Maminka.czZdraví

Vaše Adéla: Naučte své dítě milovat ryby, prospěje mu to!

14. 6. 2011
Vaše Adéla: Naučte své dítě milovat ryby, prospěje mu to!
Ryby by měly patřit ke stavebním kamenům jídelníčku již během těhotenství. Když dítě pěkně papá maso zeleninové příkrmy, nejpozději do jednoho roku byste mu měla nabídnout také rybu. Nejlepší je začít sladkovodními a až postupem času můžete zařadit také ty mořské. Pro správný vývoj dětí je tato pochoutka velmi zásadní!

Mnohokrát jsem slyšela od svých kamarádů, že ryby nesnáší. Pro mě jako pro milovníka ryb je to záhada. Pstruh na másle nebo losos na bylinkách patří mezi moje top v jídle. Ve většině případů lidé nejedí ryby, protože je nejedl jeden z rodičů nebo jim prostě smrdí. Zápach se dá odstranit správnou úpravou a i když vám ryby zrovna nejedou, je třeba dítěti od útlého věku názorně ukazovat, že na ryby nejsou "fůj". Pokud budete celá rodina jíst ryby častěji než jen na Štědrý večer, dítě by se mělo chytnout jako na udičku.

Proč jsou vlastně ryby pro dětský růst a vývoj tak důležité? Rybí maso obsahuje kolem 20 % bílkovin, které jsou základem vyvážené stravy. Obsahují také důležité více nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují vývoj dětského mozečku a správnou činnost nervové soustavy. Maso je též bohaté na minerální látky, jako je vápník, fosfor, draslík a stopové prvky železo, zinek, jód a fluor. Jsou zde dostatečně zastoupeny i důležité vitaminy skupiny B.

Není tedy na škodu dítěti připravit čerstvou rybu pravidelně dvakrát za týden. Co se týče úpravy, ideální je dát filet nebo celou rybku na 10-15 minut do páry. Maso zůstane šťavnaté a zachová si svou typickou chuť. Můžete ji pokapat citronem, nebo posypat šalvějí a tymiánem na provonění. Žádný tuk ani sůl nepřidávejte!

Pokud si myslíte, že týdenní rybí kvótu splní i smažené rybí prsty, jste na omylu! Obsahují nekvalitní mleté rybí maso nevalného původu a spousty soli, tuku a konzervantů. Tohle se zdravou stravou vůbec nesouvisí!.

Svému synovi jsem dala napoprvé pstruha, asi v 7 měsících, kterého jsem asi půl hodiny pečlivě prohlížela, jestli v něm nezůstala žádná drobná kost. Přidala jsem k němu rozmačkaným bramborem a zeleninou.

Později jsem si práci ulehčila koupí hotového příkrmu s rybou. Lososa a tuňáka jsem mu začala dávat až v roce a půl, do té doby jen tuzemské druhy. Neměl s chutí žádné problémy. Některé děti ale mohou mít a tak se prosím nezalekněte prvního nezdaru! Podle odborné studie musí dítě ochutnat pokrm až 11 krát, než si na něj zvykne. Proto je třeba zkoušet a zkoušet. Zdravé dítě za to stojí!

Vaše Adéla

Témata: Zdraví, Děti, První nezdar

Mohlo by vás zajímat
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty

Horoskopy

Štír V podstatě jste klidní a vyrovnaní, ale v manželství je to spíše hurikán. Nejedná se o nic klíčového,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu