj dětí je tato pochoutka velmi zásadní!
14. 6. 2011
Vaše Adéla: Naučte své dítě milovat ryby, prospěje mu to!

Mnohokrát jsem slyšela od svých kamarádů, že ryby nesnáší. Pro mě jako pro milovníka ryb je to záhada. Pstruh na másle nebo losos na bylinkách patří mezi moje top v jídle. Ve většině případů lidé nejedí ryby, protože je nejedl jeden z rodičů nebo jim prostě smrdí. Zápach se dá odstranit správnou úpravou a i když vám ryby zrovna nejedou, je třeba dítěti od útlého věku názorně ukazovat, že na ryby nejsou "fůj". Pokud budete celá rodina jíst ryby častěji než jen na Štědrý večer, dítě by se mělo chytnout jako na udičku.

Proč jsou vlastně ryby pro dětský růst a vývoj tak důležité? Rybí maso obsahuje kolem 20 % bílkovin, které jsou základem vyvážené stravy. Obsahují také důležité více nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují vývoj dětského mozečku a správnou činnost nervové soustavy. Maso je též bohaté na minerální látky, jako je vápník, fosfor, draslík a stopové prvky železo, zinek, jód a fluor. Jsou zde dostatečně zastoupeny i důležité vitaminy skupiny B.

Není tedy na škodu dítěti připravit čerstvou rybu pravidelně dvakrát za týden. Co se týče úpravy, ideální je dát filet nebo celou rybku na 10-15 minut do páry. Maso zůstane šťavnaté a zachová si svou typickou chuť. Můžete ji pokapat citronem, nebo posypat šalvějí a tymiánem na provonění. Žádný tuk ani sůl nepřidávejte!

Pokud si myslíte, že týdenní rybí kvótu splní i smažené rybí prsty, jste na omylu! Obsahují nekvalitní mleté rybí maso nevalného původu a spousty soli, tuku a konzervantů. Tohle se zdravou stravou vůbec nesouvisí!.

Svému synovi jsem dala napoprvé pstruha, asi v 7 měsících, kterého jsem asi půl hodiny pečlivě prohlížela, jestli v něm nezůstala žádná drobná kost. Přidala jsem k němu rozmačkaným bramborem a zeleninou.

Později jsem si práci ulehčila koupí hotového příkrmu s rybou. Lososa a tuňáka jsem mu začala dávat až v roce a půl, do té doby jen tuzemské druhy. Neměl s chutí žádné problémy. Některé děti ale mohou mít a tak se prosím nezalekněte prvního nezdaru! Podle odborné studie musí dítě ochutnat pokrm až 11 krát, než si na něj zvykne. Proto je třeba zkoušet a zkoušet. Zdravé dítě za to stojí!

Vaše Adéla


Témata: Zdraví, První nezdar, Děti

Mohlo by vás zajímat
I nemocné dítě potřebuje zábavu. Jak malého maroda zabavit a nezbláznit se?
Deprese není záležitostí pouze dospělých, ale týká se i dětí
Chcete ušetřit a výhodně nakoupit? Pojďte s námi na nákupy do Lindexu
Gábina (35): Manžel chce sex denně. Mně to stačí jednou za měsíc

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu