Maminka.czTěhotenství

Vaše Adéla: Nohy jako konve

12. 5. 2010
Vaše Adéla: Nohy jako konve
Ke třetímu trimestru těhotenství bohužel téměř neodmyslitelně partří nepříjemné otoky nohou. Nekteré ženy dokonce trpí tak rozsáhlými potížemi, že nemají šanci téměř chodit, ani obout žádné boty. Jde s tímto problémem vůbec hnout?

Když se řekne těhotenství, hned mě napadnou šíleně oteklé kotníky a chodidla. Na ten nepříjemný pocit se nedá zapomenout:-). S otoky jsem měla potíže už od začátku druhého trimestru, ale rozhodně nebyly tak velké jako těsně před porodem. Své sehrálo i nesnesitelné srpnové vedro.

Vybavuji si, jak jsem se pohledu na své odulé a zarudlé kotníky, které už dávno přestaly existovat, vyhýbala. Navíc jsem si musela pořídit speciální botičky, které měly „povolovací“ systém - aby se daly podle potřeby nastavit. Doporučuji jakékoliv kecky na suchý zip či pohodlné sandálky s nastavitelnými pásky. Díky těmto vychytávkám jsem přežila v každém počasí.

Co otoky vlastně způsobuje? Když pomineme zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak nebo bílkovinu v moči, může za ně zvětšená děloha. Ta tlačí na cévy a žíly kolem pánevního dna a krev hůře cirkuluje. Tělo během těhotenství také zadržuje více vody než obvykle. Zabránit jim tedy úplně nemůžete, ale úleva naštěstí je možná. Poradím vám pár tipů, které ji poskytnou.

Vychlazený tvaroh

Moje babička mi poradila, ať si koupím kilo tvarohu a dám ho na dvě hodiny do lednice. Následně jsem si jím nožky potírala. Bylo to velmi příjemné a je pravda, že se po této kůře otok zmírnil..

Střídání studené a teplé vody

Sprchujte si nohy střídavě studenou a teplou vodou. Podpoříte tak „zamrzlou“ cirulaci krve a tak se otok zmírní. Funguje to také jako prevence, když zatím žádnými otoky netrpíte.

Nohy na stůl

Hodit si nohy nahoru je asi nejznámější rada, jak s otoky bojovat. I když zabírá jen krátkodobě, nohám spolehlivě uleví.

Dopřejte si masáž

Požádejte svého partnera nebo někoho blízkého, aby vám bolavé nohy namasíroval. Tlakem se nohy lépe prokrví.

Pořiďte si mast

V každé lékárně seženete speciální chladivý gel pro těhotné ženy. Vyzkoušela jsem ho a můžu ho vřele doporučit. Jediná jeho chyba byla, že příliš rychle došel!

Vaše Adéla

Témata: Těhotenství, Zvětšená děloha

Mohlo by vás zajímat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Pojďte s námi na nákupy do LINDEXU! A pořiďte dětské oblečení se slevou
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?
Nemám na plínky! Kde pomohou matkám samoživitelkám?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu